Tabook
Tabook

Čtvrtek 5.9.2024

9.00–18.00 Profesní den mezinárodního projektu Oko do světa
Oko do světa propojuje malé nezávislé nakladatele a jejich autory s knihovnami, galeriemi, muzei a knihkupectvími po celé České republice. Profesní den plný diskusí i praktických workshopů je určen knihovníkům a knihovnicím. Kapacita je omezená. Knihovníci a knihovnice se mohou hlásit zde, kde také naleznou podrobný program: https://forms.gle/H23dKGkgZFkXT8nw7
Zbývá jen několik volných míst.
oko do světa
Divadlo Oskara Nedbala

18.00–18.30 Vernisáž výstavy Oko do světa
12 malých nakladatelů ze všech koutů světa, jejich autoři a knihy
Jsou ze všech koutů světa, mají svůj originální způsob, jak knihy dělat a jak o nich přemýšlet. Každý z nich si pěstuje své vlastní autory a svou vlastní poetiku. Přesto mají tito malí nakladatelé něco společného. Věří, že dobrá dětská kniha nemá hranice a že může změnit svět (alespoň trošku). Přijďte objevit 12 knižních vesmírů v knihách i originálech.
oko do světa / výstava
Galerie DON

18.00–22.00 Písničkáři na schůdkách
Účinkují: David „Knírek“, CAINE-MI, Vrámci možností a Ondřej Vácha
off program
Obývák

18.45–19.30 Herkules - smrt největšího z hrdinů
V olympijské sezoně si Ladislav Čumba položil otázku: když už jsem za ty čtyři roky ujel 7000 km, navštívil 6 zemí, viděl 12 muzeí, 16 výstav, 8 zámků, 14 zahrad a popsal 400 stran, nestálo by za to udělat si knihu o zakladateli starověkých olympijských her, o největším z antických hrdinů? Ze všech peripetií si vybral okamžik skonu, kdy se Herkules po letech navrací z války domů. Tam jej čekají manželka, syn, kněz a lid. Stejně jako letos zesnulý romanopisec Ismail Kadere si i Čumba všímá, že kdyby Aristoteles právě ve své Poetice nebyl býval tak málomluvný, a když hovoří o soše atleta Mitya, která se „pomstila tak, že spadla na hlavu vrahovi člověka, kterého zpodobovala", tak kdyby byl býval poskytl alespoň náznak vysvětlení či výkladu, jaký je dle něj vztah mezi sochařstvím a divadlem, možná by byl býval ochránil lidstvo před dvoutisíciletím omylů. A právě únosce kentaur Nessos, Herkulova manželka a vražedkyně Déianeira i smrt hrdiny samotného ve své manýristické podobě skýtají možnost tuto mezeru zaplnit.
here come the heroes
Truhlárna

19.30–20.30 Kniha roku 
Dne 8. 4. 2022, kdy inflace v ČR dosahovala 14,2 procenta, se ilustrátorky Michaela Kukovičová (1968) a Magdalena Rutová (1988) dohodly, že si po dobu jednoho roku budou navzájem posílat každý den jeden kreslený report, vzkaz, deníkový záznam doplněný krátkým textem. Do 8. 4. 2023 tedy vzniklo 2×(365+1) kreseb ztrapňujících jak autorky knihy, tak jejich příbuzné a známé. Záznamy vycházejí ze soukromých i veřejných událostí daného dne. Celoroční dialog dvou žen, které dlouhodobě zajímá jednoduchá kresebná zkratka, pozorování a zachycení okamžiku i podoby aktérů. Nepřestávající číhání na ten krásný, strašný nebo nejednou nudný moment, který se kvalifikuje do série. A především: kresba jako jeden z možných způsobů přežití všedního dne.
Truhlárna

