Tabook
Tabook

TÉMA 2014

Kniha je jako lžíce, kladivo, kolo nebo nůžky. Jakmile jste je jednou vynalezli, už to lépe udělat nemůžete... 
Umberto Eco

Festival Tabook 2014
Třetí ročník festivalu Tabook
třetí ročník festivalu malých kvalitních nakladatelů
třetí ročník festivalu obrazové knihy a ilustrátorů
třetí ročník festivalu dobrých knihovníků, učitelů a knihkupců

2.-4. října 2014 v Táboře

Naše letošní téma – cesta ke knize a cesty jako takové – zahrnuje cesty za knihami, cesty kvůli knihám i cesty objevné, cesty na Sever a na Jih, cesty symbolické, duchovní, cesty do emigrace, cestovní deníky, cesty jako životní zkušenost i knihu jako cestu... zkrátka nutný pohyb člověka k poznání. Všechny tyto i další cesty, cestičky, pěšiny, trasy, poutě a pohyby odněkud někam se dají odkrýt při podrobném zkoumání mnohých edičních počinů malých nakladatelů a všech, kteří s nimi na cestě k jejich knihám spolupracují.

Jednou z neviditelných cest ke knize kráčí EDITOR. Kdo je tento nenápadný, ale životně důležitý člověk, díky kterému vznikají na české knižní scéně poklady? Kým byl editor kdysi a jak funguje dnes? Jaké zásadní knihy díky skvělým editorům vydávají malí nakladatelé... Po překladatelské letos editorská štafeta: setkání s editory-harcovníky, kteří budou mluvit o svých zkušenostech. Jan Šulc, Terezie Pokorná a další...

V rámci programu pro knižní profesionály a zvědavé laiky představíme projekty, které se zezdola snaží přivést děti a mladé lidi (a nejenom je) ke čtení, k objevování textu, k dobrodružství literatury, ke kritickému myšlení. Přírodní škola, Čtenářské kluby, Kritické listy, třinecká knihovna, polské nakladatelství Muchomor...

Na cestách byli nebo jsou také autoři a spisovatelé, které jsme pozvali ke čtení a setkání. Z dálek za námi dorazí prozaičky Magdalena Platzová a Dora Kaprálová, o životě v cizině by mohli vyprávět spisovatel a scenárista Jan Novák, spisovatel, dramatik a rabín Karol Sidon, ilustrátor Petr Sís, etnoložka a spisovatelka Pavlína Brzáková...

Bez obrazu by knih nebylo. Opět a nově ohledáváme naše velké téma: obrazovou knihu, ilustraci, obraz v knize, knihu v obraze.

Cestou na jih do Itálie se nám letos podařilo pozvat nakladatelskou „šlechtu“, velké malé nakladatelství Corraini, které bylo založeno před sedmdesáti lety. Jedním z hlavních autorů byl průkopník evropské moderní knihy Bruno Munari. Kniha obraz, objekt, kniha hra, kniha myšlení...

Nenápadnější a o mnoho mladší je nakladatelství Media Vaca (Půl krávy) ilustrátorského aktivisty Vicenta Ferrera z Valencie a cestou na sever norské nakladatelství Magikon.

Velkou výstavou letos představíme práce dvou všestranných evropských talentů: Nora žijícího v Británii Bjorna Runa Lieho a Češku Alžbětu Skálovou. Srovnání potěšující.

Faustovský kabinet otevře v novém táborském Baobabu Jiří Šalamoun a zhlédneme i práce studentů z Halle a VŠUP. Součástí výtvarného programu festivalu bude samozřejmě i vyhlášení vítězů druhého ročníku soutěže Miroslava Šaška a výstava loňské laureátky Alžběty Zemanové.

Letošní, třetí ročník soustředíme do budovy společenského domu Střelnice: knihy více než čtyřiceti nakladatelů budou vystaveny ve velkém sále, v malém sále i saloncích a v kavárně bude po oba dva dny probíhat bohatý program pro profesionály i laické publikum. Ale Tabook samozřejmě jako vždy expanduje do celého Starého Města. Doprovodný program zahrnuje kromě výstav také divadelní představení, promítání filmů, výtvarné dílny všeho druhu, bohatý program pro děti, čítárny a drobné události v režii nakladatelů.

Přijeďte za námi

Tereza Horváthová
nakladatelství Baobab

 

PROGRAM 2014

upné na festival volné. U vybraných akcí (divadla, koncerty) doporučené. 

TABOOK BEDEKR - festivalový katalog ke stažení ZDE.

Změna programu vyhrazena.

ZMĚNY:
- kapela Živé kvety pro nemoc frontmana nevystoupí
- v pátek od 20:30 vystoupí kapela KALLE, letošní překvapení české hudební scény, oblíbenci recenzentů původem z Tábora

NAKLADATELSKÉ STÁNKY
PÁ 9:30-19:00
SO 9:30-19:00

ATELIER AUTOMATIQUE!!!
Nechte se vyportrétovat! Stroj, který jste ještě neviděli - stroj, který vás vidí.

TABOOK STŘELNICE
POUZE PÁTEK 9:30-21:00

TABOOK DOBRÁ ŠKOLKA
Výtvarné dílny pro nejmenší, hlídání, muzicírování...
PÁ 14:00–19:00
SO 10:00–19:00
Zahrada Střelnice

Dobrá čajovna na Tabooku
PÁ a SO 9:30–18:30
Čajová chýše Vám nabídne čaje a dobroty rozličné, posezení pohodlné.
Z čínské čajové čítanky Ch´a-su Vhodné chvíle, kdy píti čaj: Když při myšlení jsme vyrušeni Při dobrém rozhovoru za hluboké noci Když tichounce poprchává S příjemnými přáteli a štíhlými konkubínami Když děti jsou ve škole V bambusovém lesíku za jarního večera Pod neobyčejnými skalami Nevhodné chvíle: V divadle Při otvírání dopisů Když děti nejsou ve škole Za prudkého lijáku Při pití čaje jest se vystříhati: Nevlídné obsluhy Špatné vody Peněžních starostí Početné společnosti Bezpodmínečně nutno se vyhýbati: Křičícím dětem Hašteřivým ženám Žvástavým lidem Hlučným ulicím z němčiny přeložil Ludvík Kundera.
Zahrada Střelnice

Nonstop dílna U Tukana
PÁ a SO 9:30–18:30
Výtvarné dílny pro děti.
Žižkova 631

ČTVRTEK 2. ŘÍJNA

19:00
festivalový čtvrtek už tradičně….
Chaim Cigan / Karol Sidon (Torst)
Altschulova metoda.
Politicko-psychologický thriller, ale také bravurně napsaný příběh rozpjatý mezi různé země, kontinenty, historické epochy a alternativní světy, kde autor konfrontuje čtenáře s důsledky postmoderní technologie vyvinuté ze středověké kabaly…   Čtení a vyprávění nejen k tématu Cesty ke knize s vrchním zemským rabínem, dramatikem a spisovatelem Karolem Sidonem. Zahájení festivalu.
Baobab/Dílna, Pražská 157

22:00
Tatatrabook
Zahájení výstavy Hope z cest fotografické skupiny Tatatra. Hope představuje útržky z velké kolekce dokumentárních souborů, které prostupují duchovní sférou každého člena. Práce volným řazením připomínají dlouhou cestu jakou každý z mladých umělců za svůj krátký život urazil a společně uvádí diváka v naději, že na světe stále čeká mnoho krásného k objevování. Fotografie, jejichž společný jmenovatel je cesta pocházejí z destinací jako Indonésie, Kazachstán, Thajsko, Francie a různé části Afriky.
Hudební doprovod: Chucpe (HK, progressive techno live) A themathe (house/ chill session)
MP7, Žižkovo náměstí 7

PÁTEK 3. října

9:30–18:30
Nonstop dílna U Tukana
Výtvarné dílny pro děti.
Žižkova 631

9:00–13:30
Cesta knihy k dětem aneb Jak to udělat, aby děti četly
Půldenní seminář pro knihovníky, učitele, knihkupce a všechny, kdo s knihou pracují – krátké workshopy s lidmi, kteří už něco dokázali (Přírodní škola, Kritické listy, Knihovna v Třinci, Čtenářské kluby), a prezentace jejich práce. Zahraniční hosté s novými zkušenostmi – Anna Skowronska (nakladatelství Muchomor), Nóri Hamar a její hosté z Maďarska a jako zvláštní host autorka komiksů Lucie Lomová, moderuje Jiří Hnilica.
Malý sál Střelnice

11:45–12:45
Putin lyžuje
Divadlo Líšeň
Jevištní reportáž zpracovává téma nástupu Putina k moci a směřování Ruska k totalitě. Nejsilnější inspirací je kniha zavražděné ruské novinářky Anny Politkovské Ruský deník, dalšími zdroji jsou webové stránky pozůstalých po teroristických útocích.
Zahrada Střelnice (pro školy)

13:30–15:00
Cesta kolem světa za 1,5 hodiny!
Alžběta Zemanová, Magdaléna Rutová / Nadace Miroslava Šaška
Společně vytvoříme komiksového hrdinu, se kterým pak procestujeme možná celý svět. Po souši, po vodě, pěšky, koňmo, autem, po vlastních i po cizích. A hlavně s Madlou a Bětou. Výtvarná dílna. Pro děti ve věku 9–12 let.
Velký sál Střelnice

15:00–16:30
Mojareč – poslední práce
Krátce a výstižně o své nejnovější práci, devatenáct obrázků, devatenáct krátkých vět...
(Bjørn Rune Lie, Alžběta Skálová, Alžběta Zemanová, Tereza Říčanová, Eva Maceková, Dora Dutková, Atak, Magdalena Rutová, Stanislav Setinský, Blexbolex, Juraj Horváth, Tomáš Klepoch, Palo Čejka, Jan Čumlivski)
Malý sál Střelnice

15:30–17:00
Loterie Poznej svět!
Eva Volfová / Nadace Miroslava Šaška 
Zúčastněte se jedinečné cestovatelské loterie Poznej svět! 1. Všichni sem, vyberte si, neváhejte. 2. Vypravíte se do Paříže, Londýna, Říma... Tichého oceánu, na Kilimandžáro, na Saharu… 3. Nastudujeme cestu, nakreslíme lístky na dopravní prostředky a vyrazíme. 4. Losy vám také poslouží k zaznamenání nevšedních cestovních zážitků… Výtvarná dílna. Pro děti od šesti let.
Velký sál Střelnice

16:00–16:30
Psí knížka
Tereza Říčanová
Průvodce historicky-analytickou prezentací Psí knížky neboli autorské čtení s vědeckými dodatky. Tereza Říčanová zahrne historické pozadí, popíše okolnosti vzniku, hlavní i vedlejší postavy, jejich skutečné příběhy a fotografie. Představí mýty a pověry o vlastním tvůrčím přístupu. To vše v pokleslé technice opravdového powerpointu! (Možná si na to oblékne i kancelářský úbor.) (Baobab) Rodinný program.
Čítárna Střelnice

16:00–18:00
Praha–Brno–NY–Lyon–Berlín
Dora Kaprálová, Magdaléna Platzová
Dvě české autorky na cestách.
Literární kritička, publicistka, prozaička, dokumentaristka a scenáristka Dora Kaprálová žijící v Berlíně. Deníkové záznamy, postřehy, literární úvahy…
Spisovatelka, novinářka a herečka Magdalena Platzová, kterou vítr zavál nejdřív do New Yorku a potom do Lyonu… Čtení z nových knih.
Baobab/Dílna, Pražská 157

