Tabook
Tabook

Čtvrtek 1.10.2020

16:00–17:00 Vlk a hlad – divadlo Ústav úžasu
Vlak a hlad … je představení pro diváky jakéhokoli věku.
Dejte vlkovi hlad a on pohne nejen světem vaší fantazie, ale také zažitým světem pohádek, který už vám nikdy nebude připadat stejný.
Představení bylo oceněno jako nejlepší představení na Liberecké Mateřince 2011 a mezinárodním festivalu loutkového divadla v Mariboru 2014.
Dodnes jej sledovali diváci v sedmi dalších zemích Evropy a v šesti různých jazycích. Hrálo se v mnoha školkách, školách, na univerzitách, na faře i v hospodě…Vše co je v tomto představení použito bylo nalezeno na ulicích Helsinek, obdrženo jako dar od finských přátel nebo jinak zdarma opatřeno a proto tvůrce, Jakub Folvarčný, říká tomuto kusu punkové loutkové divadlo.
divadlo
Baodílna

17:00–18:30 Procházka po výstavách
výstavy
Truhlárna, Věž, Antikvariát, Divadlo

17:00–18:00 Karol Sidon
čtení
Dílna

18:30–19:30 Martin Ryšavý Zlaté vidění 

Zlaté vidění je románem v odeslaných dopisech. Jejich pisatelka, po celý život spjatá s drsným a přízračně působícím severočeským regionem, se v nich ze svých životních zkušeností zpovídá muži, jenž v ní údajně vzbudil důvěru po jediném letmém setkání; kniha však neobsahuje žádnou jeho odpověď. Zlaté vidění tak můžeme číst jako nejednoznačným interpretacím otevřenou zprávu ze života současné hrdinky opakovaně zklamávané při hledání trvalejších jistot, například prostřednictvím alternativního životního stylu. Na místě adresáta se ocitá čtenář, který kromě jiného stojí před otázkou, zda protagonistka trpí fatální nezakotveností pro svou zásadovost a hrdý vzdor vůči autoritám a běžným očekáváním, anebo zda on sám se nakonec nestává obětí její manipulativní hry.
Splendid isolation / čtení
Divadlo jeviště

19:00–20:00 Ladislav Nagy
Ladislav Nagy čte z druhého dílu série Patrick Melrose, který vychází v nakladatelství Argo na podzim. V prvním díle se protagonista románu vyrovnává se zneužíváním ze strany sadistického otce a jeho následnou smrtí. V dílu druhém mu srovnatelné trauma připraví duševně a duchovně vyšinutá matka, která ho vydědí. Protagonista zjišťuje, že teprve vyrovnáním se s neblahým dědictvím obou rodičů dokáže najít sám sebe a na prahu středního věku začít konečně žít.
bytové čtení / plody letošního roku
(kapacita 15 osob, pro rezervaci pište na tel. 777 119 838 a čekejte na potvrzení a adresu)

20:00–21:00 Michala Piskačová – Výprava od slova vyprávět...
Vyprávění příběhů je jako dobrodružná plavba, ať už na zaoceánské lodi, parníku či voru. Na palubě příběhů s představivostí v plachtách vyplujeme společně na oceán fantazie. Neváhejte, nastupujte. Bez závazků či zavazadel. Bezstarostně a neohroženě. Uslyšíte příběhy zblízka i zdáli, o podivných bytostech, o tajemných místech, o zvířatech či obyčejných lidech. A k tomu se vždycky dozvíte něco nového o nás samotných, o sobě.
Splendid isolation / vyprávění
Jednota

20:00–21:00 Václav Jamek – Montaigne: O samotě
Václav Jamek čte ze svého překladu Montaignových esejí O samotě.
bytové čtení
(kapacita 15 osob, pro rezervaci pište na tel. 777 119 838 a čekejte na potvrzení a adresu)

20:00–22:00 Spermbankers
Kapela The Spermbankers je unikátní spojení hudebníků z Finska, Holandska a Česka. Jejich živelný projev vychází z blues, rock’n’rollu a jižanského rocku. Mají strhující atmosféru a drtivý sound, kterým si dokážou posluchače rychle získat na svou stranu.
koncert

21:00–22:00 Mäkkelä
Mäkkelä je mezinárodní hudební projekt, jehož lídrem je Martti Mäkkelä, živočišný hudebník původem z Finska. Hudba Mäkkelä je směsicí dark folku, world music, jazzu, blues a klezmer. V písňových textech se často objevují příběhy psanců a nenaplněných lásek .
koncert
Baodílna

Pátek 2.10.2020

10:00–19:00  Martin Kuriš – Vyprávění obrazem / pohyblivý obraz

Jak se dělá loutka, jak zobrazit pohyb, jak jednoduše zaznamenat výraz, jak sehrát malý dialog… jednoduché prostředky mohou být velice efektní...Lektor: Martin Kuriš

Průběžná dílna / dětem
Truhlárna

Po celý den: Průběžná dílna Orbis Pictus

Dílna/dětem
Stan ve střelnické zahradě

8:30– 9:15 Pepito (ne)plivej! aneb On the Road

Příběh velbloudice Pepity na motivy skutečných událostí pro DRDS napsal Miloš Doležal. „Psal se rok 1945, konec května, bylo po hrozné válce a jako skauti jsme už zase mohli nosit skautské kroje a scházet se v klubovnách, což nám před tím nacisté zakázali. A tehdy jsme ji poprvé uviděli. U nás na Vysočině, v lese na mýtině. Byla krásná a mohutná. Zvědavá. Vtipná. A tvrdohlavá. Vyzvala nás na společnou cestu.“ hraje a zpívá: Dismanův rozhlasový dětský soubor, scénář a režie: Jana Franková,scéna a kostýmy: Jakub Grec,hudba: Jakub Sejkora,texty písní: Miloš Doležal,asistent režie: Filip Svoboda,

Představení je vhodné pro děti od 10 let.

Divadlo / dětem
Divadlo jeviště

9:30–12:30 Jak vyprávět svět: Naučné obrazové knihy

Seminář s Ninou Rutovou, vhodný především pro pedagogy a knihovníky Program (dva bloky po 90 minutách): 1. nasdílení zkušeností účastníků dílny, 2. četba a prohlídka knih ve skupinkách 3. vzájemné seznámení s dojmy z knih, sdílení nápadů, 4. ukázky modelových lekcí a aktivit s využitím vybraných knih (workshop má omezenou kapacitu: 20 míst – můžete rezervovat na adrese olga.cerna@mkta.cz)

Workshop / knihovna
Knihovna

10:00–11:00 Pavel Kořínek – Josef Človíček na návštěvě u Novákových aneb Komiksové vhledy do protektorátní všednodennosti českých rodin

V prvních měsících a letech protektorátu ještě doznívalo meziválečné vzepětí českojazyčného komiksu – Josef Lada vyprávěl (poprvé naplno bublinami) Velkofilm o králíčkovi, Sekora rozvíjel Kuře Napipi i Ferdu Mravence, hoši z klubu Rychlých šípů vyráželi za dobrodružstvím a své malé příznivce těšil i Punťa. Nejen polidštěnými zvířaty a z ušlechtilého mramoru tesanými jinochy žil však český obrázkový seriál: dospělejšímu čtenářstvu se nabízely humorné příběhy ze životů mladých dam i pánů středního věku, přičemž specifickou a velmi produktivní podkategorii představovaly stripové seriály líčící všednodenní příhody z rodinných životů titulních protagonistů. Josef Človíček a jeho rodina, Jaroušek s Máničkou Novákovic i pan Kukačka, ti všichni žili své „malé životy“ na přelomu 30. a 40. let, a společně přitom pomáhali ustavovat a dále zpřesňovat žánrový typ „malé rodinné komedie“, který zůstává v českém kulturním prostoru napevno usídlen až do dnešních dnů.

Schola
Baodílna

10:00–11:00 Knihomrně

Písničky, básničky, pohádka, hudební nástroje… České knihovny se loni přidaly k mezinárodnímu projektu Bookstart, který si klade za cíl přivést do knihoven děti již v miminkovském a batolecím věku. Lektorka z dobříšské knihovny pro vás připravila ukázku z programu Knihomrně pro děti a jejich rodiče. Těšte se na hraní s rytmy, melodiemi a říkadly, s různými hudebními nástroji, na pohádku i pohybové a společenské prvky. Lektorka Romana Bodorová, Kateřina Pechová Program trvá 30 – 60 minut podle počtu, věku a zájmu dětí (i jejich dospělých). Pro děti 0 – 4 a jejich rodiče

Čtení pro nejmenší
Čtenářské hnízdo

10:30–11:30 Vlk a hlad – Ústav úžasu …

je představení pro diváky jakéhokoli věku. Dejte vlkovi hlad a on pohne nejen světem vaší fantazie, ale také zažitým světem pohádek, který už vám nikdy nebude připadat stejný. Vše co je v tomto představení použito bylo nalezeno na ulicích Helsinek, obdrženo jako dar od finských přátel nebo jinak zdarma opatřeno a proto tvůrce, Jakub Folvarčný, říká tomuto kusu punkové loutkové divadlo.