20.30–21.30 The Fart Armers
Setkání čtyř hudebních improvizátorů, kteří zkoumají hranice mezi uměním a kdovíčím. Když strkají prdy do zbroje, může se stát cokoliv – od dronové zvukové stěny přes hravý taneční šlágr až po nehudební projevy různého druhu. Na kytaru (a snad i vokál) hraje finský konceptualista, choreograf a performer Pasi Mäkelä, na zvukové krabičky a klávesy profesor matador Vojta Procházka, na ucpaný i neucpaný saxofon Martin Debřička a na bicí (ale i na všemožné další hračky, do kterých se dá ťukat a mlátit) hraje skvělý bubeník Kuba Švejnar.
hudba
Truhlárna

21.30–22.30 DJ Spala v kukle
„Hraju podle toho, jak se tváří lidi. Ambient s absurdními zátočinami, tak si to představuju: dá se do toho konverzovat, psům se dobře pobíhá, batole tančí.“ Pavel Klusák
tanec
Truhlárna

Pátek 6.9.2024

13.00–19.00 Knižní trh Pražská
Přijďte si nakoupit, listovat, povídat, rozkládat a zírat.
Pražská ulice a Před Střelnicí
 

8.00–12.00 Program pro školy
Školy v Táboře a okolí

9.00–16.00 Nina Rutová: Současný komiks
Seminář s originálním souborem komiksů pro náctileté je určen těm, kteří mají komiks v lásce a chtějí se v této oblasti inspirovat a rozvíjet, ale i těm, kteří pohlížejí na komiksy s rozpaky. Budeme si klást inspirativní otázky a zažijeme kreativní zadání nad komiksy i grafickými romány. Ukážeme si, jak lze posouvat čtenáře komiksů k vnímavější četbě a jak jim pomoci při výběru, jak může atraktivní formát přiblížit nám i studentům různorodá témata.
Seminář je vhodný pro knihovnice a knihovníky pracující se studenty SŠ a 2. stupně ZŠ.
KAPACITA NAPLNĚNA
Knihovna

11.00–15.00 Čtenářské hnízdo
Knihovnice ze všech koutů Čech čtou a pracují s dětmi. Zastavte se na chvíli a v klidu a soukromí malých čtenářských lekcí se seznamte s hvězdami knihovnické branže…
dětem / hnízdo
Střelnice (dolní sál)

11.00–12.00 Přání
Čtenářská dílna s knihou Přání (Tereza Horváthová, Baobab), lektorka Marika Zadembská (knihovnice).
dětem / hnízdo
Čtenářské hnízdo

14.00–17.00 Dílna hrdinů
Jsem rychlý zajíc. Jsem medvědí žena. Jsem bystrozrak. Jsem žabomužrád. Jsem tvůj rituál, tvoje obrana, tvoje nová role. Pojď za mnou. Plášť nám vlaje. Dokážeme všechno.
Aspoň dneska.
Dílna masek a převleků Alžběty Zemanové, Čarokrásno a spol. Stříháme, lepíme, šijeme, recyklujeme. Zúčastnit se může každý.
dětem / průběžný / dílny
Střelnice (dolní sál)

13.00–18.00 Tabor Super Speedway
Závodní dráha! Nevíme, jak dlouhá. Nevíme, kolik má zatáček. Vyrobená na specifické místo, které v době psaní tohoto textu stále není jasné. Nevíme ani, kolik vteřin potrvá její projetí. To musí zjistit každý návštěvník sám. Víme ale, že je vytvořena ze zbytků papírů a krabic, které by skončily v kontejnerech. A je vytvořena výhradně pro autíčka velikosti 1:64. Pro mečboxy, hotwheelsy, majsta, mažorety, prostě pro angličáky. Kdo nemá vlastní auto, může si zapůjčit na místě. Nejlepší časy se zapisují. Jezdec s nejrychlejším časem na konci festivalu vyhraje další autíčka. Součástí programu bude workshop rychlé tvorby plakátů pro lokální auto a pneuservisy.
Dráhu chystají a workshop vedou Zuzana Bramborová a Jindřich Janíček. Spolužáci z ateliéru ilustrace pražské UMPRUM, kteří do této chvíle nikdy nic společného nedokončili. 
16.0018.00 kreslení plakátů pro lokální autoservisy
dětem
Střelnice (dolní sál)