16:30–18:00
Putin lyžuje
Divadlo Líšeň
Jevištní reportáž zpracovává téma nástupu Putina k moci a směřování Ruska k totalitě. Nejsilnější inspirací je kniha zavražděné ruské novinářky Anny Politkovské Ruský deník, dalšími zdroji jsou webové stránky pozůstalých po teroristických útocích.
Zahrada Střelnice

18:00–19:00
Zahájení výstav v Galerii U Radnice, Galerii 140 a Vodárenské věži
Galerie U Radnice
Bjørn Rune Lie + Alžběta Skálová
Autogramiáda knihy Lyžníci z Plískanic
Galerie 140
Praha–Halle
Výstava dvou ateliérů zaměřených na ilustraci, knihu, komiks a přilehlé oblasti.
Vodárenská věž
Smíšené zboží II.
(Les Femmes Terribles)
Eva Maceková, Alžběta Zemanová, Tereza Říčanová a Nikola Hoření

18.30
Univerzální toaleta S.d.Ch.
Dramatický seminář Varlén a nakladatelství Rubato uvedou prostřednictvím tzv. schematické scény jednoaktovku na objednávku. Nedostali jste letos literární ani jinou cenu? Buďte rádi. Dva oddělené toaletní prostory jsou totiž spojeny jedinou hrozbou. Udělením Univerzální ceny. Účinkují: S.d.Ch., Jaroslav Tvrdoň, Petr Januš. (Rubato)
Baobab/Dílna, Pražská 157

19:00–20:30
literarnyklub.sk
Agda Bavi Pain, Balla, Marek Vadas, Tomáš Varga
V čem je slovenská literatura světová?
Čtyři výjimeční autoři z nejoceňovanějšího slovenského vydavatelství KK Bagala přečtou a porozprávějí o svých nových knihách a připravovaných překladech do češtiny.
Balla- vítěz prestižní literární ceny Anasoft litera 2012. Knihy byly přeloženy do holandštiny, polštiny, maďarštiny a slovinštiny. Český překlad oceňované knihy Ve jménu otce vychází v roce 2015.
Marek Vadas - laureát Ceny Anasoft litera 2007. Knihy Marka Vadase vyšly v Maďarsku a na Ukrajině. V českém vydavatelství Malvern vychází kniha Léčitel.
Agda Bavi Pain - vítěz mezinárodní literární ceny Bank Austria literaris. Román Konec světa vyšel v německém překladu. Po 8 letech mu vychází nová sbírka povídek More. Love. Čajky.
Tomáš Varga - za svou debutovou knihu Grázl získal cenu čtenářů v rámci literární ceny Anasoft litera.
Událost vznikla s podporou Ministerstva kultury SR
Aux Cafe 307, Svatošova

20:00
Vyhlášení výsledků soutěže Nadace Miroslava Šaška
Moderuje Ondřej Cihlář.
Malý sál Střelnice, (vstup s pozvánkou)

20:00–21:30
Večer PERPLEXU a PSÍHO VÍNA
Během společného čtení autorů spojených s opavským nakladatelstvím Perplex a pražským časopisem pro současnou poezii Psí víno se představí:
Dan Jedlička s novou sbírkou Sbohem malé nic
Jan Delong s debutovou sbírkou Dušinec
Ondřej Hanus se sbírkou Výjevy (Cena Jiřího Ortena 2014) a s novými texty
Štěpán Hobza s rukopisnými texty
Alžběta Stančáková s knihou Co s tím a texty z rukopisu
(Perplex, Psí víno)
After DJs
MP7, Žižkovo náměstí 7

20:30–22:00
Kalle
Letošní překvapení české hudební scény, oblíbenci recenzentů původem z Tábora - Veronika Buriánková a David Zeman.
Zahrada Střelnice
Vstupné do klobouku

SOBOTA 4. ŘÍJNA

9:00–10:00
Nakladatelská snídaně.
Čítárna Střelnice (vstup s pozvánkou)

9:00–10:00
Knihovnická snídaně
Malý sál Střelnice (vstup s pozvánkou)

9:30–18:30
Nonstop dílna U Tukana
Výtvarné dílny pro děti.
Žižkova 631

10:00–11:30
Domy
Michaela Kukovičová / Nadace Miroslava Šaška
Každý bydlí v nějakém domě, ulici, městě. Jaký by byl tvůj vysněný dům? Jak by asi vypadala ulice, ve které by dům stál? Jezdilo by tam hodně aut, nebo by tam bylo hodně stromů, na kterých by zpívali ptáci a dole ve stínu by seděli u kavárenských stolků lidi, pili limonádu a mlsali zmrzlinu nebo rakvičku se šlehačkou? Výtvarná dílna. Od 6 let.
Velký sál Střelnice

9:30–13:00
Ilustrace a obrazová kniha
Zahraniční hosté o své práci, o svých knihách, o současné evropské knižní scéně…
Media Vaca (Španělsko) Vicente Ferrer
Svein Storgsen (Norsko) Magikon
Sigutė Chlebinskaitė (Litva)

přestávka

Sophie Van der Linden (Francie)
Corraini (Itálie)
Malý sál Střelnice

plus

Uvedení knihy Bruna Munariho: Umění jako řemeslo
Klasické, originální a zábavné dílo, v němž velký italský umělec, známý po celém světě svými vynalézavými a rozmarnými výtvory, jednou provždy zničil mýtus umělce-primadony a nahradil ho postavou designéra… (Rubato)

1. patro Střelnice u výstavy Corraini

10:00–11:00
Laboratoř Salve
Teologicko-kulturní revue Salve vychází již téměř čtvrt století pod záštitou dominikánského řádu a představuje posledních víc než deset let jednu z nejzajímavějších a nejkreativnějších platforem dialogu katolické teologie se současným světem a myšlením…
S Norbertem Schmidtem architektem, redaktorem revue Salve, vedoucím Centra teologie a umění při KTF UK v Praze a příležitostným kurátorem a Martinem Bedřichem, literárním historikem a šéfredaktorem nakladatelství Portál.
Baobab/Dílna, Pražská 157

10:30–11:30
Holub Kolumb
Emma Pecháčková
Kniha Holub Kolumb vypráví příběh bývalého elitního poštovního holuba, který se na stará kolena zamiluje do slavice Edith. Kvůli své lásce uvězněné ve zlaté klícce Kolumb obletí celý svět. Při svém strastiplném putování se setká s orlem, sovou, husou, pávem, supem a dalšími opeřenci, kteří mu pomohou, a při krátkých setkáních se někdy komicky, někdy dojemně projeví národní povahy (ptáků) v různých zemích. Z knihy přečte autorka Emma Pecháčková. (Meander)
Café Budík, Kotnovská 174/18

11:00
Wildpapers
Vladimíra Šturmová a Jan Hybner.
Přijďte si již potřetí pod odborným vedením vyrobit jednoduchou knižní vazbu. Loni leporelo, předloni sešitová vazba, letos japonská vazba. Wildpapers ukáží, jak se sestavuje knižní komplet z dvoulistů, jak se vyměřují šicí místa pro sešití knižního bloku, jak se prošívá hřbet šitím čtyřmi dírami vyvrtanými do bloku a další zajímavosti japonské knižní vazby. Kurs je určen pro děti i pro dospělé. Poplatek za materiál 70 Kč.
U Tukana, Žižkova 631

11:00–12:00
Cesty pro děti
Pavlína Brzáková
Etnoložka a spisovatelka Pavlína Brzáková o tom, jak čekala na pohádky u kočovníků a jak to vypadalo, když se konečně nějaké té pohádky dočkala… Pro rodiče s dětmi.
Dětský klub Janíček, Klokotská 116

11:00–12:30
Cesty Revolver Revue
Tereza Límanová, Martin Ryšavý
Spisovatel, dokumentarista a cestovatel Martin Ryšavý, autor ceněných románů Cesty na Sibiř a Vrač z Edice RR, čte ze svých próz a vypráví o svých nevšedních výpravách. Cestu proti proudu času až do vlastního dětství v domě na Malé Straně podnikla Tereza Límanová ve svém prozaickém debutu Domeček, který nedávno rovněž vyšel v Edici RR.
Baobab/Dílna, Pražská 157

11:30–12:30
Petr Sís / Pilot a Malý princ
Život Antoina de Saint-Exupéryho. Obrazová kniha o osamělosti, hledání krásy a smyslu života. Prohlížení nové knihy, autogramiáda.
Čítárna Střelnice

12:00
Wildpapers
Vladimíra Šturmová a Jan Hybner.
Přijďte si již potřetí pod odborným vedením vyrobit jednoduchou knižní vazbu. Loni leporelo, předloni sešitová vazba, letos japonská vazba. Wildpapers ukáží, jak se sestavuje knižní komplet z dvoulistů, jak se vyměřují šicí místa pro sešití knižního bloku, jak se prošívá hřbet šitím čtyřmi dírami vyvrtanými do bloku a další zajímavosti japonské knižní vazby. Kurs je určen pro děti i pro dospělé. Poplatek za materiál 70 Kč.
U Tukana, Žižkova 631

13:00
Wildpapers
Vladimíra Šturmová a Jan Hybner.
Přijďte si již potřetí pod odborným vedením vyrobit jednoduchou knižní vazbu. Loni leporelo, předloni sešitová vazba, letos japonská vazba. Wildpapers ukáží, jak se sestavuje knižní komplet z dvoulistů, jak se vyměřují šicí místa pro sešití knižního bloku, jak se prošívá hřbet šitím čtyřmi dírami vyvrtanými do bloku a další zajímavosti japonské knižní vazby. Kurs je určen pro děti i pro dospělé. Poplatek za materiál 70 Kč.
U Tukana, Žižkova 631

13:00–15:00, dokončení v 17:00–18:00
PAPÍR-NŮŽKY-RISO!
Kudla Werkstatt
Kudla workshop je zaměřen na tvořivou improvizaci při vystřihování velkorysých kreseb do barevného papíru a následném skenování papírových siluet a tisku přes risograf. Výstupem z workshopu je ilustrovaný sešit z vystřihovánek, který si každý zapálený účastník s naší pomocí sváže a vezme domů. Maximální kapacita 15 osob. (Rezervujte na 721 909 599. Poplatek za materiál 60 Kč.)