Divadlo, dětem
Divadlo jeviště

11:00–12:00 Bytové čtení s Jiřím Pelánem

Jiří Pelán čte ze svého překladu románu italské spisovatelky Anny Marie Ortesové Žalostící stehlík. Její román je magickou freskou Neapole z konce 18. století, na jejímž pozadí se odvíjejí dramatické osudy tří cestovatelů ze Severu. bytové čtení / plody letošního roku (kapacita 15 osob, pro rezervaci pište na tel. 777 119 838 a čekejte na potvrzení a adresu)

11:00–12:30 Setkání zahraničních nakladatelů

Profesionální program 
Jednota

11:30–12:30 Papuchalk Petr

Co je opravdové přátelství? A jaká je jeho cena? Dojemný příběh dvou kamarádů nám možná přinese odpovědi a nahlédneme i do ptačí říše. V průběhu čtenářské dílny si projdeme společně s hlavním hrdinou napínavým dobrodružstvím. Lektorka Lucie Vrtalová

Pro děti od 5 let

Workshop 
Čtenářské hnízdo

13:00–14:00 Kominicko–mlynářská dílna

Výtvarně-literární dílna s autorem a ilustrátorkou k nové knize Rozára a Černý Petr čili O větrných mlýnech čili Rozára a Černý Petr (to čili je tam skutečně dvakrát): O větrných mlýnech a jejich lidech - výtvarně-literární dílna pro děti i dospělé Rozára a Černý Petr obývají větrný mlýn. Jak se tam dostali? A jak se jim tam vedlo? To se dozvíte v nové knížce Radka Malého z nakladatelství Běžíliška. Pod vedením ilustrátorky Evy Horské si účastníci dílny vyrobí vlastní větrník.

Dětem / dílna / nakladatelský / Běžíliška
Stan za Střelnicí

13:00–14:30 Kodex aigas – křest a knihy (omezený počet návštěvníků, výstava na stole)

Sbírka autorských knih (15 let!) a podivuhodných tiskovin z ateliéru ilustrace a grafiky z pražské UMPRUM. Přednáška o nové knize (Juraj Horváth & Jan Čumlivski), skutečné prohlížení unikátních historických kousků a komentáře přímo od výjimečných autorů (AIG CREW).

Schola
Baodílna

13:30–14:30 Všechny barvy počasí

Mluvíme o něm často a rádi, stýskáme si nad ním, chválíme ho, zlobíme se na něj, pečlivě sledujeme předpovědi. Počasím zkrátka všichni žijeme. A právě o tom je tahle knížka. Vysvětluje jednoduše a srozumitelně řadu přírodních jevů. Naučné ale přesto poetické texty jsou doplněny působivými ilustracemi. Pro naše čtenářské setkání bude každé počasí to pravé! Těště se na obrazové básně, spoustu krásných ilustrací a povídání. Lektorka Marika Zadembská Čtenářské setkání pro malé i velké literární meterology, pro rodiče s dětmi od 6 let, 60 minut

Čtenářská dílna / dětem
Čtenářské hnízdo

14:00–15:00 Aport, Fousku!

Páníček Láďa venčí svého psa Fouska. Věří, že jeho mazlíček dokáže najít a přinést hozený klacík. Fousek ovšem nachází jiné poklady. Napínavý příběh z každodenního života pejskařů pro úplně nejmenší čtenáře. Leporelo, 22 stran. Dílna pro úplně nejmenší čtenáře (udrží pozornost aspoň 15 min, už neokusují knihy, umí držet tužku) Chceš pejska? Vyrob si ho a poslechni si, co může páníčky při venčení psích mazlíčků potkat. Čtení krátkého veršovaného příběhu. Výroba papírového pejska (děti vystřihnou jednotlivé komponenty psího těla, nakombinují je, spojí je, psa vybarví, dotvoří, pojmenují a představí ho ostatním)

Nakladatelský  65.pole/ dílna / dětem
Stan za Střelnicí

14:00–15:00 Petr Placák – Křesťanský zápas o českou věc (působení opata Opaska a organizace Opus Bonum v československém exilu mezi lety 1972-1989)

"Laické katolické organizaci Opus bonum v čele s opatem Opaskem se podařilo zlomit „kletbu“ české malosti a „dobré dílo“ nabídla jako otevřenou platformu k diskusi pro všechny ideové proudy exilu, které měly společný zájem: obnovu Československa jako suverénní demokratické země přináležející k evropskému Západu. Opasek a spol. chápali, že základem společnosti je ochota bavit se mezi sebou, ne štěkat na sebe přes ploty, ve kterých se lidé mentálně uzavírají. Dnes je to s rozdělováním společnosti různými demagogy a populisty a s vytvářením názorových bublin na sociálních sítích znovu nanejvýš aktuální...

Splendid isolation / přednáška / čtení
Truhlárna

14:00–15:00 Petra Hůlová – Zlodějka mýho táty

Z očí do očí se spisovatelkou Petrou Hůlovou o jejím novém románu. Je Miky chudinka nebo monstrum? Zlodějka mýho táty je sociální horor.

Z očí do očí
Jednota

14:15–15:00 Jiří Dvořák: Slunečnice (aneb rukověť malého zahradníka) Jak se jedno malé semínko, spadlé od zobáčku nenechavého ptáčka, promění v nádhernou velkou slunečnici? Jak se ta vysoká květina dostala na zahradu, odkud pochází, jak a proč klíčí, kde se jí daří? Jak dlouho roste, co potřebuje k životu, proč se otáčí za světlem, k čemu je užitečná...? Co vlastně obnáší být zahradníkem? Kdy, co a proč sázet, co se vlastně děje, když rostlina roste, co je pro ní dobré, koho od ní odhánět, jak ji hnojit? S Agátou, Maxem a babičkou se čtenáři této knížky stanou zahradníky vlastně jen tak mimochodem. A přitom se dozvědí různá tajemství, zvláštnosti, příběhy a recepty na malé pokusy, které jim pomohou pochopit svět rostlin zase o trochu víc. Něco o barvách a vůních, o ptácích, broucích, o vodě, hlíně, hnoji, růstu, genech, spánku a probouzení, koloběhu, slunečních hodinách... A někdy si jen tak mimochodem ještě přečtou malou krásnou báseň. To, když se věci nedají popsat jen tak. Tak jak to u Jiřího Dvořáka bývá.

Workshop / knihovna
Knihovna

14:15–15:30 Jiří Dědeček– čtení z vlastních knih a koncert

Bude to velmi improvizované hraní písniček pro děti a čtení z knížek Huňatá čuňata, O princezně Hryzeldě a Pravil párek okurce. Knížka “PRAVIL PÁREK OKURCE” je dalším pokračováním veleúspěšné série říkanek pro děti i pro dospělé. Po úspěchu knížek Šli červotoči do houslí , Uleželé želé a Huňatá čuňata přichází tvůrčí dvojice J. Dědeček - A. Žabková s další dávkou laskavého absurdního humoru ve slovech i obrazech: V Nymburce pravil párek okurce: Když to dáme dohromady dobudem i Poděbrady tak co tady v Nymburce? dětem Divadlo jeviště

14:30–15:00 Orientační běh

Nakladatelský program
Bejvák

 

14:30 – 15:00 Markéta Kinterová – Oči široce otevřené / Eyes Wide Open for City

Spektákl městské džungle, který zatím není nutno odsekávat mačetou, nám pozvolna nasazuje smyšlené selektivní brýle a mnohým i reálná sluchátka na uši. Právě průvodcovská sluchátka budou pro účastníky procházky její nedílnou součástí, abychom se společně zaměřili na zostřené vidění města a na to, jak k nám vizuálně promlouvá.

Procházka / intervence /nakaldatelský NAMU
Sraz: Střelnice, trasa k Hotelu Palcát a zpět

15:00–15:45 Výprava s Rufusem zálesákem

Setkání s autorem knihy Rufus Zálesák (Baobab, 2020) Davidem Dolenským Rufus bydlí ve městě, ale jeho kostkovaná košile voní jehličím, kouřem táboráků a ostružinovým čajem. I když je to moderní zálesák, dává přednost křesadlu před zapalovačem a jeho vousatou bradu často zdobí zahnutá fajfka.Je to skvělý průvodce, který ví, kde hledat nejčistší studánku, k čemu se hodí březová kůra a také z kterého lišejníku se dělá nejlepší zálesácká polévka…

Workshop / knihovna
Knihovna

15:00–16:30 Pohyb, pohyb – kreslit běh

Způsoby užití ilustrace ve sportovních magazínech současnosti. Úvod do situace v zahraničních časopisech a podrobnější vhled do způsobu komunikace, struktury, volby témat a specifik spolupráce s ilustrátory běžeckého magazínu B, který vychází od roku 2015 a od samého počátku klade důraz na kvalitní obrazový doprovod. Přednáší: Tomáš Luňák, člen redakce B

Nakladatelský program / zahájení výstavy
Bejvák

15:00–16:30 Splendid isolation v epoše renesance Petrarkovo „otium“ a Montaignova věž.

Jiří Pelán a Václav Jamek diskutují o myšlení a postojích renesančních umělců u příležitosti vydání knihy Václav Černý – Jiří Pelán, Italská renesanční literatura.

Splendid isolation / debata
Kavárna divadla

15:00–16:00 Blexbolex

Ilustrátor, komiksový umělec, autor obrazových knih mluví o svých knihách a práci...