13.30–15.00 Daniel Majling: Gemer
Daniel Majling, autor komiksů RUDO (Cena Muriel za nejlepší překladový komiks) a Zóna (žádná cena), sestavovatel a překladatel knihy Ruzká klazika, vydal před rokem rozsáhlý grafický román, který se opět odehrává v rodném Gemeru jednoho srpnového dne na konci prázdnin. Grafický román Gemer (česky vyd. Labyrint) odhaluje celé panoptikum postav a my se na malé ploše seznamujeme mj. s patologem, kterému se rozpadl dlouholetý imaginární vztah s Natalie Portman; náčelníkem policie v Plešivci pátrajícím po tom, který dětský psycholog působící ve městě je skutečný a který se za psychologa jen vydává; ředitelem místní psychiatrie s retrográdní amnézií a samozřejmě – s Jonem Bon Jovim.
nakladatelský
Truhlárna

14.00–15.00 Ztracený v povětří
Čtenářská dílna s knihou Ztracený v povětří (Stanislav Beran, Host), lektorka Edita Vaníčková Makosová (knihovnice).
dětem / hnízdo
Čtenářské hnízdo

14.00–14.20 Divadlo manželů Čejkových: HUS PLUS DŽUS
Cirkus Hus Plus Džus je miniaturní představení, přesně na stůl do vašeho obýváku.
Artisti, muzika a atmosféra. Nic víc a zároveň nic míň než kouzlo-nekouzlo…KAPACITA NAPLNĚNA
divadlo
U Staňků

14.00–15.15 Christine Morault
Tahle francouzská nakladatelka začínala svou kariéru jako revoltující studentka a pracovnice dálnopisu v 70. letech, pak se na mnoho let ztratila v brazilském pralese, a teprve když se vrátila do Nantes, města, kde strávila část dětství, a setkala se se svým budoucím mužem Yvesem, založila spolu s ním nakladatelství MeMo, které, jak říká, chtělo především vydávat krásné obrázky. To, že je nakladatelka, si prý uvědomila, až když uviděla svou první knihu za výlohou největšího nanteského knihkupectví. MeMo, nakladatelství, které nemálo ovlivnilo současnou francouzskou knihu pro děti, vydává pod jejím vedením krásné, noblesní dětské knihy, věnuje se i dějinám ilustrace a vychází v něm také citlivý výběr knih z celého světa… Přijďte si poslechnout její příběh. Mluvit budeme nijak zvlášť vycizelovanou angličtinou, ale určitě to bude legrace. Ptát se bude Tereza Horváthová.
oko do světa
DON klub

14.00–15.30 Nakladatelství Petula Bendula 
Petula Bendula, autorka gamebooku Vítek, křupadlo a kostižrout, nabízí autorské čtení a povídání o tom, jak se gamebook píše. Petula Bendula, vlastním jménem Lucie Němcová, je hrdá máma dvou úžasných kluků, milovnice humoru, ticha a starých zahrad. Původně grafička, potom copywriterka, manažerka jedné montessori základní školy nebo ředitelka Asociace malých inovativních škol. Nově k tomu ale také šťastná autorka knihy, která baví děti i rodiče.
nakladatelský / čtení / dětem
Maringotka

14.00–18.00 Zpravodajská tabooková dílna
Zkuste se stát na jedno odpoledne novináři, reportéry, ilustrátory nebo fotografy a podat všem, kdo v pátek nemohou přijet, zprávu o tom, co se dělo. Baví vás psát, číst, pozorovat, chodit na kulturu, dělat něco společně a jste spíš rychlí než pomalí? Vyzkoušejte si, jak se dělají noviny: v pátek je dáte dohromady, v sobotu ráno vyjdou a v poledne už je budete kolportovat!
Vedou Jakub Bachorík, Jiří Dvořák, Barbora Satranská a další.
Kapacita 10 dětí 9–14 let, pro přihlášení prosím pište č. 731 648 687.
dětem / dílna / průběžný / přihlašovací
Sraz Truhlárna