13.30–14:30
Čtení z knih, které nevyšly
Dagmar Urbánková, Ladislav Čumba, Karel Haloun.            
Čítárna Střelnice

13:30–15:30
Dopisová dílna pro děti / Tajemství složené do obálky
Anna Pleštilová – Bylo nebylo/ Papelote
Obálka pojme radost i smutek, básně, stesky, přání, zprostředkuje přátelství, sdílí pocity. Ať je adresátem kdokoli, člověk nebo zvíře, přítel nebo cizinec, bytost nebo věc, den anebo noc – zkusíme najít společnou řeč. Vymyslet jazyk a písmo, vytvořit obálku, namalovat vzácnou známku a pak snad najít listonoše, který by si také zašel do pohádky.
Dílnu povede Anna Pleštilová / www.bylonebylo.com
Obyčejný list papíru? Ne – dopis a obálka v jednom! Přijďte si osvojit netradiční umění skládání dopisů. Poskládejte, co máte na srdci, a pošlete, komu si přejete. Ten, kdo takový dopis dostane, na něj nikdy nezapomene. Dílnu povedou Štěpánka Bláhovcová a Táňa Martincová / www.papelote.cz
Horní sál Střelnice

14:00-14:40
Větrná republika: Divadlo u plotny
Odkud se bere vítr? A když mi odletí čepice nebo nafukovací balónek, kam zmizí? Kdesi daleko je místo, kde se ve dne v noci pracuje a vyrábí se vítr, vánek,  vichřice, brízy i vánek lehčí než dech. Poetický příběh o dvou zaměstnancích Větrné republiky, kteří nemají nic jiného na práci, než vyrábět vítr. Jak se to dělá a co se stane, když jejich zavedený pořádek naruší příchod podivné bytosti z jiného světa… Na motivy stejnojmenné knížky Oliviera Douzou.
Vstupné do klobouku

14:00–16:00
Cesta ke knize… Editor
Nenápadný, ale pro nakladatele životně důležitý člověk, díky kterému vznikají na české knižní scéně poklady... Kým byl editor kdysi a jak funguje dnes? Které zásadní knihy zásluhou skvělých editorů vydávají malí nakladatelé...
Jan Šulc (Torst), Terezie Pokorná (Revolver Revue), Robert Krumphanzl (Triáda).
Moderují a ptají se Tereza Horváthová a Jaroslav Tvrdoň.
Vinotéka U Černého kocoura a zeleného stromu, Tržní náměstí 2534

14:00–16:00
Cesta do Japonska
O japonském dřevořezu a technice japonského laku.
Filip Suchomel, Anna Čumlivská.
Dobrá čajovna, Tomkova 1240/2

14:30–15:30
Velká autogramiáda
Autoři, ilustrátoři, překladatelé na stáncích svých nakladatelů.
Střelnice

15:00
Ilustrovaná historie
Renáta Fučíková
Zahájení výstavy ilustrací Renáty Fučíkové v prostorách galerie ve Staré radnici. Výstava seznámí nejen s historií Evropy, ale i s významnými osobnostmi českého národa (Přemyslovci, Karel IV., J. A. Komenský, T. G. Masaryk, A. Dvořák) a husitství (J. Hus, P. Chelčický).
Gotický sál Staré radnice, Husitské muzeum, Žižkovo náměstí 1

15:00–16:00
Ničí největší knihkupectví světa knižní trh?
A2 kritický klub
V roce 1994 založil Jeff Bezos společnost Amazon a začal globálně obchodovat s knihami. Knihy byly skladné a při dopravě se nepoškodily, proto je mohl dodávat v podstatě kamkoli na světě. Geniální obchodní tah stále halí filantropická mlha, která z amerického společnosti dělá vývozce kulturních hodnot a demokracie ve světě, přestože jde především o hodně lukrativní byznys. Ostatně knihy už dnes tvoří pouhých 7% z celkového portfolia firmy. Obchodní aktivity Amazonu radikálně proměnily fungování knižního trhu. Firma proslula nekalými praktikami, které ničí knižní nakladatele i vydavatele, a firma ze Seattleu postupuje dál za svým cílem – stát se monopolním globálním prodejcem knižních publikací. Co vše se od nástupu americké společnosti na trh změnilo? A jak je možné možné se bránit? O tom všem v panelové diskuzi A2.
Aux Cafe, Svatošova 307

15:30
Pohyblivé obrázky
Workshop s litevskými výtvarníky - Marius Jonutis a Ruta Mozuraite.
Pro děti od 6ti let, tlumočení do češtiny.
Střelnice, horní sál

16:00–17:30
Ze zatuchlé roklinky do Nového světa a zpět
Jan Novák, Petr Sís
Česko-americký scenárista, spisovatel a dramatik, kromě jiného autor knihy o útěku bratří Mašínů Zatím dobrý, a ilustrátor, spisovatel, filmař a grafik Petr Sís každý sám a také spolu. Čtení, vyprávění, debata…
Malý sál Střelnice

16:00–17:30
Recykliteratura
Recykliteratura je tvorba nových příběhů ze starých obrázků a textů. Výstava představí výběr nejzdařilejších výtvorů a vynálezce Recykliteratury Vojtěch Mašek povede dílnu, ve které si její účastníci vyzkoušejí vyprávět obrazem i slovem. (Lipnik) Velký sál Střelnice

16:30–17:30
HELINDA A KLEKÁNICE
Divadelní soubor Tábor, o. s./ Pavlína Brzáková
Polednici zná kdekdo, ale o Klekánici se toho ví jen málo. Objevuje se krátce před setměním a neposedné děti, které tou dobou ještě nejsou doma, strčí do pytle a nese pryč. Odkud přichází? Kde bydlí? A co se stane s těmi, které popadne? Tohle tajemství odhalila malá holčička Helinda, když nechtěně zůstala dlouho venku. Podaří se jí od Klekánice utéci a vrátit se domů? Čeká ji nebezpečné dobrodružství plné kouzel a neobvyklých přátelství.
Premiéra proběhne za účasti autorky předlohy Pavlíny Brzákové.
Divadlo Oskara Nedbala, Palackého 8

17:00
Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese
Marek Toman
Nová kniha, zpracovávající skutečný kriminální příběh, nebo spíše příběh soudní a mediální manipulace z Prahy 17. století, propojený s příběhem o vzdorujícím adolescentovi propadlém počítačovým hrám ze současnosti.
Cafe Gallery MP7, Žižkovo náměstí 7

17:30–18:30
Otřásá se Babylon!
O Babylonu s jeho šéfredaktorem Petrem Placákem a o světě s romským aktivistou Karlem Holomkem, nositelem ceny Františka Dobrotivého.
Čítárna Střelnice

17:30–19:00
2 edice z Arga
Edici nakladatelství Argo Mýty, pohádky a legendy představí redaktorka Markéta Nová společně s Miroslavem Černým, autorem oceněné knihy Poselství prachu – Mýty a legendy Šošonů, a Janem Lufferem, editorem knihy Strašidelný chrám v horách – Japonské lidové pohádky a pověsti..
Cesty a putování ve zprávách, cestovních denících a korespondenci
Dopisy z Ruska (2014) – česká edice fiktivních dopisů francouzského diplomata Astolphe markýze de Custine, který navštívil Rusko v roce 1839 a své zápisky odtud vyvezl doslova s nasazením vlastního života; knihu uvede a ukázku z díla přečte překladatelka Petra Martínková.
Korespondence českých jezuitů v západních Indiích (2015) – rozsáhlý výbor z dopisů jezuitských misionářů, kteří působili v 18. století ve Střední a Jižní Americe a na přilehlých ostrovech; knihu uvede a ukázku přečte editor a překladatel z latiny Pavel Zavadil. (Argo)
Malý sál Střelnice

19:00–20:00
Dar lůzrů / Dar meneli
Robert Rybický
Představení česko-polského vydání sbírky za účasti autora – slezského básníka Roberta Rybického (*1976), známého v Čechách a ve Slezsku nejen překlady zveřejněnými ve Tvaru, Psím vínu a Protimluvu, ale i pobytem ve squatu na pražské Cibulce v roce 2013. Anarchista, revolucionář a buřič. Prokletý básník.  (Protimluv)
Baobab/Dílna, Pražská 157

19:30
Kdyby ti tak pámbů prdel roztrh‘
Jiří Krejčík
Proč pámbů trhá prdele? Proč se i v dnešní době vyplatí jezdit vlakem? Proč se vám ještě víc vyplatí čekat na svůj spoj v nádražní restauraci, nebo úplně nejlépe si ho nechat ujet a počkat na další? Která česká nádražka má v interiéru nejvíc paroží, kde vaří jako v hotelu a kde naopak žerou psí konzervy? Knihu recenzí nádražních restaurací Kdyby ti tak pámbů prdel roztrh‘ vám představí autor...
After DJs
Cafe Gallery MP7, Žižkovo náměstí 7

20:00
Nová předválečná lyrika
Básně a básníci z nakladatelství Fra
Večer s Alžbětou Michalovou, Petrem Borkovcem, Kamilem Bouškou, Jakubem Řehákem a Lubošem Svobodou. Debuty letošního roku, nové sbírky kmenových autorů. Čtení a rozhovory. Za účasti nakladatelů Erika Lukavského a Michala Rydvala. Uvádí Petr Borkovec. (FRA)
AUX Cafe, Svatošova 307

20:00–22:00
MFDF Ji.hlava uvádí: Ta.dok
Jan Křížek: Sochy a včely, r. Martin Řezníček
Angular Landscapes, r. Michal Kindernay
Včely jsou divoká stvoření, přesto z nich vyzařuje klid. I tvorba sochaře a malíře Jana Křížka je meditativní, lyrická, až usebraná, ale též spontánně rozbujelá, jak je typické pro hnutí Art brut. Lyrické, vibrující, ale též neklidné jsou i obrazy industriální krajiny v krátkém snímku Angular Landscapes. Malá ochutnávka toho, co pro Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě znamená současný dokument. Přijměte tuto pozvánku na letošní 18. ročník, který začíná už 23. října.
Baobab/Dílna, Kino Dílna, Pražská 157

21:00
Kamoško a Kokosko
Kamoško & Kokosko, hudební skupina z Bratislavy, ktorou málokdo slyšel a téměř nikdo neviděl. Od začátku devadesátých let minulého století zkouší v průměru jednou za rok. Kamoško & Kokosko hraje Pravoslavný Pop.
Banana Split
After DJs Mushroom – Čejka
Pivnice U Lva, Vodní 144/3

19:30-23:00
Sweet Empire
Holandská punkrocková parta Sweet empire za doprovodu dnes již české hc/punk legendy Thalidomide a místních Loosers.
Vstupné 100 Kč.
MC Orion, nám. F. Křižíka 496/10

VÝSTAVY 2014

Bjørn Rune Lie a Alžběta Skálová

Galerie U Radnice
Co mají společného norský ilustrátor žijící v Bristolu a pražská ilustrátorka z Napoli?
On má květiny a ona houby. U něj chodí mezi lidi sloni, veverky a psi a u ní se to hemží krtky a medvědy. Oba se rádi pouští do krajiny. Oba si rádi vymýšlí a nechají se unášet barvou. Oba se intenzivně věnují ilustraci, ale nejen jí: malují, a tisknou, vyrábějí drobnosti a hlavně autorské knihy. Po ostřejší postpunkové generaci (Blexbolex, Atak, Wagenbreth) příjíždějí do Tábora apolitičtí domáčtí nostalgici.

Faust & Jack Rozparovač

Dílna Baobab, Pražská 157
Komorní výstava kreseb Jiřího Šalamouna.
Opakující se motivy z Fausta a Jacka Rozparovače.
Rozmývané tušovky, perovky i lehké tužkovky.
Smlouva, on, ona a mord!

Praha–Halle

140
Prague-Halle
An exhibition of two studios that focus on illustrations, books, comics and similar areas.

Smíšené zboží II. (Les Femmes Terribles)

Vodárenská věž
Eva Maceková, Alžběta Zemanová, Tereza Říčanová, Nikola Hoření
Ženy, které si nepotrpí na líbeznosti. Ilustrátorky, které nepotřebují počítač.
Umělkyně — Brut!

Paul Cox, Enzo Mari a Bruno Munari

Velký sál Střelnice
Nakladatelství Corraini
Paul Cox, Enzo Mari a Bruno Munari
Věhlasné evropské nakladatelství z Itálie přiváží průhled do prací dvou průkopníků modernismu Bruna Munariho a Enza Mariho i současného umělce — všestranně působícího Paula Coxe.