Schola
Baodílna

15:30–16:30 Jefferson

Jeffersson je mladý muž, který rád čte, má rád návštěvy u svého holiče, ale ještě raději má holičovu dceru. Co rád nemá, je nepohodlí, dobrodružství, násilí. Když se ale jednoho dne zaplete do kriminálního případu, nezbude mu, než se stát dobrodruhem a také trochu hrdinou. Pomůžete Jefffersonovi vypátrat viníky? Lektorka Edita Vaníčková Makosová

Pro děti a mládež od 10 let

Literární dílna
Čtenářské hnízdo

15:30–16:30 Jiří Dvořák, Klára Zahrádková, Slunečnice

Povídání (nejen o slunečnicích). Hledání jmen pro známé i neznáme rostliny. Hledání rostlin pro známá i neznámá jména. Výtvarná dílna, čtení, jazykové hříčky. 

Dílna / dětem
Zahrada Cesta

15:30–16:30 Tereza Límanová – Mitchell

Čtení ze čtvrté ještě nevydané knihy Josepha Mitchella. bytové čtení / plody letošního roku (kapacita 15 osob, pro rezervaci pište na tel. 777 119 838 a čekejte na potvrzení a adresu)

15:45–16:30 A jako Antarktida / Pohled z druhé strany (David Böhm) Nejméně známý světadíl, který lidé objevili až jako poslední. Prázdný kontinent, který patří všem a kde můžeme žít s méně věcmi, než máme doma. Antarktida dnes klade znepokojivé otázky, jestli se víc mění svět okolo nás, nebo náš pohled na něj.

Setkání s autory
Knihovna

16:00–17:00 Ana Pego: Plasticus maritimus invazivní druh

Když byla portugalská bioložka Ana Pêgo malá, nehrávala si na dvorku, ale skoro vždycky na pláži. Chodívala na procházky, pozorovala příliv a odliv a sbírala zkameněliny. Postupem času si uvědomila, že se v písku čím dál častěji objevuje nový druh: plast. Ana chtěla varovat před jeho dopady na život na planetě, a tak se rozhodla tento druh sbírat a pojmenovat ho. Nazvala ho Plasticus maritimus a nakonec na základě jeího bádání vznikla kniha…..Plasticus maritimus je umělý, invazivní, kontaminující druh s dlouhou životností, a tak si zaslouží, aby jeho dny byly sečteny!

Nakladatelský / Jakost / schola
Hatumoa tatoo studio

16:00–17:00 Václav Magid: Malá encyklopedie nepatřičností

Čtení z knihy Malá encyklopedie nepatřičností. Cítíš se víc jako Rus, nebo Čech? Umělec, nebo kurátor? Služebnost, nebo autonomie? S mlékem, nebo bez? Praktická příručka, jejímž smyslem je ztížit čtenářům a čtenářkám orientaci v současném světě. Jednotlivá hesla se žánrově pohybují kdesi mezi poznámkami k nenapsanému manifestu, polemickými komentáři k četbě teorie a deníkovými záznamy o nedorozuměních a selháních. Jsou uspořádána podle encyklopedického klíče do několika tematických okruhů jako Budoucnost, Řeč, Štěstí, Tělo a duše, Péče a výchova nebo Společnost.

Nakladatelský / ArtMap / prázdná místa 
Židovský hřbitov

16:30–17:15 Ivana Pecháčková: Jonáš a velryba

Už jste se někdy ocitli zcela sami a nevěděli, co bude dál… přijde vás někdo vysvobodit, anebo se musíte spolehnout sami na sebe? Jak asi bylo Jonášovi, když ho v moři spolkla velká ryba a on netušil, co se s ním stane dál, se dozvíte z biblické edice manamana. Příběhy starozákonní edice vydané ve 22 knížkách jsou ilustrovány každá jiným umělcem z té nejmladší generace výtvarníků, mnohdy ještě studentů, a jsou doplněny sadou úkolů, které vám pomohou orientovat se ve Starém zákoně. Letošní rok byl papežem Františkem vyhlášen Rokem Bible, a tak se dozvíte, proč je dobré i dnes si v Bibli číst. K vybraným třem knihám - Jonáš, David a Goliáš, Šalamoun králem - představí jejich autorka Iva Pecháčková soubor úkolů a témat k uvedení do kontextu, k porozumění, k zamyšlení a tvořivému hledání.

Workshop / knihovna
Knihovna

16:30–17:30 Jaroslav Čechura: Krizový management barokní ekonomiky? Dvojice monografií (Krizový management barokní ekonomiky? Panství Třeboň a Hluboká nad Vltavou za prvních Schwarzenberků (1660–1720) a Neklidné 17. století – jihočeský venkov v proměnách válečného věku se zabývá jedním z důležitých témat starších českých dějin – domnělými či skutečnými změnami, které přinesla bitva na Bílé hoře a třicetiletá válka. Oproti tradičním představám o zásadním zhoršení sociálních podmínek na českém venkově prokazují obě monografie na základě podrobného analytického studia velkých majetkových komplexů v jižních Čechách skutečný stav věci. Nejednou deklarovaná přísnost vrchnosti měla své meze. Šlechtic byl nejenom pánem, ale i „otcem“ svých poddaných, kterým poskytoval v případě ohrožení pomoc a ochranu – například při nedostatku obilí. Monografie vedou k závěru, že starý a neustále oživovaný model tzv. druhého nevolnictví je překonané badatelské klišé.

Nakladatelský Karolinum / přednáška
Kavárna divadla

16:30 – 17:30 Pepito (ne)plivej! aneb On the Road

Příběh velbloudice Pepity na motivy skutečných událostí pro DRDS napsal Miloš Doležal. „Psal se rok 1945, konec května, bylo po hrozné válce a jako skauti jsme už zase mohli nosit skautské kroje a scházet se v klubovnách, což nám před tím nacisté zakázali. A tehdy jsme ji poprvé uviděli. U nás na Vysočině, v lese na mýtině. Byla krásná a mohutná. Zvědavá. Vtipná. A tvrdohlavá. Vyzvala nás na společnou cestu.“ Hraje a zpívá: Dismanův rozhlasový dětský soubor,scénář a režie: Jana Franková,scéna a kostýmy: Jakub Grec,hudba: Jakub Sejkora, texty písní: Miloš Doležal,asistent režie: Filip Svoboda,Představení je vhodné pro děti od 10 let. Po skončení divadla následuje krátké představení knihy Pepito neplivej vydané Podmelechovských spolkem a autogramiáda Miloše Doležala.

Divadlo/dětem
Divadlo jeviště

16:30–18:00 Beatrice Landovská: Nikdy není pozdě na šťastné dětství – Z očí do očí s Petrem Placákem

Vzpomínky na dětství v strávené ve společnosti bohémských rodičů jsou jedinečné hned z několika důvodů: velmi přesně s drobnohledně zachycují realitu sedmdesátých let, s vervou a břitkým humorem, ale také s citem pro velký téměř románový oblouk prokreslují rodinné a generační vztahy a vyprávějí tak vlastně mimochodem a přitom živě a spontánně peripetie druhé poloviny československého dvacátého století

Z očí do očí
Jednota

16:30–18:00 Francouzský komiks v Plavu Nové číslo Plavu je věnováno současnému francouzskému komiksu. Debata s promítáním.

Nakladatelský / Plav / francouzský komiks / debata
Baodílna

17:30–19:00 Elsa Aids: Přípravy na všechno

Básník Elsa Aids čte z připravované prózy.. „Rád bych prožil nějaký příběh, ale nakonec zaujímám takový pohled na svět, jaký se naskytne. Dneska je omezený, plný mimoběžných vzpomínek. Ráno jsem nakoupil v Žabce a tím se můj kontakt s okolím uzavřel.“

Nakladatelský / Fra / prázdná místa / čtení
Elektrocentrála

17:45–18:45 Splendid observation (Galerie U Radnice) (deníky a jiné záznamy diaries & other records)

Kresby, poznámky, posbírané na cestách, v práci, u kuchyňského stolu a uložené do sešitů. Tlustých, tenkých, ošoupaných častým používáním. Tisíce stran více než dvaceti autorů na výstavě nevystavitelného. Místa, tváře, nápisy, situace... vzdálené i blízké pohledy. Kreslíři a psavci zastaveni v pohybu. Cesta na Slovensko, metalové turné, N.Y. i Indie... Narození dítěte, zlomený krčný obratel, pivo v Tel Avivu... Výstava denních i nočních záznamů bude otevřena od 1. do 25. září.

Vernisáž / Splendid isolation
Galerie U radnice

18:00–18.45 Maria Nagel: How are publishers reacting to the pandemic? Examples from different regions of the world (cca. 45 minutes)

Přednáška / odborná veřejnost
Obývák

18:00–19:30 Tomáš Míka alias Mořic Klein: Básníci, kteří učí

Při ámosovských rozhovorech, při kterých se pořád dokola opakovala otázka, jaké byly moje učitelské vzory, co nejvíce ovlivnilo způsob, jakým učím, jsem si uvědomil, že nejzásadněji můj přístup k učení nejspíš určovala a určuje moje zkušenost s poezií, se čtením i psaním poezie. Že zkušenost s poezií zásadně proměňuje úhel mého pohledu na svět, že bezděčně a nepřímo asi tento úhel pohledu svým studentům předávám či přibližuji a že možná právě poezií proměněné vnímání světa studenty oslovuje. Zajímalo mě, zda a případně jak se zkušenost s poezií projevuje i v práci dalších autorů, kteří učí. Proto jsem si pozval básníky Víta Slívu z Biskupského gymnázia v Brně, Milana Děžinského, který učí na jazykové škole v Roudnici nad Labem, a Jakuba Nykose Ouhrabku z Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci na společné autorské čtení, při kterém se otázkou po vztahu poezie a učení budeme také zabývat.