Recykliteratura

Antikvariát Bastion, Žižkova 236
Recykliteratura je tvorba nových příběhů ze starých obrázků a textů. Výstava představí výběr nejzdařilejších výtvorů a vynálezce Recykliteratury. Vojtěch Mašek na festivalu Tabook také povede dílnu, ve které si její učastníci vyzkoušejí vyprávět obrazem i slovem.

Kavárna Konstanz, Pražská 220

 

HOSTÉ 2014

Zahraniční:

Atak

*1967 ve Frankfurtu nad Odrou

Narodil se jako Georg Barber v Německé demokratické republice (DDR). V letech 1984–1986 studoval písmomalířství. V roce 1989 založil s přáteli hardcorovou komiksovou skupinu a časopis Renate. Mezi lety 1990 a 1995 studoval vizuální komunikaci na berlínské Hochschule der Künste. Dnes je profesorem na akademii výtvarných umění v Halle a žije v Berlíně. Atakova tvorba zahrnuje autorské malonákladové knihy, serigrafie, každodenní malby, malířské cykly, knihy pro děti, komiksy, ilustrace, drobné objekty a prozatím i jeden klip.

Literatura: The Flowers of Romance (1992), Brain Love (Schokoriegel 4) (1994), Ataks Wunderzimmer (Schokoriegel 6) (1994), Alice, küss den Mond bevor er schläft (1995), Wundertüte #1: Asta und Bohno (1997), Genération d’Automne (1998), Hunde über Berlin/1 (1998), Hunde über Berlin/2 (1999), Poesie In The Time Box (1999), KING KONG und die Nato (2000), Alice (2000), FUP (J. Dodge, 2002), Ortsumgehung Frankfurt (J. Barber, 2003), ADA (2005), Verrückte Welt (2009, Svět naruby 2014), Struwwelpeter (2009), Meanwhile… (2011), Der geheimnisvolle Fremde (M. Twain, 2012), Der Garten (2013)

fcatak.de


Balla

*1967 v Nových Zámcích

Vlastním jménem Vladimír Balla. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Bratislavě (1990) a od té doby pracuje na Okresním úřadě práce v Nových Zámcích. Od roku 1992 uveřejňoval své povídky v časopisech Dotyky a Literární týdeník. Základním a neměnným charakterem autorových postav je osamělost. Dosud vydal sedm povídkových knih. Je laureátem ceny Ivana Kraska za rok 1996 a laureátem Anasoft Litery za rok 2012.

Literatura: Leptokaria (1996), Outsideria (1997), Gravidita (2000), Tichý kút hľadania (2002), Unglik (2003), De la Gruz (2005), Cudzí (2005), Naživu (2008), V mene otca (2011), Oko (2012).

Blexbolex

*1966 v Douai

Blexbolex, vlastním jménem Bernard Granger, je ilustrátor a autor komiksových knih. Studoval na École des Beaux Arts v Angoulême, žije a pracuje v Lipsku. Ve své práci, která je inspirována meziválečným designem, propojuje staré tiskařské metody snovými formami a technikami. Vytváří tak zcela osobitý a charakteristický styl, který vtisknul do mnoha knih pro děti i dospělé. Album lidí bylo v roce 2009 oceněno na veletrhu v Lipsku cenou Nejkrásnější kniha světa. Cenu německých knihkupců získala v roce 2010 jeho autorská kniha Roční období.

Literatura: Cahier de Jef (1992), The Woodaddict (1992), Legs Box (1993), Super Shitty Book ou Revenge (1994), Disaster boy (1999), Who's who (2000), Bad boy boogie (2000), L'Œil privé (2006), Crimechien (2008), Destination Abecederia (2008), L'Imagier des gens (2008, Album lidí, 2009), Saisons (2009), Roční období, 2013), Reborn again (2010), Hors-Zone (2012), Romance (2013)


Bruno Munari

*1907 v Miláně, †1998 v Miláně

Byl italský umělec a designér, který významně přispěl k rozvoji mnoha oblastí vizuálního umění (malířství, sochařství, fotografie, filmu, průmyslového designu, grafiky) i umění slovesného. Studoval milánskou akademii La Brera, od roku 1927 se angažoval v tzv. Druhé vlně futurismu. Po válce se věnoval průmyslovému designu a úpravě knih pro děti. Byl průkopníkem nových materiálů, pracoval s kinetickým uměním. V roce 1973 spoluzakládal galerii Corraini, která se v roce 1988 přetransformovala na nakladatelství.

Literatura:it.wikipedia.org/wiki/Bruno_Munari#Libri_di_Bruno_Munari

corraini.com


Vicente Ferrer Azcoiti

*1963 ve Valencii

Kdysi ilustroval – dnes je nakladatelem, teoretikem a iniciátorem. Své  malé nakladatelství Media Vaca (Půl krávy) založil se svou ženou Begoñou Lobo roku 1998, když prodal pomerančový sad, který zdědil po svém otci. Media Vaca je zcela atypické nekomerční nakladatelství, které vydává jen tři nebo čtyři knihy ročně, kterým věnuje dokonalou péči. Knihy skutečně vydává: nejen že iniciuje jejich vznik, ale domýšlí s autory koncept knihy a knihou žije.

mediavaca.com

Sigutė Chlebinskaitė

*1977 v Kaunasu

Studovala grafický design na Akademii umění ve Vilniusu, absolvovala stáže v Praze a v Salcburku a Mnichově. Věnuje se knižní úpravě, ilustraci a propagaci knihy. Je iniciátorkou Land of books, nekomerční části vilniuského knižního veletrhu. Od roku 2001 provozuje kreativní cestovní ateliér Tu gali sukurti knygą (Můžeš vytvořit knihu), která se V roce 2008 se stala uměleckou ředitelkou nakladatelství Akademie umění ve Vilniusu. Získala mnohá ocenění v soutěžích litevských a pobaltských nejkrásnějších knih, cenu litevského Ministerstva kultury za propagaci čtení a byla oceněná medailí Řádu za zásluhy o Litvu.

Literatura: Kas kiemely daros (K. Jakubėnas, 2003), Iš naminio audimo dainos (V. Braziūnas, A. Klova, 2006), Tapyba (S. Stasiulevičius, 2006), Metimas (R. Rastauskas, 2007), Biblijos išmintis (I. Seidenstricker, 2008), Kuosos Kro gyvenimas ir atvirkščiai (2012)


Palo Čejka

*1973 v Bratislavě

Zpěvák a multiinstrumentalista legendární bratislavské kapely Kamoško&Kokosko, kytarista skupiny Piecka AE, DJ Če, DJ Reverend, slam básník, fotograf a zejména linorytec. Na rozdíl od zaměnitelných a přelétavých umělců je Čejkův rukopis rozpoznatelný a také v sobě nese Váchalovu stopu. Tématem Čejkových tisků jsou ženy, smrt a vesmír. Čejka si nepotrpí na virtuozitu, bližší mu je punková bezprostřednost a pádnost. Studoval v letech 1993–1999 na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kde začal v ateliéru fotografie M. Havránkové a studium dokončil na katedře grafického designu u Ľ. Longauera. Věnuje se fotografii, grafice, ilustraci, hudbě a literatuře. Jeho nejosobitější výtvarnou stránkou je autorský linoryt a dřevořez, pedagogicky působil na různých školách.


Kamoško a Kokosko

je monstrskupina, legenda pravoslavného popu a uherského rocku.

Bjørn Rune Lie

* 1977 v Bergenu

Dětství prožil ve městě Drammen v jižním Norsku. V roce 2001 absolvoval Falmouth College of Art. Jeho knihy získaly mnohá ocenění a často se v nich objevují anatomicky nesprávné postavy a nebezpečně krásné scenerie. Spolubracuje s londýnskými Nobrow. Rád peče chleba, štípe dřevo a v současné době chodí na kurzy keramiky.

Literatura: Welhavens vase (2004), Slapsefjell (2008), The Wolf's Whistle (2011)

www.bjornlie.com

Svein Størksen

*1966 v Paříži

Je norský nakladatel a ilustrátor. Studoval Ilustraci a grafiku na Statens håndverks- og kunstindustriskole v Oslu, na École Supérieure d’ Arts Graphiques v Paříži, v letech 2007–2008 studoval Norskou knihkupeckou školu, od roku 1992 se živí jako ilustrátor, grafický designér a fotograf na volné noze. V letech 1999, 2000 a 2003 vytvořil ilustrace pro obálky norských telefonních seznamů. Nakladatelství Magikon, které stále vede, založil v roce 2007. Je držitelem mnoha norských cen za design Visuelt a zlata za Nejkrásnější knihu roku 2006.

Literatura: Prinsland (M. Karlsvik, 2013)

www.magikon.no

Marek Vadas

*1971 v Košicích

Po maturitě na gymnáziu v Košicích (1989) absolvoval roku 1995 estetiku a slovenský jazyk a literaturu na Filozofické  fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Zabývá se canisterapií. Absolvoval několik delších pobytů v Africe. V oblasti Kamerunu, Čadu, Gabunu a Nigérie byl doposud sedmkrát. Laureát Ceny Anasoft litera 2007 za knihu Liečiteľ.

Literatura: Malý román (1994), Diabol pod čapicou (2002), Rozprávky z čiernej Afriky (2004), Prečo sa smrtka smeje (2003), Liečiteľ (2006), Päť x päť (2011), Čierne na čiernom (2012)

Sophie Van der Linden

*1973

Spisovatelka a kritička, která se specializuje na obrazovou knihu pro děti. Roku 2001 získala Cenu kritiky za dětskou literaturu, v letech 2004–2008 byla ředitelkou Mezinárodního institutu Charlese Perraulta a zároveň byla členkou Komise Mládeže v Národním centru knihy. V koprodukci DeFacto a Gallimard Jeunesse vydává průvodce dětkou knihou. Syntézu své teorie obrazové knihy Album(s) vydala ve spolupráci s Olivierem Douzou. Je redaktorkou (De Facto) a od roku 2007 je šéfredaktorkou revue Hors-Cadre(s). Své romány vydává v nakladatelství Buchet-Chastel.

Literatura: Claude Ponti (2000), Lire l’album (2006) et Images des livres pour la jeunesse (2006), Album(s) (2013), La Fabrique du monde (2013)

www.svdl.fr


Tomáš Varga

*1980 ve Zlatých Moravcích

Vystudoval sociální práci, vystřídal několik povolaní (outdoorový instruktor, družinář na základní škole, asistent fakíra, pracovník v starobinci aj.), aktuálně se věnuje obětím násilí. Roku 2014 získal cenu čtenářů Anasoft litera 2014.

Literatura: Grázel (2013)



Živé květy

Živé kvety jsou slovenská rocková skupina, která vznikla v Bratislavě v roce 1994 kolem zpěvačky a textařky Lucie Piussi. Především její osobou je skupina spjata s legendárním Divadlem Stoka.

www.zivekvety.sk


Domácí


L'Atelier Automatique

se narodil roku 2014 v Praze. Pod lesklým povrchem a za záhadnou zrcadlovou čočkou skrývá portrétního génia, kterého uctívají nejen v Praze, Horním Maršově, Plzni a Bratislavě.