Čtení/ Komenský
Vinotéka U Černého kocoura a zeleného stromu

18:00–19:30 Dora Kaprálová / Zuska Kepplová

Zuska Kepplová je redaktorka a komentátorka slovenského deníku SME. Vystudovala dramaturgii a scenáristiku na bratislavské VŠMU. Dora Kaprálová (1975, Brno) je v Berlíně žijící prozaička, publicistka a dokumentaristka, dcera básníka Zeno Kaprála (1942, Brno). Ve svých textech i dokumentární tvorbě ohledává svět, ve kterém se realita sesouvá k tomu podstatnému, co ji polidšťuje: k intimitě sdělení a k poezii všednosti. Dlouhodobě se zabývá českou literaturou.

Duel / Z očí do očí
Obývák – Salon

18:30–20:00 Tereza Límanová, Justin Quinn: Mizející New York a jeho figurky očima Josepha Mitchella

Joseph Mitchell (1908–1996) je významný americký spisovatel, který se nejvíce proslavil texty vydávanými ve čtyřicátých a padesátých letech v prestižním americkém literárním časopise New Yorker. Proslul především jako zakladatel literárního žánru „feature story“. Legendární reportér, ke kterému s obdivem vzhlížejí všechny novinářské generace. Jeho texty se zabývají zapomenutými a přehlíženými místy v New Yorku. Mitchell nejen mytologizuje město s jeho typickými postavičkami z okraje a odkrývá jeho ducha podle dickensovské tradice, ale objevuje především nový způsob, jak postavy popsat. Jeho figurky mají široký záběr - od příběhu o jedné z posledních cirkusových Vousatých dam, Lady Olze přes životní osudy Cikánského krále New Yorku, Šilhavého Johnnyho, až po bohémského pábitele Joe Goulda, bezdomovce, který celý život píše "Orální historii", knihu "delší než bible"....

Přednáška/ Mitchell/ Splendid isolation
Baodílna

18:45–20:00 Nakladatelská večeře Czech lit
Obývák

19:00–20:00 Lucy Fricke: Dcery

Michaela Škultéty a Tereza Semotamová čtou z knihy Dcery německé spisovatelky Lucy Fricke. Přátelství je někdy víc než láska a smrt číhá za každým rohem.

Bytové čtení / plody letošního roku / nakladatelský 
Akropolis

(kapacita 15 osob, pro rezervaci pište na tel. 777 119 838 a čekejte na potvrzení a adresu)

19:00–20:30 Netragické myšlení a performativní filosofie – Alice Koubová

Filosofové většinou netrpí nedostatkem samoty. Umí si volit nezvyklé životní styly, nebojí se být “asociální” a zaujmout odstup od světa, izolace pro mnohé z nich představuje potřebný předpoklad kritické reflexe a tvorby. Pro filosofy je často mnohem složitější připustit, jak moc jsou do světa zapleteni, jak moc jsou tělesně, emočně, diskurzivně, behaviorálně a institučně součástí světa, jak opakují stereotypy, které vyvracejí, jak bojují o moc, kterou pohrdají, jak performují sebe samé, zatímco tvrdí, že objektivně myslí. O tom, z jakého místa je nutné myslet, aby myšlení nepropadlo pouze fascinaci sebou samým a ze splendid isolation nevytvořilo místo imploze, shroucení se do sebe samého, pojednává kniha Alice Koubové Myslet z druhého místa. K otázce performativní filosofie. Jejím hlavním tématem jsou obrysy netragického, ludického myšlení, které otevírá prostor pro aardigkeit („vtip“ situace) a netriviální podobu využití performance ve filosofii.

Přednáška / nakladatelský program NAMU / možnosti samoty / prázdná místa
Truhlárna

19:45–20:30 Science Killer

Česko-slovenská kapela přešlapující mezi shoegaze, blues rockem a stoner. Relaxační projíždka plná bluesu a snění, která vás zavede do koutů vaší imaginace.

Hudba
Cesta

20:00–22:00 Romské autorky čtou texty z karantény

Nakladatelství romské literatury Kher představí prozaické pásmo textů, které vznikly v průběhu karantény v rámci jeho literární výzvy. Ta měla v neobvyklé situaci zapůsobit jako ventil a zároveň povzbuzení. Společným jmenovatelem povídek romských autorek Květoslavy Podhradské, Nikoly Beljajevové, Věry Duždové Horváthové a Márii Hušové je samota a izolace; každá ji však pojímá svým specifickým způsobem, s notnou dávkou vhledu i nadhledu a překvapivě rovněž humoru.

Čtení / Splendid Isolation
Jednota

20:50–21:35 Tomáš Palucha

Tomáš Palucha vás dost možná překvapí svou přístupností. Zvuk tvrdých kytar využívá jen zřídka, daleko víc se nese v poklidném tempu a pozvolném rozvíjení nenápadných motivů, plíživě a hypnoticky gradovaných až do noisových pasáží. Neokázalá, vtahující, obrazotvorná a svobodná hudba, která se vymyká škatulkám, staví hlavně na jemné souhře dvou kytar, obejde se až na výjimky bez zpěvu a na koncertech ji příznačně doprovází projekce.

Hudba
Cesta

21:00–22:00

Předávání cen a malá zcela poklidná oslava atd.... Předávání cen Miroslava Šaška a oslava letošních laureátů. K tanci hraje DJ Gadjo sláva

Divadlo jeviště

21:00–22:00 Jakub Řehák, Obyvatelé

Básník a esejista Jakub Řehák představuje novou sbírku (Fra 2020) a – spolu s Petrem Borkovcem – skládá poctu básníku Petru Královi (básně, texty z pozůstalosti, výroky). Básnická sbírka Obyvatelé je zalidněna přízraky, které se pohybují po ulicích současného města. S autorem prožijeme pouliční nepokoje, drobné denní katastrofy, tajemnou invazi, noční filmové natáčení v parku, zemětřesní, lásku i mnoho dalšího. Projdeme tajným průchodem z Prahy až do New Yorku. Ve své nové knize básník Jakub Řehák podvrací obraz reality, která nás obklopuje každý den. Obyvatelé obsahují vedle kratších textů i rozsáhlejší, panoramatické poemy o několika částech. Přitažlivé je napětí mezi Řehákovou surrealistickou obrazností a zdánlivě klasičtější formální podobou básní.

Čtení/ nakladatelský program Fra
Vinotéka U Černého kocoura a zeleného stromu

21:45–23:00 S.d.Ch. Don Juan Luxury Art aneb budování brandu na půdorysu slavné opery

Jednou z možností samoty je být spolu na poli luxusního umění a místo na sluníčku uměleckého trhu není pro každého. Bezejmenná umělkyně Julia Větvová a bezejmenný umělec Viki Fresh sedí na svých kufrech v hale luxusního sídla mecenáše Juana Donatora a pod dozorem stylové aristokratky Kinvary Balfour netrpělivě čekají, zda nejbližší transport na artfarmu pojede také pro ně. V jídelně je prostřeno na večeři pro Jeffa Koonse, ale ten zemřel už ráno. Pozvání však platí i přesto. Nebo právě proto... Už teď je vám jasné, že tenhle dosud neznámý text prokletého dramatika si ujít nenecháte.

Divadlo
Baodílna

22:00–00:00 DJ Gadjo

DJ Gadjo.cz dlouhodobě působí v Radiu 1, kde moderuje oblíbený pořad Všechny hudby světa. Pravidelně vystupuje v klubech v Londýně, Hamburku nebo v Berlíně a po celé České a Slovenské republice. Doma je v hudebních vodách world music, balkánu, latina, jazzu nebo pradávného funky disca.

Tanec a hudba
Divadlo Jeviště

22:00–23:00 Sabot

A jsme zpět s více energie, více nástrojů a více zvuků se stejným počtem lidí: 2. Chris a Hilary. Konverzace pokračuje...

Hudba
Cesta

23:30–23:45 Z Komenského čte Tomáš Míka

Inspirativní čtení z Komenského v pozdních nočních hodinách vybírá, čte a komentuje Tomáš Míka

Čtení
Baodílna

Sobota 3.10.2020

9:00–19:00 Trh Střelnice po celý den Martin Kuriš – Vyprávění obrazem / pohyblivý obraz

Jak se dělá loutka, jak zobrazit pohyb, jak jednoduše zaznamenat výraz, jak sehrát malý dialog… jednoduché prostředky mohou být velice efektní... Lektor: Martin Kuriš
Průběžná dílna / dětem

9:00–19:00 Truhlárna po celý den
Průběžná dílna Orbis Pictus
anotace není
Dílna/dětem
Stan ve střelnické zahradě

8:00–10:00 Snídaně revolucionářů
Profesionální
Kavárna divadla

9:00–10:00 Labyrint dílna Marie Urbánková

Robot umí skoro úplně všechno a není vůbec vyloučeno, že jednou bude mít každý z nás malého robota za parťáka. Přijď si vyrobit svého robota recyklátora s použitím všeho, co se najde, s výtvarnicí Marií Urbánkovou v dílně časopisu RAKETA.
Dílna/dětem/nakladatelský
Stan za Střelnicí

9:00–12:00 Pouť po stříbrné stezce

Proč poutníci cestovali za posvátnými místy? Cestovali opravdu sami? Jak se měnila krajina pro člověka kráčejícího po poutních cestách, a naopak, jak krajina měnila poutníka? Během krátké pěší poutě v okolí Tábora se pokusíme položit si tyto i jiné otázky a najít na ně odpovědi pomocí dobových textů a diskuzí vedených Ivanem Folettim a jeho studenty. Skupina historiků umění z Brna, která realizovala projekt Migrating Art Historians (Stěhovaví historici umění), během něhož po čtyři měsíce putovala po Francii, nám představí část poznání a zážitků, které shrnuli v knize Migrating Art Historians on the Sacred Ways. Reconsidering Medieval French Art through the Pilgrim's Body.
Procházka
Sraz před Střelnicí

9:00–10:30 Výprava s Rufusem zálesákem k Ježkovi Rufus

Zálesák vás vezme na malý ranní výlet do svého tábořiště. Tam si můžete vyzkoušet zálesácké dovednosti, jako je třeba výroba troudu a rozdělávání ohně pomocí křesadla. Do své torny si rozhodně nezapomeňte sbalit nějakou tu dobrotu na opečení! Pro děti různého věku a jejich rodiče. Doprovází autor knihy Rufus Zálesák (Baobab,2020) David Dolanský. opuštěná místa / dětem jak dostat dobré knihy malých nakladatelů do knihoven?
Profesní debata: jak dostat dobré knihy malých nakladatelů do knihoven?
moderátor: Tereza Semotamová
Knihovna / debata
Knihovna

10:00–11:00 Výtvarná dílna Pop–pap s Bartošem listonošem Přijďte se potkat s listonošem Bartošem a vyrobit si svou vlastní pohlednici! Výtvarný workshop pro děti i dospělé i krátké autorské čtení z POP – PAP knihy "Pan Bartoš, listnoš" (autoři Lukáš Csicsely, Bartosh Choryan)
Dílna/dětem/nakladatelský
Stan za Střelnicí

10:00–10:40 Klapy klap

Tahle knížka umí zpívat, počítat, cvičit, dokáže se proměnit v motýla, harmoniku nebo buben. Tahle knížka může kdykoli vzlétnout a umí přivolat vítr. Nepotřebuje baterky ani zásuvku, ale potřebuje vaše ruce a vaši hlavu. Přijďte si s dětmi zacvičit, zazpívat i společně tvořit další stránky knihy. Lektorka Marika Zadembská
Hravé čtení pro nejmenší děti, rodiče s dětmi od 2 let
Čtenářské hnízdo
Čtenářské hnízdo

10:00–11:30 Studia Poetica

Proč potřebujeme číst teoretické práce o poezii a proč o ní musíme přemýšlet? Jaký je život poezie mimo hranice žánrů, forem a témat – a národních jazyků – v naší tradici a myšlení? Josef Hrdlička, Mariana Machová a Justin Quinn diskutují nejen o svých plánech s novou edicí Studia poetica Nakladatelství Karolinum.
Debata/ nakladatelský/ Karolinum
Kavárna divadla

10:00–11:00 Marta Dzido

Pobyty v klášterech, bytech po slavných spisovatelích nebo vilách bývalé honorace. Autorské rezidence otvírají prostor pro soustředěnou tvorbu, novou inspiraci a tvůrčí samotu. Nebo je to všechno jinak? O svých zkušenostech diskutují prozaička a režisérka Marta Dzido, která na pražské rezidenci dopsala knihu Slast, oceněnou Cenou Evropské unie za literaturu, a nedávno pobývala v Broumově, a Tereza Semotamová, spisovatelka , překladatelka a účastnice řady autorských pobytů v různých zemích. Marta Dzido také přečte ukázky ze své novely, kterou v překladu Anny Plasové vydalo v roce 2019 nakladatelství Dokořán.
Off: polský institut / prázdná místa / čtení
Cela husitského muzea

11:00–11:30 Je ráno Vstáváte rádi? Rovnýma nohama do nového dne? Našemu hrdinovy se vstávat opravdu nechce, ale zrovna on si přispat nemůže nikdy. Pomůžeme spolu sluníčku vstát? Lektorka Edita Vaníčková Makosová
Pro děti od 3 let
Čtenářské hnízdo
Čtenářské hnízdo

11:00–12:00 Šárka Grauová a studenti Amazonské příběhy.

V překladatelské dílně jsme se letos s mladými překladateli věnovali amazonským mýtům. Řeč bude o obtížích překladatelského řemesla a o tom, jaké nesnáze překladatele čekají při převodu textů, které vycházejí z radikálně jiné. mytické zkušenosti.
Bytové čtení / plody letošního roku
(kapacita 15 osob, pro rezervaci pište na tel. 777 119 838 a čekejte na potvrzení a adresu)

11:00–11:45 REPOLELO – čtenářská dílna Petr Borkovec, Emma Pecháčková a Ester Nemjo

Přední čestí básníci už druhým rokem vymýšlejí výpravná a zábavná leporela pro naše nejmenší čtenáře. V edici REPOLELO nakladatelství Meander vyšlo až dosud 14leporel autorů jako jsou Ivan Wernisch, Daniela Fischerová, Petr Stančík, Radek Malý, David Bohm a Jiří Franta, Petr Borkovec… básník, který si připravil výčet věcí, které tak často ztrácíme (a nejen děti). Z leporel přečtou a budou soutěžit a malovat Emma Pecháčková a Ester Nemjó.
Dílna/dětem
Stan za Střelnicí

11:00–12:30 František Tichý: učitel, ředitel, spisovatel a buditel Je-li Komenského pedagogický odkaz živý, tak určitě v práci Františka Tichého. Před 25 lety založil školu, ve které učit se znamená objevovat. Právě práce ve škole a s dětmi ho přivedla k psaní příběhů. Z očí do očí si s ním budeme vyprávět o škole, současné pedagogice i jeho knihách.
Z očí do očí/ Komenský
Jednota 

11:45-12:30 Florentin a Komenský, Marek Toman a Edita Vaníčková

Co mají společného piráti a Komenský? Čtenářská dílna na základě knihy Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse (vystupují spisovatel Marek Toman a knihovnice Edita Vaníčková). V knize se hoch z dobré rodiny dá na moře a skončí mezi piráty, v humorném příběhu o významu vzdělání přitom hraje svou roli jistá Komenského kniha... 0d 8 let výše.
Dílna/ dětem
Čtenářské hnízdo

11:45–12:30 A jako Antarktida / Pohled z druhé strany (David Böhm)

Nejméně známý světadíl, který lidé objevili až jako poslední. Prázdný kontinent, který patří všem a kde můžeme žít s méně věcmi, než máme doma…. Antarktida dnes klade znepokojivé otázky, jestli se víc mění svět okolo nás, nebo náš pohled na něj. Unikátní ilustrovaná kniha pro malé i velké čtenáře ukazuje, co se stane, když se na vše podíváme z jiné strany.
Dílna/ dětem
Truhlárna

11:30–13:00 Básník, učitel a bohém Josef Kocourek

Součástí bloku „Komenský“ měl být také portrét osobnosti, v jejímž životě a díle došlo k neobvyklému propojení učitelského povolání a tvorby. Volba padla na nepříliš známého, ale pozoruhodného autora Josefa Kocourka (1909-1933). Od roku 1928 učil Kocourek na menšinových českých školách v převážně Němci osídleném pohraničí na severní Moravě a velice ostře vnímal nesmyslnost a kontraproduktivnost počešťování pohraničí československou vládou. Tváří v tvář této nesmyslnosti, nenávisti ze strany německých starousedlíků a také milostným neúspěchům se uchyloval k bohémskému životu, který ve svých denících líčil s výjimečnou otevřeností. Za velice krátkého života (zemřel ve čtyřiadvaceti letech na tuberkulózu) mu vyšla pouze jediná kniha a i po jeho smrti narážely snahy o zpřístupnění jeho literární pozůstalosti na nepochopení a odmítání. O obtížích s prosazováním Kocourkových prací k vydání svědčí i fakt, že jeho dílo zřejmě nejvýznamnější, román Zapadlí vlastenci 1932, vyšlo poprvé až roce 1961, tedy skoro 30 let po napsání, a to v něm ještě byly silně seškrtané erotické pasáže. Recepce jeho textů se dodnes týká celkem úzkého okruhu čtenářů. Představit básníka, prozaika, publicistu, výtvarníka a učitele Josefa Kocourka přijedou na Tabook respektovaní znalci jeho díla, výtvarník Vítek Ondráček a básník a překladatel Jiří Červenka.
Přednáška/ Komenský
Kavárna divadla

12:00–14:30 Komenský nejen na soklu.