Martin Bedřich

Je literární historik, šéfredaktor nakladatelství Portál a výkonný redaktor revue Salve. Vyučoval na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy, je autorem několika knižních edic

Literatura: Vždycky v menšině (s M. C. Putnou, 2013)

Petr Borkovec

*1970 v Louňovicích pod Blaníkem

Je básník, prozaik, překladatel a dramaturg Café Fra. Studoval obor český jazyk a literatura na FF UK, ale studium nedokončil. Od roku 1992 je redaktorem Souvislostí. Pracoval jako korektor v deníku MF Dnes, redaktor Nakladatelství Lidové noviny. Vedl přílohu deníku Lidové noviny Umění a kritika, byl redaktorem Literárních novin. Jeho básně byly přeloženy téměř do všech evropských jazyků; publikoval v Rakousku a Itálii. Jde mu o formálně vytříbené verše, pro ranou tvorbu je typické využití neologismů a důmyslných eufonických postupů, tento přístup ale v novější tvorbě omezuje.

Literatura: Prostírání do tichého (1990), Poustevna, věštírna, loutkárna (1991), Ochoz (1994), Mezi oknem, stolem a postelí (1996), Polní práce (1998), A. B. A. F. (2002), Needle-book (2003), Vnitrozemí (2005), Berlínský sešit/ Zápisky ze Saint-Nazaire (2008), Milostné básně, (2012)


Kamil Bouška

*1979 na Kladně

Dětství prožil v Kralupech nad Vltavou. Vystudoval religionistiku na UPce, žije v Praze, pracuje jako knihovník. Je spoluzakladatelem skupiny Fantasía (spolu s Adamem Borzičem a Petrem Řehákem), publikoval ve skupinovém sborníku Fantasía (Dauphin 2008), v časopisech Souvislosti, Tvar, Listy aj.

Literatura: Oheň po slavnosti (2011)


Pavlína Brzáková

*1972 v Městci Králové

Etnoložka, spisovatelka a redaktorka vystudovala obor etnologie na FF UK. Zabývá se studiem kultur sibiřských kočovných pastevců, především Evenkům a Něncům, působila v jihosibiřské republice Tuva. Jako redaktorka nebo šéfredaktorka prošla řadou časopisů (Regena, Dotek, Literární noviny, Mateřídouška), od roku 2003 působí jako šéfredaktorka měsíčníku Regenerace. Je držitelkou ceny Josefa Hlávky

Literatura: Goromomo goroló (1996), Jamtana (1997), Průvodce automatickou kresbou (1997), Stíny na kupecké stezce (2000), Cesta medvěda (2002), Modřínová duše (2004), Dědeček Oge (2004), Až odejdu za horu (2004), Co přináší vítr (2005), Dva světy (2008),  Helinda a Klekánice (2009), Štěstí tady a teď (2009)

http://www.pavlinabrzakova.com/

Jan Delong

*1989 v Třinci

Studuje anglický jazyk a literaturu na FF UP v Olomouci. Nyní pracuje v třinecké knihovně, kde připravuje doprovodné literární programy. V roce 2011 se stal také laureátem Literární soutěže Františka Halase a Literární ceny Vladimíra Vokolka v kategorii do čtyřiadvaceti let. K vydání má připravenu prvotinu s názvem Domovy.


Ondřej Cihlář

*1978

Režisér, který je zároveň dramaturg, herec, moderátor, spoluzakladatel, protagonista a spoluautor všech představení Divadla Vosto5, člen asociace pro podporu a rozvoj nového cirkusu v ČR – Cirqueon. Absolvoval DAMU, obor režie na Katedře alternativního a loutkového divadla. Věnuje se autorskému divadlu, site specific a multižánrovým projektům.

Literatura: Karavan Evropa (kol., prem. 2005), Košičan 3 (kol., prem. 2004), Stand´artní kabaret (kol., prem. 2003), Nový cirkus (2006), Operace: Levý hák (kol., prem. 2010), Teatromat (kol., prem. 2010), Pérák (Na jméně nezáleží. Rozhodují činy!) (kol., prem. 2011), Dechovka (kol., prem. 2013), Slzy ošlehaných mužů (kol., prem. 2013), Orbis Cirkus (H. Jordan, 2014)

www.vosto5.cz

Ladislav Čumba

*1976 v Uherském Hradišti

U prof. M. Petříčka na FF UK dokončuje svou dizertační práci na téma Proměny narativity na případu Ludwiga Wittgensteina. V roce 2004 absolvoval FK MU v Brně, obor český jazyk – divadelní věda. V letech 2004 a 2005 pracoval v Divadelním ústavu. Je 
členem redakční rady časopisu Babylon, divadelním koordinátorem o.s. Skutečnost, spisovatelem, moderátorem, autorem poezie a písňových textů, libretistou, scénáristou, příležitostným hercem a spiritus agens.

Literatura: Mžiknutí víčka (prem. 1997), Ohně (2003), Zátiší s nenávratnem (prem. 2006), Obilní trh (2008), Wittgensteinové na Kladně (prem. 2009), Wittgensteinova kniha faktů (2013)

http://skutecnost.cz/

Anna Čumlivská

*1985 v Mostě

Studovala na DAMU scénografii, absolvovala v ateliéru Sochařství J. Beránka na pražské Umprum (stáž v Miláně na La Brera a v ateliéru Filmové a televizní grafiky).  Dlouhodobě se zabývá technikou japonského laku, kterou studovala na Toyama University Faculty of Art and Design u prof. Satoru Hayashiho. V současné době se věnuje japonským lakům na VŠUP v doktorandském oboru Architektura a design.


Jan Čumlivski

*1978 v Mostě

Studoval maďarskou filologii a kulturologii na FF UK, animaci u J. Barty a písmo a typografii u F. Štorma a K. Halouna na Umprum, absolvoval stáže v Budapešti, Berlíně, Petrohradě a New Yorku. Jeho práce byly oceněny v soutěži Nejkrásnější české knihy (2005, 2011).

Literatura: Kvartira 77 (2004), Ni čest, ni slávu / Weder Ruhm, noch Ehre (2005), Palmáre (2007), Union – Ideální Stát (2008), Kolchoz 2047 (2010), Jesus Gym (2010), Střed (2011), Dar (s K. Halounem, 2012), Žár (2014)

cumlivski.com

Renáta Fučíková

*1964 v Praze

Absolvovala ateliér Ilustraci a grafiku na Umprum v Praze, pracuje v oboru knižní ilustrace od roku 1988. Nějakou dobu se věnovala komiksu pro děti. V poslední době si některé knihy píše sama, především o významných historických postavách a událostech. V roce 1999 získala první cenu na Bienále ilustrací v Teheránu a také několik ocenění Zlatá stuha za původní českou tvorbu pro děti a mládež.

Literatura: Letopisy Narnie I.–VII. (C. S. Lewis, 1990–1992), Staré pověsti české a moravské (A. Ježková, 2005), Růže a krokvice (R. Štulcová, 2009), Vánoce (J. Krček, 2011), Krajiny domova (V. Cílek, 2013). Vyprávění ze Starého zákona (1996), Vyprávění z Nového zákona (1997), Tomáš Garrigue Masaryk (2006), Jan Amos Komenský (2008), Historie Evropy (2011), Antonín Dvořák (2012), Ludmila, Václav a Boleslav (2013).


Karel Haloun

*1951 v Praze

Absolvoval Umprum v ateliéru Ilustrace a grafika u Z. Sklenáře a J. Mikuly, dnes působí jako pedagog v ateliéru Písma a typografie. Zabývá se převážně grafickým designem, plakátovou tvorbou, obaly na CD a logotypy. Věnuje se také knižním úpravám, je autorem ilustrací (1985 – Cena za ilustraci pro výtvarníka do 35 let), koláží, kreseb, tisků a objektů, je autorem vizuálního stylu Junior klubu Na Chmelnici. V roce 2006 byl se skupinou Jasná páka / Hudba Praha, jejímž je nehrajícím členem, uveden do Beatové síně slávy. V roce 2009 se jako editor a grafický úpravce podílel na přípravě vzpomínkové knihy Jan I. Wünsch / Bav se s volem o sobotě. Je jedním ze zakládajících členů tajného hudebního sdružení Pornografičanka. Publikuje v Revolver Revue, vystavuje doma i v zahraničí.

Literatura: Otrava Krve (s L. Martínkem, 2009), Háro (kol., 2010), Dar (s J. Čumlivski, 2012), Marná práce (nevyd., 2012)

http://www.tretidilna.cz/karel-haloun

Ondřej Hanus

*1987

Vystudoval bohemistiku a překladatelství z angličtiny na FF UK. Zabývá se současnou poezií a dějinami českého sonetu v rámci doktorského studia tamtéž. Za sbírku Výjevy získal Cenu Jiřího Ortena.

Literatura: Stínohrad (2008), Výjevy (2013)


Štěpán Hobza

*1993

Studuje na FF UK. Debutoval v roce 2006 v časopise Pro Football. Od té doby ustupoval ze slávy, až nakonec musel publikovat v literárních periodikách. Je redaktorem Psího vína a jediným odběratelem kanálu tenoristy Tomáše Černého na YouTube.


Karel Holomek

*1937 v Brně

Romský aktivista se narodil se v rodině původních moravských Romů, kteří se na Moravě usadili na konci 17. století. Jeho otec byl první vysokoškolsky vzdělaný Rom v bývalém Československu. Vystudoval strojní inženýrství na strojní fakultě brněnské Vojenské akademie, kde později působil jako odborný asistent. Z politických důvodů 1968 byl z fakulty vyloučen a do roku 1990 střídal dělnické profese, v letech 1982–1989 pracoval pro samizdatové nakladatelství. Po roce 1990 byl dva roky poslancem České národní rady za Občanské hnutí. Je předsedou Společenství Romů na Moravě, čestným předsedou Společnosti odborníků a přátel Muzea romské kultury, ředitelem Mezinárodního romského centra při Helsinském občanském shromáždění, členem vládní rady pro lidská práva a šéfredaktorem romského časopisu Romano hangos.

Nikola Hoření

*1989


Dan Jedlička

*1973 v Opavě

Básník, překladatel a nakladatelský redaktor. Knihou překladů a básnických parafrází Wang Wej: Ptačí křik (2009) představuje jednoho z nejznámějších lyriků staré Číny. V roce 2011 připravil a pod názvem Někdo přijde a udělá to za mě líp vydal výbor z poezie liverpoolského básníka R. McGougha. Jako editor se podílel na vydání knihy Píšu epitaf na teplou dlaň (2008), která je výborem z pozůstalosti mladého básníka I. Tázlara. Aktuálně studuje současnou literaturu na University of Liverpool a připravuje k vydání svou druhou sbírku s názvem Sbohem malé nic, která vyjde v září 2014. Překlady publikoval v literárních časopisech Host, Tvar a H_aluze.

Literatura: Mimoběžky (2007), Ptačí křik (2009)


Dora Kaprálová

*1975 v Brně

Vystudovala na JAMU dramaturgii a scénáristiku, je literární kritička, publicistka a prozaička, dokumentaristka, scénáristka. Editorsky připravila např. antologii „Kdybych vstoupil do kauflandu, byl bych v Brně“. Několik let psala pravidelně glosy a recenze převážně o současné české poezii do MF DNES i jinam. Je autorkou oceňovaných rozhlasových dokumentů a řady profilových rozhovorů, v současnosti točí dva filmové dokumenty, píše blog pro nakladatelství Druhé město (ten má vyjít knižně) či filmový scénář pro Petera Kerekeše. Od roku 2007 žije s rodinou v Berlíně.

Literatura: Výšiny (2001), Návraty do Želar (s K. Legátovou, 2009), Zimní kniha o lásce (2014)

http://www.martinreiner.cz/421-dora-kapralova

Rudolf Krautschneider

*1943 ve Vídni

Je český publicista, vydavatel a ilustrátor, námořník a dobrodruh (postavil několik lodí, plavil se po všech mořích, mj. na plachetnici obeplul Antarktidu). Po válce se s matkou přestěhoval do Znojma. S první lodí Vela doplul v roce 1976 na Shetlandy. O tři roky později s novou jachtou Polka na Špicberky a v létech 1981–1983 na Falklandy. Další lodí byla Polárka, na které absolvoval plavbu kolem Antarktidy. Zatím poslední a jeho největší lodí je replika Magalhaesovy Victorie,  pevná dřevěná plachetnice typu „karaka“ z počátku 16.  století. Natočil několik dokumentárních filmů. Je členem ČANY – České asociace námořního yachtingu.

Literatura: Lidé a oceán (1991), Legenda dobyvatelů (1997), Co přinesly vlny a odvál vítr (2006), Ring volný – třetí kolo (2009), Moře solí země (2010), Vnučka oceánu (2010), Život v kleči aneb Za hory za doly (2011), Plachetnicí kolem světa pro pírko tučňáka (2014),

http://www.moreplavecruda.cz/uvodni-stranka


Jiří Krejčík

*1983

Výsledky Maratonu Kladno 2009, 7,5 km, 14. 2. 2009 – 10. Krejčík 29:08, Pražský běh Šárkou, 10. ročník, 10 km, 21. 5. 2011 – 1. Krejčík 40:47.

Literatura: Kdyby ti tak pámbů prdel roztrh’ (2013)

vagus.cz


Michaela Kukovičová

*1968 v Praze

Vystudovala ateliér Animace u M. Jágra a J. Barty na Umprum v Praze, kde v současné době pracuje jako asistentka v ateliéru Ilustrace a grafiky. Věnuje se knižní a časopisecké ilustraci, animaci a režii videoklipů a krátkých filmů, ilustruje pro www stránky. Vede dětské výtvarné dílny (Praha, Brno, Bratislava, Varšava, Bukurešť, Vídeň...). Spolupracuje s grafickým studiem ReDESIGN. Knížky vydává v nakladatelství Baobab, Akropolis, Labyrint, Albatros. Ilustrovala učebnice češtiny pro cizince Lídy Holé (New Czech Step by Step, Tschechisch Schritt für Schritt etc.). Je několikanásobnou laureátkou soutěže Nejkrásnější česká kniha, jak v kategorii dětské knihy, tak v kategorii učebnic.

Literatura: Kouzelná baterka (O. Černá, 2001), Komínek a Budíček (P. Hrnčíř, 2007), Lililinda Superhvězda (A. Herzog, 2007), Prahou kráčí lev (A. Ježková, 2008), Řecké báje (A. Ježková, 2009), Jitka a Kytka (O. Černá, 2010),

Jan Kunze

*1976 v Opavě

Básník, textař, zpěvák, performer, dramaturg a činorodý organizátor kulturního života. Vydal několik ásnických sbírek, publikoval v časopisech Host, Protimluv a v několika antologiích. Výběr z jeho básní zazněl v rozhlasovém pořadu Zelené peří včetně jeho „živé“ verze v brněnské Huse na provázku. Jako zpěvák a textař působí v rockové skupině KOFE-IN.


Tereza Límanová

*1965 v Praze

Vystudovala francouzštinu a češtinu na FF UK a bohemistiku na School of Slavonic Studies na University of London. Je učitelkou jazyků a překladatelkou, věnuje se také malbě.

Literatura: Domeček (2014)


Eva Maceková

*1984 v Martině

Studovala v ateliéru Textilního návrhářství a ateliéru Ilustrace a grafiky Umprum u J. Horvátha. Živelně mixuje různé techniky a její výtvarný výraz je prudký a bezprostřední. Výrazná grafická barevnost, psychedelický dekorativismus a prapodivný nostalgický lutrofuturismus. Za knihu 12 hodin s Oskarem (2012) získala cenu Nejkrásnější česká kniha. Šije, maluje, kreslí, tiskne a vaří v Praze.

Literatura: 12 hodin s Oskarem (2012), Eduard a Emanuel Kornútikovci (2010)

http://liskavnore.blogspot.cz/


Vojtěch Mašek

*1977 v Praze

Komiksový a filmový scenárista a výtvarník, člen Monstrkabaretu Freda Brunolda, tvoří komiksovou autorskou dvojici s Džianem Babanem, za strip Hovory z rezidence Schlechtfreund spolu získali cenu Muriel v letech 2007 a 2008. Pracoval na komiksech O přibjehi (2010, společně s Mášou Bořkovcovou a Markétou Hajskou) a Chyba (2011, scénář společně s Markem Šindelkou, výtvarník Matěj Lipavský a Pure Beauty). V roce 2014 jako výtvarník vytvořil podle scénáře Pavla Kosatíka komiks Jak Gottwald zavraždil Slánského. S Džianem Babanem je i spoluatorem divadelních představení Jožkalipnikjebožíčlověkaneumílhát! 1–15 (2004–2014). V současné době se mimo jiné zabývá experimentálním projektem Recykliteratura.

Literatura: Sloni v Marienbadu (Dž. Baban, 2004), Za vším hledej doktora Ženu (Dž. Baban, 2006), Poslední chobotango (Dž. Baban, 2008), Pandemonium aneb Dějiny sousedství (Dž. Baban, 2008), Hanka (Dž. Baban, 2009), Ve stínu šumavských hvozdů (J. Grus, 2011), Hovory z rezidence Schlechtfreund (Dž. Baban, 2013), Jak Gottwald zavraždil Slánského (P. Kosatík, 2014)


Alžběta Michalová

*1991 v Praze

Básně publikovala na serveru Písmák, v internetové revue Atempo aj. Získala první místo ve studentské soutěži při Ceně Josefa Škvoreckého.

Literatura: Zřetelně nevyprávíš (2014)


Jan Novák

*1953 v Kolíně

Scénárista a režisér. Od roku 1970 žil v Chicagu, kde vystudoval University of Chicago, a pak se živil převážně psaním. Jeho poslední román Děda získal Cenu Josefa Škvoreckého a jeho předchozí „pravdivý román“ Zatím dobrý se stal Knihou roku 2004 v soutěži Magnesia Litera. Je nositelem cen Carla Sandburga, Egona Hostovského a RR. S Milošem Formanem napsal knihu Co já vím?, která byla přeložena do 19 jazyků. Jako scenárista spolupracoval s Milošem Formanem, Ivanem Passerem a Jurajem Jakubiskem. Je autorem scénářů filmů Báječná léta pod psa a Nedodržaný sľub. Se svým synem Adamem natočil dokumentární filmy Občan Václav Havel jede na dovolenou, Občan Havel přikuluje, který získal nominaci na Českého lva, a Pušky, puky, pivo a psi.

Literatura: Striptease Chicago (1982), The Willys Dream Kit (Miliónový jeep, 1985), The Grand Life (1987), Prague in Velvet (Samet a pára, 1992), Turnaround (Co já vím, M. Forman, 1994), Commies, Crooks, Gypsies, Spooks & Poets (Komouši, grázlové, cikáni, fízlové a básníci, 1995), So far so good (Zatím dobrý, 2004)


Emma Pecháčková

*1990 v Praze

Vystudovala pražské gymnázium PORG, a protože ji vždycky zajímalo písmo jiné než latinka, rozhodla se studovat čínštinu. Zároveň je v současné době studentkou dějin umění na Umprumce. Ze všeho nejraději má cestování, během kterého se svět poznává nejlépe. Publikuje články o současném umění, píše blog na Respekt.cz nebo překládá. Ráda plave v Podolí nebo běhá podél Vltavy. Často ji také můžete potkat, jak projíždí Prahou na kole. Spolupracuje s časopisem Živel.

Literatura: Holub Kolumb (2013)

http://pechackova.blog.respekt.ihned.cz/

Petr Placák

*1964 v Praze

Je spisovatel, textař, historik a publicista. Vyučil se mechanikem, prošel různými dělnickými profesemi, z politických důvodů nedostudoval České vysoké učení technické. V letech 1982–1986 byl klarinetistou Plastic People of the Universe, s níž nahrál alba Hovězí porážka a Půlnoční myš. V roce 1988 spoluzaložil iniciativu České děti a vydával její samizdatový zpravodaj Koruna. Od roku 1995 je šéfredaktorem měsíčníku Babylon. V letech 1992–2000 vystudoval historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Za román Medorek získal Cenu Jiřího Ortena, v roce 2008 cenu Magnesia Litera za knihu Fízl.

Žije v Praze. Od srpna 2010 je majitelem a provozovatelem hospůdky U Budyho, která stojí na Libeňském ostrově v areálu místní zahrádkářské kolonie na páteřní cyklotrase A2.

Literatura: Medorek (samizdat 1985, 1990), Obrovský zasněžený hřbitov (ps. P. Zmrzlík, samizdat 1987, 1995), Cesta za dobrodružstvím (2001), Svatováclavské milénium. Češi, Němci a Slováci v roce 1929 (2002), Fízl (2007)

http://www.ibabylon.cz/


Magdalena Platzová

*1972 v Praze

Studovala v USA a v Anglii a získala magisterský titul z filosofie na FFUK. Působila jako herečka a překladatelka, později redaktorka a novinářka v Literárních novinách a v Respektu, kam přispívá dodnes. V letech 2009 až 2012 žila v New Yorku, kde psala Anarchistu a vyučovala kurz o Kafkovi na New York University. V současné době bydlí s manželem a třemi malými dětmi v Lyonu, ve Francii.

Literatura: Na útěku! (1999), Sayang (2000), Sůl, ovce a kamení (2003), Aaronův skok (2006), Recyklovaný muž (2008), Anarchista: (poznámky k románu) (2013)



Anna Pleštilová

*1986 v Praze.

Absolvovala v ateliéru Písmo a typografie u F. Štorma a K. Halouna na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Věnuje se nejenom tvorbě autorských knih, ale i jejich vydávání v nakladatelství Bylo Nebylo (například knihu P. Lőrinczové Říkání na přání (2012)). Její kniha Ovoce Čok byla oceněna Cenou Arne Sáňky v soutěži Nejkrásnější česká kniha v roce 2011. Žije a pracuje v Praze.

Literatura: Ameland (2007), Mangup-kale (2008), Co je to? (2011), Ovoce Čok, 2011, O rybářce a škodolibém moři (2013).

www.bylonebylo.com/



Terezie Pokorná

*1965 v Praze

Vystudovala divadelní a filmovou vědu na FF UK a podílela se na řadě nezávislých kulturních aktivit. Na počátku devadesátých let působila v Nezávislém tiskovém středisku, pak v redakci Revolver Revue, od roku 1993 je její šéfredaktorkou, současně řídí i Edici Revolver Revue. V roce 1995 založila s V. Karlíkem a s M. Špiritem Kritickou Přílohu Revolver Revue – až do ukončení její existence byla její šéfredaktorkou. V devadesátých letech pracovala i v Kabinetu pro studium českého divadla a jako dramaturg v Divadle Na zábradlí, kde spolupracovala zejména s J. Grossmanem. Je editorkou jeho kritického díla (Analýzy, Československý spisovatel, 1991 – s J. Holým) a kritických prací S. Machonina (Šance divadla, Divadelní ústav, 2005 – s B. Topolovou). Kromě Revolver Revue publikuje v Divadelní revue, Literárních novinách, Divadelních novinách a Respektu.  Spolupracuje s nezávislou aktivitou Za Česko kulturní.