Škola a knihovna – dílny lidskosti? Děti se vrací do lavic a ke knihám. Jak s nimi po půl roce mluvit o důležitých tématech jako je strach, nemoc, ale i chudoba a válka? Může Komenský jako svědek dávných časů pomoci překonat ostych s dětmi mluvit na "vážná témata", ať už ve škole nebo při výběru knih? Workshop, neboli dílna (lidskosti) pomůže v orientaci v potřebné literatuře a poskytne náměty na zajímavé hodiny v rámci vzdělávacích programů nebo v nabídce knihoven. Připravil a povede jej Mgr. Richard F. Vlasák, M. Th., theolog a historik, odborný spolupracovník muzeí a spisovatelky Kláry Smolíkové. Na workshop naváže debata Komenský nejen na soklu v divadle (Richard Vlasák, Miloš Rejchrt, Tomáš Míka a další). (workshop má omezenou kapacitu: 20 míst– můžete rezervovat na adrese olga.cerna@mkta.cz)
Knihovna / workshop
Knihovna

12:30–13:30 Rozcvička s kocourkem, Eva Volfová

Protáhni si ruce, vem nohy na ramena, dej mi pusu. Běhá se rychleji, když máš dvě, čtyři nebo osm nohou? Výtvarně pohybová hra s malým kocourkem kouzelníčkem pro nejmenší děti od 5 do 8 let.
Dílna/ dětem
Stan za Střelnicí

13:00–14:00 Neboj se, Oskare

Nebojte se ani vy a přijďte zažít s Oskarem poslední den letních prázdnin. Je mu šest, půjde poprvé do školy, ještě mu nevypadl žádný mléčný zub a neumí jezdit na kole. Za to je velmi zvídavý, má velkou fantazii a každé léto za ním na návštěvu přijíždí Augusta, Rút a Borgild. Jste zvědaví, kdo je to a co všecho se dá s nimi zažít? Přijďte, budeme si spolu číst a přemýšlet nad slovy i obrázky. Zjistíme, že každý se něčeho bojí a bát se, neznamená být zbabělý. Čtenářské setkání nad vizuálně neotřelou knihou o velkých změnách v životě dítěte. Lektorka Marika Zadembská
Pro děti od 5 let a jejich rodiče i prarodiče
Čtenářské hnízdo
Čtenářské hnízdo

13:00–14:30 Mravenčí chůva: "Je mu 9 a moc ho nebaví číst..."

Možná někoho takového znáte. Možná to nemá úplně tak, že knihy nenávidí, ale jen se k němu nedostala ta pravá. Pokud patříte mezi ty, kteří dětem mezi 9 a 14 rokem doporučujete občas knihy (jste rodič, učitel, knihovník, lektor, průvodce...), přijďte na interaktivní workshop, kde si představíme 20 knih pro tento věk. (workshop má omezenou kapacitu: 24 míst – můžete rezervovat na adrese olga.cerna@mkta.cz)
Workshop
Knihovna

13:30–15:30 Komentovaná prohlídka výstav s autory

(13:30– 14:00 Baodílna, 14:00–14:20 Ana Pego, 14:20– 14:45 Divadlo Rufus,Stipan Tadič)

13:30–15:00 Debata o recepci francouzského komiksu v Čechách

V češtině vyšla řada zásadních děl francouzského nového komiksu. S jakou odezvou se setkaly díla tak zásadní pro komiksovou historii od autorů jako David B., Joann Sfar, Lewis Trondheim, Emmanuel Guibert či Riad Satouff. Diskuze obohacená o přednášku Pavla Kořínka o českých výpůjčkách z francouzského komiksu. Aude Brunel, Pavel Kořínek, Jean-Luc Fromental, Tereza Horváthová…
Debata /francouzský komiks
Kavárna divadla

13:30–15:00 Pavel Klusák–Uvnitř banánu

Uvnitř banánu je kniha plná krátkých příběhů o hudebních outsiderech, géniích a mystifikátorech, kteří si pro tvorbu vymysleli vlastní pravidla. Vyjde v prozaické řadě nakladatelství Fra.
Čtení / přednáška
Divadlo jeviště

14:00–15:30 Sofia Kordić– Hypofýza v exilu

Setkání s původem srbskou novináčkou žijící v Praze. Její román Hypofýza v exilu prolíná šokující prožitek války v Jugoslávii, uprchlickou zkušenost a komplikované snahy o početí dítěte. Českému čtenáři nabízí Sofija Kordić důvěrně známé prostředí Prahy 90. let s jeho klubovou scénou, nadšením z dříve nedostupných kulturních zážitků (jako byl třeba koncert Pink Floyd na Strahově v r. 1994), ale i projevy nesnášenlivosti a xenofobie, ať už jde o silácké projevy skinheadů, nebo pohled svrchu na „Jugoše“....
Z očí do očí / ex Jugoslavia
Jednota

14:00–15:00 Četba z vyprávění "matky mexických básníků"

Anežka Charvátová-Roberto Bolaño, Amulet. Četba z vyprávění "matky mexických básníků" Auxilio Lacouture o tom, jak v osmašedesátém uvízla na toaletách Mexické autonomní univerzity, když ji obsadilo vojsko. Obrazný, metaforický, místy silně surrealistický text mísící minulost, přítomnost a budoucnost hlavního města Mexika a postav známých z jiných Bolañových děl včetně autorova alter ega Artura Belana. Čte překladatelka Anežka Charvátová.

Bytové čtení / plody letošního roku
(kapacita 15 osob, pro rezervaci pište na tel. 777 119 838 a čekejte na potvrzení a adresu)

14:00–15:00 Miroslav Petříček – Splendid Isolation

Filosof, estetik a překladatel Miroslav Petříček dovede spojovat filosofii s literaturou a s výtvarným uměním, jak mohou dosvědčit jeho někdejší nadšení studenti. Při minulém Tabooku mu na početně navštívené přednášce v plenéru u nádraží aplaudovali i táborští havrani. Tentokrát se přesuneme pod střechu….
Přednáška / prázdná místa
Truhlárna

14:00–15:00 Kozí kraviny Látalová - Říčanová: Kozí kraviny - polní verze Jak tančí kráva? Inspirací inscenace je Terezina skutečná kráva Malina a touha Báry ocitnout se v jedné z Tereziných knížek. Kráva je obrovské zvíře, funící teplé tělo, kamarádka. Každodenní život s krávou se stal pro Terezu natolik silným zážitkem, že jí už přestal štěteček a papír stačit a postupně začaly s Bárou tančit divadlo o krávě a pro krávu. Vznikl tak duet autorek, dialog mezi krávou a člověkem, performerkami a publikem, výtvarnicí a tanečnicí.
Pro děti od 5 let
Divadlo/dětem
Cesta

14:30–15:30 Robotí exodus

William a Meriwether se vrátili z expedice po stopách dávné civilizace. Ale místo zasloužené slávy je čekalo město v rozvratu. Vše je jinak, vládne tajemné JZD. Dokáží roboti najít své kolegy, zjistí, co se stalo, zatímco byli pryč? Lektorka Petra Kašparová
Pro děti od 10 let
Čtenářské hnízdo
Čtenářské hnízdo

15:00–16:30 Jak na houby s Mravenčí chůvou

Houbařská sezóna je tu! Představíme vám ty nejlepší knihy o houbách, které na trhu jsou. A ukážeme vám, jak dál zájem o houby skrze knihy i další krásné materiály rozvíjet. A nebojte se přijít s dětmi. Workshop bude hravý a přímo určený rodičům a dětem. (workshop má omezenou kapacitu: 24 míst– můžete rezervovat na adrese olga.cerna@mkta.cz)
Workshop pro rodiče s dětmi / knihovna
Knihovna

15:00–16:30 Borjana Dodová: O dědečkovi

Svého bulharského dědečka si pamatuju jako starého nemluvného pána, který sedí v kuchyni a poslouchá rádio. Když umřel, byla jsem ještě dítě. Před dvěma roky mi teta půjčila jeho zápisník. Byly v něm adresy a telefony, ale také recepty. Všechno, co dědečkovi stálo za zaznamenání. Zápisník jsem musela tetě vrátit, ale cestou do Prahy jsem na ten sešitek myslela, až z toho vznikla povídka Noční sen, volně inspirovaná vším, co jsem ze zažloutlých stránek plných kostrbatého písma vyčetla.
Čtení
Vinotéka U Černého kocoura a zeleného stromu

15:00–17:00 Křest knihy Šálek dál hřeje mé dlaně

Knihu Šálek dál hřeje dlaně tvoří soubor pečlivě vybraných textů haiku od devatenácti českých a slovenských autorů. Každý text je přitom citlivým lyrickým útvarem, často s filozofickým přesahem, a ukazuje čtenáři, jak opojné může být zastavit se a vnímat krásu obyčejných věcí. Křest bude provázet :Ukázka japonského šachu shogi (Pavel Martinec, člen České asociace shogi), Čtení z knihy Šálek dál hřeje dlaně s doprovodnou přednáškou o haiku (Pavel Martinec), Diskuze s editory a autory knihy (Katka Soustružníková, Pavel Martinec a další) a nakonec na zahradě čajovny ukázka umění s japonským mečem (Jakub Zeman)
Čtení / nakladatelský / dharmagaia
Čajovna

15:00–17:30 Komenský nejen na soklu.