Literatura:  Pavel Brázda, Věra Nováková – 50. léta (kol., 1992), Anticharta (kol., 2002) a Háro (kol., 2010).

www.revolverrevue.cz


Magdalena Rutová

*1988 v Praze

Studovala na Rakouském gymnáziu v Praze a na gymnáziu Or Chadaš, posléze v ateliéru Komiks a ilustrace pro děti na FDU ZČU u B. Šalamounové, roku 2013 absolvovala bakalářské studium na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v ateliéru Ilustrace a grafika u J. Horvátha, kde nadále studuje v magisterském programu. Její interaktivní kniha Radio Buch je vystavena v soutěžní přehlídce na XXV. Bienále grafického designu v Brně.

Literatura: Radio Buch (2013)

www.jizva.tumblr.com

www.soundcloud.com/radiobuch



Martin Ryšavý

*1967 v Praze

Je českým spisovatelem, scenáristou a režisérem. Vystudoval biologii na PřF UK a scenáristiku na FAMU. Pracuje jako odborný asistent na Katedře scenáristiky a dramaturgie FAMU. Natočil několik dokumentárních etnografických filmů, je autorem námětu a scénáře povídky Cesta v povídkovém filmu Romana Vávry Co chytneš v žitě (1998), scénáře filmu Ivana Vojnára Lesní chodci (2003), který později přepracoval do knižní podoby, či scénáře k televiznímu filmu Aljona (2008). Nejvíce na sebe ale upozornil dvoudílnou knihou Cesty na Sibiř, která získala cenu Magnesia Litera 2009 za prózu, ve stejné kategorii uspěl o rok pozdějí román Vrač, který byl rovněž oceněn Cenou Josefa Škvoreckého (2011) a cenou Bank Austria Literaris (2012).

Literatura: Cesty na Sibiř (2008), Vrač (2009)


Jakub Řehák

*1978 v Uherském Hradišti

Je básník, esejista, kritik. Vystudoval VOŠF ve Zlíně. Básně zveřejňoval časopisecky, recenze a eseje publikoval v A2, Hostu, Kontextech, Respektu, Tvaru a Souvislostech. Za knihu Past na Brigitu obdržel v roce 2013 cenu Magnesia Litera. Pracuje jako zaměstnanec Městské knihovny v Praze, kde rovněž žije.

Literatura: Světla mezi prkny (2008), Past na Brigitu (2012)

Tereza Říčanová

*1974 v Praze

Absolvovala SUPŠ v Praze a VŠUP, obor ilustrace a grafika u prof. Jiřího Šalamouna.

Od roku 1998 žije na statku v Mezné u Pelhřimova, kde se věnuje volné tvorbě, čtyřem dětem a hospodářství. V devadesátých letech cestovala na Sibiři a v Turecku. V současné době učí na Střední umělecké škole grafické v Jihlavě. Kromě volné tvorby je autorkou orientačních piktogramů v Městské knihovně v Praze. Ilustrovala a vytvořila několik knih v nakladatelství Baobab, které získaly ocenění Nejkrásnější kniha ČR či Zlatá stuha. Její obrazové album Noemova archa bylo nominováno na cenu Magnesia Litera.

Literatura: Měsíček svítí (2008), Noemova archa (2010), Kozí knížka (2011), Vánoční knížka (2011), Velikonoční knížka (2012), Psí knížka (2014)

S.d.CH.

*1970 v Praze

Miloslav Vojtíšek je spisovatel, scenárista, loutkoherec a autor koláží. V osmdesátých letech stál u zrodu Barrandovské čtyřky, jejíž členové kromě pravidelných literárních střed shrnuli své tvůrčí počiny v jediném almanachu. Pro skupiny Periferie 42 a Ruce naší Dory skládal, psal a hrál na elektrickou kytaru. V současnosti se S. d. Ch. živí jako hrobník a správce hřbitova. Udržuje domácí edici pod značkou Creatura Culina Slach. Provozoval divadelní společnost Miloš a Matěj a Naturální divadlo – nyní provozuje Varlénův loutkový seminář a vydává komixový sborník na hraně ilustrace Varlén. Vydává v nakladatelství Divus a Rubato, publikuje v A2 a SaDu. Dva Radoci, jedna Muriel a pořád chodí do háku.

Literatura: Červený Amadeus (S. T., 2007), Česká trilogie (2010), Umělecká trilogie (2011), Studená vlna (2012), Lidská trilogie (2014)

 


Stanislav Setinský

*1985

Studuje u J. Horvátha v ateliéru Ilustrace a grafiky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Kromě ilustrace se věnuje grafice, malbě a jiným výtvarným technikám. Zahrádkaří a hraje na basovou kytaru v alternativní kapele Kočkolit.

Literatura: Černá sanitka: Druhá žeň (P. Janeček, 2007), Najednou někdo klepe na dveře (E. Keret, 2014), První láska a jiné povídky (P. Šabach, 2014)

http://bandzone.cz/kockolit


Norbert Schmidt

*1975

Je architekt, redaktor revue Salve, vedoucí Centra teologie a umění při KTF UK v Praze a příležitostný kurátor. V současné době pracuje v AP atelieru Josefa Pleskota. Zajímá se i o problematiku vztahu teologie, architektury a umění. Na toto téma publikuje v odborných i populárních časopisech jako ERA 21, Reflex, Salve, Stavba, Teologie & Společnost, Zlatý řez. Naposledy inicioval uměleckou intervenci na pražské Bílé hoře nad hrobem padlých v bitvě roku 1620.

Literatura: Dům Boží a brána nebe ve 20. století (A. Filip, 2009)

www.krystal.op.cz/salve-periodika/list


Karol Sidon

*1942

Karol Sidon je autorem existenciálně-psychologických próz a dramat. Narodil se v Praze, otec zahynul za války jako oběť holocaustu. Matka od roku 1944 vychovávala syna sama až do roku 1948, kdy se znovu provdala. Po maturitě na JSŠ pracoval Sidon jako dělník a kulisák. Poté vystudoval dramaturgii a scenáristiku na FAMU. Karol Sidon pracoval nejprve v Čs. rozhlasu, později byl dramaturgem Státního filmu ve Studiu Jiřího Trnky. Ve druhé polovině 60. let byl redaktorem Literárních novin, Literárních listů a Listů. Po roce 1968 se stal ineditním autorem. Od roku 1969 pracoval jako dělník, potom prodavač tisku a po podpisu Charty 77 byl propuštěn, pak jako topič. V roce 1983 byl díky STB nucen Karol Sidon rodnou zem opustit. Odjel tedy i s rodinou do SRN, kde konvertoval k judaismu. V Heidelbergu studoval hebraistiku, aby se po sametové revoluci mohl stát vrchním rabínem pražským a zemským, rabínská studia dokončil v Izraeli.

Literatura: Sen o mém otci (1968), Sen o mně (1970), Latríny (1972), Shapira (samizdat 1972, inscen. 1990), Labyrint (samizdat 1973, 1991), Zpívej mi na cestu (samizdat 1973), Evangelium podle Josefa Flavia (samizdat 1974, 1991), Boží osten (samizdat 1975, 1991), Brány mrazu (samizdat 1977), Mordechai a Ester (1980), Dramata (2012), Altschulova metoda (2014)

Petr Sís

*1949 v Brně

Mezinárodně uznávaný autor knih pro děti, ilustrátor, grafik a tvůrce animovaných filmů. Narodil se v roce 1949 v Brně, vyrostl v Praze. Absolvoval pražskou Umprum a The Royal College of Art v Londýně. Za svou tvorbu získal mnoho ocenění po celém světě – od Zlatého medvěda na Filmovém festivalu v Berlíně (1980 za krátký film Hlavy) až po Ragazzi Award na Mezinárodním veletrhu dětské knihy v Boloni (2004 za Strom života a 2008 za Zeď). V roce 2003 obdržel prestižní MacArthurovo stipendium, v roce 2012 mu byla za celoživotní tvorbu udělena Cena Hanse Christiana Andersena. Už více než 20 let žije v New Yorku. Jeho žena je Američanka, mají spolu dvě děti.

Literatura: Rainbow Rhino (1987), Waving (1988), Tibet: Through the Red Box (Tibet: Tajemství červené krabičky, 1998), Trucks, Trucks, Trucks (1999), Ship Ahoy! (1999), Madlenka (2000), Dinosaur! (2000), Madlenka's Dog (2002), The Tree of Life: Charles Darwin (Strom života, 2003), The Train of States (2004), Play, Mozart, Play (Hrej, Mozarte, hrej, 2006), The Wall: Growing Up Behind the Iron Curtain (Zeď: Jak jsem vyrůstal za železnou oponou, 2007), The Conference of the Birds (Ptačí sněm, 2011), The Pilot and the Little Prince (Pilot a Malý princ, 2014)

http://www.petersis.com/

Alžběta Skálová

*1982 v Brandýse nad Labem

Je absolventkou pražské Umprum, kde studovala nejprve v atelieru Filmové a televizní grafiky u Jiřího Barty a poté u Juraje Horvátha v atelieru Ilustrace a grafiky. Absolvovala stáže v Paříži a Baltimoru (USA). Za ilustrace získala několik ocenění a nominací zejména v soutěži Nejkrásnější kniha, Zlatá stuha a Magnesia Litera.Věnuje se především ilustracím, zejména pro děti. Krom toho se zabývá malbou, volnou grafikou, tvorbou objektů a hraček. Úzce spolupracuje s nakladatelstvím Baobab i stranou LSJ. S A. Zemanovou a M. Kupsovou založily Napoli, kde se věnují nejen tvorbě autorských knížek. Žije a pracuje v Praze.

Literatura: Sedm svatých (2004), Zpátky do Afriky (J. Dvořák, 2005), Marseille (2005), Zpátky do Afriky (J. Dvořák, 2005), Poklad starého brouka (O. Černá, 2007), Pišťucha má problémy (L. Brodecká, 2008), Péťa Medánek (2010), Malá medvědí knížka (Z. Černík, 2009), Nebe peklo ráj (2009), Malé černé pohádky pro nebojácné děti (B. Cendrars, 2010), Pampe a Šinka (2010), Putování žabáka Filemona (J. Šrámková, 2010), Cirkus Rašelié (2012), Orangutan v zajetí má sklony k obezitě (společně s O. Buddeus, 2011), Rostlinopis (J. Dvořák, 2012), Všelijaké řečičky pro kluky a holčičky (R. Malý, 2013)

www.napolistranky.cz/alzbeta-skalova

Luboš Svoboda         

*1986

Absolvoval VOŠP, Literární Akademii Josefa Škvoreckého a Nová média na FF UK. Publikoval v revue Souvislosti.

Literatura: Vypadáme, že máváme (2014)


Filip Suchomel

*1966

Historik umění a japanolog. Absolvent FF UK v Praze, obory japanologie a dějiny umění, dvojnásobný stipendista Japan Foundation. Ve své badatelské práci se zaměřuje na historii japonského umění, především keramiky, laku, cloisonné, grafiky a fotografie, a zpracovává jeho ohlasy v evropském umění se zvláštním zřetelem k českým a moravským sbírkám. Působil jako hlavní kurátor asijské sbírky Náprstkova muzea, ředitel sbírky asijského umění NG a hlavní kurátor MG v Brně. Působí na pražské Umprum.

Literatura: Plocha zrozená k dekoru (s M. Suchomelovou, 2002), Námořní deník Erwina Dubského (s M. Suchomelovou, 2005), Japonsko Joe Hlouchy (s J. Mlčochem, 2006), And the Chinese Cliffs Emerged out of the Mist (s M. Suchomelovou, 2011)

Alžběta Stančáková

*1992

Studuje na FF UK v Praze. Publikovala časopisecky (Psí víno), v březnu 2014 debutovala sbírkou Co s tím. Je redaktorkou Psího vína.

Literatura: Co s tím (2014)



Jiří Šalamoun

*1935 v Praze

Je český ilustrátor a výtvarník. Studoval grafickou speciálku pražské AVU u V. Pukla a V. Silovského, v letech 1957–59 na Hochschule für Grafik und Buchkunst v Lipsku u G. K. Müllera a A. Kapra. Od roku 1990 do roku 2003 vedl ateliér Ilustrace a grafiky na Umprum v Praze. Ilustroval nebo graficky zpracoval přes 130 knih, jako autorem a výtvarníkem více než 40 animovaných filmů. Šalamoun ve svých ilustracích není vypravěčem, který by příběh jen představoval, opisoval jeho děj – jeho ilustrace jsou rovněž něčím mezi interpretací a komentářem. Jeho interpretace nám umožňuje pochopit smysl příběhu, vždyť nám odkrývá vždycky něco podstatného, obecného, což nemusí být zrovna to nejveselejší, ale jeho odlehčená forma nám to umožňuje přijmout. Za své dílo získal mnohá ocenění.

Literatura (výběr): Pan Tau (O. Hofman, 1972), Poslední mohykán (J. F. Cooper, 1972), Kronika Pickwickova klubu (Ch. Dickens, 1973), Kozma Prutkov (1976), Hobit aneb Cesta tama zase zpátky (1979), Maxipes Fík (s R. Čechurou, 1981), Pan Tau a tisíc zázraků (O. Hofman, 1983), Život a názory blahorodého pána Tristrama Shandyho (L. Sterne, 1985), Kronika města Hloupětína (M. Saltykov-Ščedrin, 1990)

Jan Šulc

*1965

Vystudoval v letech 1983–88 moderní filologii na FF UK. V letech 1990–93 pracoval jako redaktor v pražském nakladatelství Odeon, od roku 1993 působí jako redaktor a editor pro řadu pražských a brněnských nakladatelství, zejména pro Torst, jehož ediční program spoluutváří od roku 1990. Edičně připravil více než sto knih z české literatury 20. století (mj. M. Balabána, T. Belka, J. Cieslara, V. Čerepkové, V. Černého, I. Diviše, V. Havla, Z. Havlíčka, J. Honyse, J. Hutky, K. Hynka, J. Chalupeckého, F. Janoucha, J. Jařaba, J. Jedličky, I. M. Jirouse, E. Juliše, M. Kabáta, J. Kameníka, J. Kroutvora, K. Kryla, I. Landsmanna, F. Listopada, Z. Michnové, B. Mikoláška, K. Miloty, J. Nohavici, R. Preisnera, B. Robeše, Ch. Soukupa, P. Šruta, J. Topola, J. M. Tomeše, V. Třešňáka, J. Vladislava, V. Vokolka, I. Wernische a J. Zábrany). Je laureátem Ceny Karla Čapka za rok 2014.


Marek Toman

*1967 v Praze.

Vystudoval filozofii na FF UK v Praze, poté pracoval v Českém rozhlase a na Ministerstvu zahraničních věcí ČR (dlouhodobě pobýval v estonském Tallinnu). Píše poezii (mj.) a prózu (), Věnuje se publicistice, překladu a ediční práci. Je autorem tří knížek pro děti, orientovaných vesměs na historická témata.

Literatura: Otec a syn (2000), Citoskelety (2001), O Ryzce a Vraníkovi (2003), Zvláštní význam palačinek (2004), Dobytí ostrova Saaremaa (2007), Můj Golem (2009), Frajer (2011)


Dagmar Urbánková

*1972 ve Valašském Meziříčí.

Spisovatelka, výtvarnice, básnířka. Vystudovala scénografii na DAMU (stáže v Bergenu (a Hobartu). Věnuje se ilustraci, autorskému divadlu, učí výtvarku, maluje – mj. obrazové cykly Dědina, Obrazy z mykologie. Občas zabrousí k rozhlasovému dokumentu. Jako výtvarnice působí v pražském divadle Minor. Je kmenovou autorkou nakladatelství Baobab.

Literatura: Byl jeden dům (2004) – fr. Il était une maison (2007) a šp. Habia una vez una casa (2007), Adam a koleno (2007), Chlebová Lhota (2010), Fjertoch si vyšiju (2007), Ta hlava větru vypadá jako pes (2007)


Eva Volfová

*1979 v Teplicích

Studovala na Umprum v Praze v ateliéru textilní tvorby u P. Říhy, absolvovala stáže v Lublani a na Akademii výtvarných umění. Nyní žije s rodinou na Táborsku, má čtyři děti. Věnuje se kresbě, tištěné grafice, koláži, textilní koláži, vyšívání a kombinovaným technikám. Pořádá výtvarné dílny pro děti.

Literatura: Kočička z kávové pěny (T. Horváthová, 2006), Z domu a zahrady (O. Černá, 2011), Rybička (T. Horváthová, 2014)


Alžběta Zemanová

*1984

Věnuje se tvorbě autorských knih a grafickým technikám. Absolvovala v ateliéru Ilustrace a grafiky na pražské Umprum u J. Horvátha. Roku 2010 byla na stáži na Eesti Kunstiakadeemia v Tallinu v ateliéru Klasické grafiky. Za knihu Sůva získala ocenění v soutěži Nejkrásnější čeká kniha (2013), ve stejném roce získala tvůrčí stipendium Nadace Miroslava Šaška.

Literatura: J. B. Ptáčník, 2009, Nebe peklo ráj (2009), Estonský plátek, 2011, Jonas, Petr a Ptáček na rybách, 2012, Sůva (2013), Divutvorné cesty (2013), Pan Slunce (2014)

http://www.napolistranky.cz/alzbeta-zemanova

Divadlo Líšeň

Vzniklo v roce 1998 v Brně – Líšni. Experimentuje s různými divadelními formami, využívá loutky, masky a objekty, pracuje s pohybovou a zvukovou stylizací. Líšeň se dlouhodobě věnuje také práci s romskými hudebníky a tanečníky a společně s nimi vytváří inscenace čerpající z tradičního romského umění.

divadlolisen.cz

Ochotníci Tábor

Občanské sdružení Divadelní soubor TÁBOR vzniklo roku 2000 z Ochotnického souboru Divadla O. Nedbala v Táboře. Činnost souboru historicky navazuje na první spolek táborských divadelních nadšenců založený roku 1857, který se zasloužil o rekonstrukci jeviště a hlediště v bývalé městské sýpce, podílel se významnou měrou (včetně spolufinancování) na výstavbě budovy táborského divadla v roce 1887. V posledních letech se soubor zaměřuje na produkci pohádek pro děti, her klasických autorů, komedií a frašek hraných pod širým nebem a také konverzační komedie.

http://divadlotabor.cz/obcsdru/index.php

Wildpapers

Sdružení Wildpapers vzniklo v knihvazačské dílně na Umprum. Vladimíra Šturmová je absolventkou ateliéru Písma a typografie u J. Solpery na Umprum a věnuje se grafice, grafickému designu a knihařství, Jan Hybner vystudoval PedF UK a věnuje se zejména knižní vazbě a restaurování vazeb a papíru. V knihařské dílně spolu vedou semestrální kurzy knižní vazby pro studenty Umprum, pro veřejnost pak kurzy knižní vazby pro začátečníky i pokročilé.

Photos

Tabook, první rok na Střelnici
Ruch před Střelnicí
Po červeném koberci za malými nakladateli
U vstupu do sálu - Papelote
Střelnice, velký sál, malí nakladatelé
Shledání na Tabooku
UMPRUM, Halle a výběr z pražského a táborského knihkupectví Baobab
Uutěrky na Tabooku
Odpočinku třeba, program je nabitý!
Sál střelnice, nakladatelé, L`Atelier Automatique v pozadí
Bližší pohled na L`Atelier Automatique
Automat na portréty? Jak to funguje?
Pláž, Alpy, škola, Hradčany, Kiss, ... nepřeberné množství pozadí. L`Atelie Automatique!
L`Atelie Automatique!
Portrétování v jeskyni
L`Atelie Automatique přináší spoustu radosti
Cesta kolem světa za 1,5 hodiny! Výtvarná dílna s Alžbětou Zemanovou a Magdalenou Rutovou
Cesta kolem světa za 1,5 hodiny! Výtvarná dílna s Alžbětou Zemanovou a Magdalenou Rutovou
Loterie poznej svět! S Evou Volfovou
Loterie poznej svět! S Evou Volfovou
Domy. Výtvarná dílna s Michaelou Kukovičovou
Domy. Výtvarná dílna s Michaelou Kukovičovou
Tabook
Dopisová dílna s Annou Plěštilovou a Papelote
Akropolis
Maťa
Zmrzlina na Střelnici
Střelnice, velký sál
RR
RR
Kudlawerkstatt
Výstava italského nakladatelství Corraini
Výstava italského nakladatelství Corraini
Čítárna
Tereza Říčanová - Psí knížka. Čtení, vyprávění, povídání
Malí posluchači. Čítárna
Cicina ze Psí knížky
Posluchači
Čítárna a obecenstvo
Leporela z nakladatelství Nobrow. Knihkupetcví Baobab
Střelnice, malý sál. Mojareč. Představení 19 autorů
Střelnice, malý sál. Mojareč. Představení 19 autorů. Tereza Říčanová
Střelnice, malý sál. Mojareč. Představení 19 autorů - Magdalena Rutová
Střelnice, malý sál. Mojareč. Představení 19 autorů
Zahájení výstavy - Alžběta Skálová a Bjorn Rune Lie
Alžběta Skálová a Bjorn Rune Lie
Alžběta Skálová
Výstava v galerii U Radnice, Alžběta Zemanová a Bjorn Rune Lie
Výstava v galerii U Radnice - Alžběta Skálová a Bjorn Rune Lie
Střelnice před Střelnicí
Střelnice
Tabook večer
Vystřel si růži. Anebo knihu!
Velký sál usíná
Naruby
Laboratoř Salve. O teologicko-kulturní revue v Dílně.
Laboratoř Salve. O teologicko-kulturní revue v Dílně.
Laboratoř Salve. O teologicko-kulturní revue v Dílně.
Laboratoř Salve. O teologicko-kulturní revue v Dílně.
Ilustrace a obrazová kniha. Zahraniční hosté o své práci
Ilustrace a obrazová kniha. Sigute Chlebinskaite o litevské knižní scéně a o své práci
Jak se dělá japonská vazba? Dílna s Vladimírou Šturmovou a Janem Hybnerem
Wildpapers a japonská vazba
Kudla Werkstatt a papír-nůžky-riso!
Kudla Werkstatt a papír-nůžky-riso!
Kudla Werkstatt a papír-nůžky-riso!
Kudla Werkstatt a papír-nůžky-riso!
Pozor! Za chvíli začíná Větrná republika!
Větrná republika, Divadlo u plotny
Na co to je? Větrná republika