Na pozvání R. F. Vlasáka Nejvíce současnému porozumění Komenskému pomůže, pokud jej budeme umět překládat do současných reálií, situací a výzev. Jak se s "učitelem národ"" ve své práci potýkali nebo potýkají evangelický farář a signatář Charty 77 Miloš Rejchrt, učitel a "zlatý Ámos 2020" Tomáš Míka nebo ilustrátorka a spisovatelka Magdalena Rutová? Na diskusi spojenou s dvouletím Komenského v rámci UNESCO zve odborný autor výstavy Komenský v komiksu Richard F. Vlasák, theolog a historik.
Debata/Komenský
Kavárna divadla

15:30–17:00 Hugo Rocci / Stipan Tadič

Hugo Rocci je francouzský umělec - ilustrátor, animátor, malíř,hudebník a nakladatel žijící v Amsterdamu. Absolvoval Gerrit RietveldAcademie. Založil nezávislé nakladatelství a tiskařskou dílnu TerryBleu, specializuje se na sítotiskové a risografové umělecké publikace. Pod hlavičkou Terry Bleu vydal také dvě své kazety (Sounds of the floating World 1 + 2) a pravidelně publikuje mixtapes pro internetové rádio (Terry and the tough cookie). Hugo Rocci zobrazuje civilní náměty městských zákoutí, provedené v různých, řemeslně precizně zvládnutých technikách (ať už je to malba, animace, tisk, nebo instalace).
Schola
Baodílna

15:30–17:00 Milorad Pejic

Poezie bosenského básníka Milorada Pejiće, žijícího již celá desetiletí ve Švédsku, byla u nás dosud publikována jen zcela výjimečně (časopisy Tvar, Revolver Revue a Protimluv) a zaslouží si jednoznačně zvýšenou pozornost české kulturní veřejnosti. Jedná se totiž o dílo mimořádné a v českém literárním kontextu nebývalé. Autor reflektuje v některých svých textech konkrétní historické skutečnosti (vypuknutí válečného konfliktu v Bosně a Hercegovině na počátku devadesátých let, následnou vlnu emigrace atd.) a podává je s nečekaným klidem a věcností, zcela zbaven ambice šokovat či jinak využívat smutné atraktivity, která se v těchto událostech nabízí. Knihu Pravdivé příběhy: Vybrané básně Milorada Pejiće připravil k českému vydání překladatel Jaroslav Šulc za redakční spolupráce bosenského básníka Adina Ljuci.
Čtení/ ex Yugoslavia
Obývák – Salon

16:00–17:00 Milostné dopisy Jaroslava Klecana, negativního hrdiny Fučíkovy Reportáže, psané na oprátce

V letošním roce byla objevena dosud neznámá korespondence interbrigadisty Jaroslava Klecana, psaná z francouzských internačnch táborů jeho španělské přítelkyni. Ukazuje Klecana v jiném světle, než v jakém ho vykreslil Fučík. Rozvinulo se vzrušující pátrání po osudech kohosi, dosud známého jako literární postava. A dopisy jsou to srdceryvné. - Čte a vysvětluje Marek Toman, autor klecanovského románu Oko žraloka a překladatel dopisů. Klecanových dopisů je na padesát a k vydání je chystá spolu s mnoha dalšími dokumenty, nově osvětlujícími rozpory ve Fučíkově portrétu Klecana – spisovatel Marek Toman. Tedy autor klecanovského románu Oko žraloka (Novela bohemika, 2018). Díky tomuto románu se neznámé Klecanovy dopisy a další dokumenty vynořily.
Čtení
Galerie u Radnice

16:00–17:00 Příběhostroj – vypravěčská dílna

Myslíte, že vyprávět příběhy je těžké? Přijďte a pusťte fantazii z řetězu. Půjde to snadno, když nám pomůže příběhostroj. Vypravěčská dílna pro začínající adepty. Lektorka Edita Vaníčková
Pro děti od 10 let
Čtenářské hnízdo
Čtenářské hnízdo

16:00–18:00 Hm... Klukoviny
Dětem/koncert
Divadlo jeviště 

17:00–18:30 Bohumil Kubišta a Evropa – Marie Rakušanová

Autorka představí publikaci Bohumil Kubišta a Evropa, která vychází v roce 2020 v nakladatelství Karolinum v českém a v anglickém jazyce. Kniha nabízí nové zhodnocení díla významného českého moderního umělce Bohumila Kubišty, a to způsobem, který přesahuje tradiční formát uměleckohistorické monografie. Kubištovu tvorbu sleduje prostřednictvím rozkrývání složitých uměleckých, kulturních a historických vztahů v rámci Evropy počátku 20. století. Zkoumá však také pozdější recepci jeho díla a dokládá problematičnost psaní dějin středoevropského moderního umění, závislého na nestálém chápání specifických vlastností zdejší modernity v permanentně se proměňující geopolitické situaci této oblasti.
Schola/ nakladatelský/ Karolinum / přednáška
Jednota

17:00–18:30 Džumelec

Džumelec je alter ego slovenského výtvarného umělce Erika Sikory, pod kterým vydal od roku 2012 několik alb, na kterých se posunul od outsider music až k písničkám pro děti a několika alternativním hitům. Džumelec je ale především zcela ojedinělý úkaz, jehož humor na pomezí geniality a dětské spontánnosti, komické ironie a pavědy staví na hlavu nejrůznější klišé a zároveň se, jakoby mimochodem dotýká ostrých společenských hran.
Performance / koncert
Baodílna

17:00– 18:30 Je za pět minut 2666.

O stylu a významu Roberta Bolaña Po letošním vydání překladu krátkého románu Amulet má český čtenář k dispozici už sedm Bolañových knih, včetně dvou nejobjemnějších a nejslavnějších – Divokých detektivů a 2666. V čem spočívá jejich uhrančivost a jak proměnily obraz Latinské Ameriky a panorama světové literatury? Debatu Bolañovy dvorní překladatelky Anežky Charvátové a komparatisty Michala Špíny z kulturního čtrnáctideníku A2 bude moderovat Petr Šmíd.
Nakladatelský A2 / debata
Vinotéka U Černého kocoura a zeleného stromu

17:00–18:00 Beseda o románu Vlast španělského autora Fernanda Aramburua V roce 2011 složila teroristická organizace ETA definitivně zbraně. Jak léta jejího působení rozvrátilo a zdeformovalo baskickou společnost zachycuje španělský spisovatel Fernando Aramburu ve svém strhujícím románu Vlast. Románu o vině a odpuštění, o pokusu zacelit rány v názorově rozdělené společnosti. Besedovat o knize, která vyšla v roce 2019 v nakladatelství Akropolis, bude hispanista a překladatel knihy Vít Kazmar společně s redaktorkou knihy, hispanistkou a překladatelkou Annou Tkáčovou. 27. 9. má premiéru osmidílný HBO seriál natočený na motivy Aramburuova románu.
Nakladatelský Akropolis
MP7

17:00–18:00 Ladislav Čumba – Učebnice o učebnicích Ladislav Čumba je zapálený znalec všeho, o čem se musí alespoń trochu přemýšlet. Již několikrát zmínil naléhavou potřebu sestavit učebnici o učebnicích. Není jasné, jestli jde o učebnice dobré, špatné nebo ucházející, ale je více než jisté, že nás provede ten nejlepší z nejlepších! Nedejte si ujít!
Performance s didaktickými prvky
Kavárna divadla

18:00–19:30 Debata Ex-Jugoslavia

Poslední evropská válka už dávno skončila, ale Balkán ještě zdaleka není uzdravený. O životě vně i vevnitř balkánských hranic, o kulturních a společenských pohybech v jednotlivých zemích, o pomalém uzdravovaní, samotě uvnitř národů. neschopnosti si porozumět a mnohém dalším budeme mluvit se srbskou novinářskou, bosenskou filmařkou, chorvatským malířem a bosenským básníkem...
Ex–yugoslavia / debata
Kavárna divadla

18:00–19:00 Večer Salve

Mezi Polskem a Arábií, láskou a zneužíváním, tak trochu ve skrytosti…Debatní setkání nejen nad aktuálními čísly revue Salve s Benediktem Mohelníkem OP a Norbertem Schmidtem. Benedikt Mohelník OP je teolog, exprovinciál Řádu dominikánů, proděkan Katolické teologické fakulty UK, šéfredaktor revue Salve. Norbert Schmidt je architekt, vedoucí Centra teologie a umění při KTF UK, redaktor revue Salve.
Setkání / čtení / rozprava
MP7

18:30–19:30 K čemu je vlastně bílý psí trus? Antonín Novotný

Židle k pose­zení, na stěně šupácký kabát, kte­rým se dá pro­smýknout do jiné dimenze, loutka v hez­kém saku a čisté košili má jediný úkol - svá­dět k vylepšení her­cova umatlaného zevnějšku. A pro­tože herec neo­dolá svo­dům lepšího oděvu, převlékne se a trapnost malého sáčka na lid­ském těle se odrazí ve smí­chu diváků i ve tváři pro­ta­go­nisty. V této metafoře je tajemná stavba celého kusu. Svět jako pro­stor, jenž děsí neko­nečností a zároveň dusí zni­ču­jící těs­no­tou. Jednot­livé výstupy jsou oddě­lovány tmou a tichem. Život jako výstup, život jako stavba. Poho­zená loutka s vizáží dementa a nadprů­měrnou kebulí zvednuta z pod­lahy nepří­jemně lne k člověku. I to může být a nako­nec i je naše duše. Má bez­do­movec právo přespat v muzeu? Je na tomto světě dost místa pro kaž­dého? Je v tomto hrobě dost místa pro všechny? A k čemu vlastně je bílý psí trus?
Divadlo / Splendid isolation / pro dospělé i děti
Cesta

19:30–21:00 Kapitalks: Záblesky budoucnosti revue Prostor Po roce 1989 Střední Evropa slavila svoji cestu k demokracii, o třicet let později se v tomto regionu mluví o opakování 30. let. Konzervativní režimy v Polsku a Maďarsku přes výtky ze strany Evropské unie, do které tyto země před více než patnácti lety s nadšením vstupovaly, směřují k autoritářství. Na Slovensku vznikla letos vláda, která se přinejmenším v obratu ke konzervativním hodnotám chce učit právě u Orbána a Kaczyńského. Česko těmto trendům zatím vzdoruje, ne snad proto, že by se rozhodlo být v duchu prvorepublikové legendy "výspou demokracie", ale spíš z nedostatku rozhodnosti. O tom, kam kráčí budoucnost Střední Evropy budou diskutovat publicista, redaktor čtrnáctideníku A2 a dramaturg 113. čísla revue Prostor Matěj Metelec a Tomáš Hučko, publicista a šéfredaktor slovenského měsíčníku Kapitál. V rámci diskuze proběhne také krátké představení nového 113. čísla revue Prostor, jež zkoumá, jaké otázky si klademe ve vztahu k budoucnosti. Moderuje Lucie Berg (revue Prostor)
Debata / nakladatelský
MP7

19:30–20:00 Laurent Rap z Tábora!
Hudba /Čavelenky
Cesta

19:30–20:30 Oldřich Janota

Neúnavný hledač neprošlapaných cest, nezaměnitelný zpěvák a kytarista, básník a příležitostně i břitký fejetonista Oldřich Janota začal vystupovat v sedmdesátých letech s folkovými baladami. Od počátku devadesátých let vystupuje Janota především sólově s kytarou.
Hudba
Baodílna

19:30–21:00 Hm...

Hm… jsou známí svou poetikou, která spočívá ve svérázných i vážných textech, často i klasických autorů (Wolker, Gellner, Orten…), provedených v různých hudebních stylech a okořeněných hudebními vtípky, které pozornému posluchači nemohou uniknout. V písničkách Hm jsou zastoupeny snad všechny myslitelné hudební styly a slova si obvykle půjčují ze slavných básní prověřených dobou.

Hudba
Divadlo jeviště

19:30–21:30 Tenkrát na Balkáně…a promítání filmu Falsifikátor

Kratochvilné vyprávění nejen o tom, jak Filmový klub ve Vsetíně k vydávání knih přišel, ale také o filmech ze zemí bývalé Jugoslávie, o filmovém festivalu, který se koná každoročně v „nejsevernější výspě Balkánu“, ve Vsetíně na Valašsku. Falsifikátor Ředitel vesnické malotřídky falšuje úřední listiny, aby pomáhal lidem. Je v tom tak dobrý, že na konci 60. let má jeho diplom půlka Jugoslávie… Srbsko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko 2013 Délka: 87 min Režie: Goran Marković dětem do 12 let nevhodné
Ex–yugoslavia / projekce
Divadlo kavárna

20:00–21:00 Jovanka Šotolová 2020 / Mozek, Fleška a Houellebecq.

Tři zcela rozdílné knihy pro tři různá nakladatelství: zábavná poučná příručka, vtipný intelektuálský román a trochu skandální životopis.
Bytové čtení / plody letošního roku
(kapacita 15 osob, pro rezervaci pište na tel. 777 119 838 a čekejte na potvrzení a adresu)

20:00–21:00 Čavalenky

Rapper Rudo Danihel aka ČAVALENKY je zjevením, kterému uvěříte každé slovo. Na nic si nemusí hrát, vše je podložené reálnými zkušenostmi – k tomu originální projev, skvělé flow a výborné podklady. Umělec rapuje záhorácky o drsném životě na ulici, rasismu, gamblingu, hazardě, drogách, zadluženosti i exekucích. Čavalenky nedávno vydal desku Stoka Rap. Doprovází ho jeho věrný DJ Hallabeat.
Hudba
Cesta

20:00–21:30 Čtení z nové knihy Terezy Límanové – Drzá líná neschopná

Tereza by ráda byla nejen vzornou dcerou, ale také dokonalou milenkou, a nakonec i bezchybnou manželkou a matkou. Prostě tak, jak si to její nejbližší okolí představuje. Ale už od dětství tuší, že jí to dá pořádně zabrat. Zvlášť když radši leze po stromech, sukním se vyhýbá obloukem, nohy se jí nevejdou do lodiček a žádný z chlapů, co se kolem ní točí, se nikdy nevyrovná Ludvíku Vaculíkovi. A ona se vážně snaží – peče, bojuje s pletacími jehlicemi, zkouší rtěnku či sukni, občas i boty na podpatkách. A pořád to nestačí. Hlasy žen jejího rodu nedají se svými nároky pokoj a dál jí sedí za krkem. Řešení přichází nečekaně – porodí syny a dosud tak pevná pouta babiček, matek a dcer se začínají trhat. Ve vtipné, svižné, autobiograficky laděné próze Terezy Límanové se najde nejen každá nedokonalá dcera, manželka nebo matka.
Čtení / nakladatelský program / Argo
Jednota

20:30–22:00 Petr Borkovec–Autobiografické povídky o autorovi

Po knize Petříček Sellier & Petříček Bellot vydává Petr Borkovec novou knihu krátkých povídek s názvem Sebrat klacek (Fra, 2020). Když čtu Borkovcovy texty, mám pocit, jako bych znovu jako malý kluk hrál kuličky. Zostřeně se vidím, jak žmoulám v kapse otlučené hliněnky a závistivě pozoruju odlesky zapadajícího slunce na Frantově duhové skleněnce neomylně se kutálející do důlku. (Jenže to má dva háčky: kuličky jsem nikdy nehrál a žádného Frantu neznám.) A zmocňují se mě při četbě podivné choutky. Třeba pozorovat klíčovou dírkou tetu ve sprše, kterou jsem taky nikdy neměl (sexy tetu, ne sprchu). Nebo odvalit kámen v lese a tetelivě se otřásat slastným hnusem při zjištění, že se tam v lepkavém vlhkém přítmí skrývám já sám s libovolným sudým počtem nohou. Nebo leštit slova, dokud se nezačnou smát. Ty texty jsou zkrátka výzvy k cestám do znepokojivých krajin, kam se každý chce zaručeně vrátit, přestože tam nikdy nebyl.
Čtení / nakladatelský
Vinotéka U Černého kocoura a zeleného stromu

20:45–21:30 Pozdní Hodina a Lovett

Písně folklórní ve zcela svébytném podání divouse, houslisty a osamělého pěvce Jiřího Hodiny a texaského moraváka
Hudba
Baodílna

21:00–22:00 Prezident Lourajder

Keď príde Prezident, nečakaj happyend. Multitalentovaný bratislavský emsí so “záhadnou” identitou pre ktorého sú texty prioritou. Pred rokmi debutoval s EP Inaugurácia, potom vydal dva vinyly pod Ajlavmjuzik: Úrad a EPčoSAvoláEP. Vypredaný Úrad je dnes cenným zberateľským kúskom. Pod TyNikdy labelom mu vyšli Zmiešané pocity, Nonstop a kolaboratívny album Dropbox (spolu s Ideom a Martinom Matysom). Pod alteregom Ujko mu vyšiel vinyl LoFi noci, ktoré vydavateľstvo Weltschmerzen vypredalo v priebehu pár dní.
Hudba
Cesta

22:00–00:00 DJ set Lourajdera

Lourajder podruhé! Tentokrát za gramcema!
Hudba
Cesta

Neděle 4.10.2020

11:00–12:30 Procházka po výstavách s Ladislavem Čumbou

9:00–11:00 Dům sochaře Františka Bílka

Chýnovský dům předního umělce českého symbolismu a secese Františka Bílka byl postaven podle jeho vlastních návrhů v roce 1898. Podobně jako Bílkova pražská vila je také jeho „chýnovská chaloupka“ volně zasazena do přírodního prostředí. Fasáda domu je zdobena řadou symbolických reliéfů, doplněných Bílkovými mystickými texty. V ateliéru i přilehlých pokojích je představena stálá expozice Bílkova díla včetně původního nábytku. V Chýnově je možné navštívit také místní hřbitov, kde je František Bílek pochován u své monumentální pětimetrové sochy Modlitba nad hroby, vytvořené v roce 1905.

výlet / nakladatelský GHMP

ZMĚNA V PROGRAMU VYHRAZENA!

Milí tabookoví příznivci,

děláme co můžeme, aby Tabook proběhl v komorní verzi, program, který vidíte, je tedy stále provizorní, tekutý, neustále se mění s přibývajícími omezeními... většina zahraničních výprav musela odvolat svou účast, mnozí hosté jsou v karanténě, někteří nakladatelé ruší účast. S největší pravděpodbností se tedy místa a časy budou lišit. Buďte prosím shovívaví a trpěliví, snad to všechno dobře dopadne!