14.30–15.30 Dílna ke knížce Pohádky pana Zahrádky a paní Pivoňkové
Hravé odpoledne s knížkou Pohádky pana Zahrádky a paní Pivoňkové Radka Malého a Markéty Pilátové. Víte, co vám vyroste, když zkřížíte kralupskou obří dýni s řebčíky královskými? A jak se daří zahradě, kterou počůral anděl? Přijďte si užít zábavnou a kreativní hodinku ve společnosti spisovatelů Radka Malého a Markéty Pilátové, cibulek, voňavé hlíny a roztomilých tvorečků z knížky. Doporučujeme dětem od šesti let.
dětem / dílna
Botanická zahrada (sraz u brány)

14.30–15.30 Magdalena Rutová: Chobotnice
Co mají všichni lidé na světě společného? Odpadky. Na rozdíl od chobotnic a dalších inteligentních tvorů, kteří žijí moderním a rozumným způsobem života. ZERO WASTE! Odpadky jsou všude. Jsou i tam, kde by opravdu být neměly. A zatím jsme my lidé nepřišli na to, co s nimi. Pojďme se společně inspirovat různými živočišnými druhy… a udělat si malinkou odpadkovou konferenci.
Workshop pro homo sapiens od sedmi let.
dětem / dílna
Střelnice (dvůr)

15.00–15.30 Le Cabaret Nomade. Kaleido – pohlednice z cesty kolem světa
Cesta tam a zase zpátky, / cesta dovnitř a zase ven, / cesta zpátky anebo tam. / Když jsem se jí dotkla, / vypadala jako já. / Jako já? / Zjistila jsem, že na světě / existuje opravdu hodně lidí! / Vítejte, naši lidé, v našem světě! / Cesta kolem / světa, to není jen tak! / A odkud jste přišly vy? / Zveme vás / a další lidi (!) / na / malou skladnou pohádku / do malého skladného šapita, / kde se / pro / tentokrát vejdete / určitě všichni.
divadlo
Střelnice (šapitó)

15.00–16.30 Je hrdinství psát v Latinské Americe?
O současné hispanoamerické povídce a eseji debatují a ukázky ze svých dosud nevydaných překladů čtou Anežka Charvátová a Michal Špína.
překladatelé
Dvorek v Zelenářské č.p. 60

15.00–16.30 Církev a kulturní války na Slovensku a v Čechách
Michal Oláh, Tomáš Petráček, Norbert Schmidt
Moderuje Klára Jirsová
Oficiální katolická církev na Slovensku, ale i v Čechách jako by se v současné vyhrocené době přikláněla k rámování skutečnosti pomocí narativů kulturních válek. Zdá se, že se dokonce celou svou vahou rozhodně přiklání na jednu stranu sporu. Člověka napadá: Je toto opravdu oficiální stanovisko celosvětové církve? A jak se na tuto problematiku dívá papež František? Kam se v tom všem poděl odkaz podzemní církve, která v obou našich zemích obstála v době komunismu? Co se stalo s jejími hrdiny, kteří tehdy dokázali komunikovat napříč celým společenským spektrem a jejichž vize rezonují s aktuálními tendencemi celosvětové církve? Jak skutečně vypadá současná situace? Jaké jsou cesty, jak z toho všeho ven? Těmto a dalším otázkám se budeme v debatě věnovat také na pozadí čísla revue Salve 4/2023 – Slovensko.
here come the heroes
Truhlárna

15.00–18.00 Tabooková školka
Hlídání vašich ratolestí. Kapacita max. 12 dětí. Volejte nebo pište na tel.: 737 149 700. 
Janíček

15.15–16.30 20 obrazů, které změnily tvůj život: Hana Puchová, Kitty Crowther, Joëlle Jolivet
Kondenzovaná výpověď hostů Tabooku. V tomto kole: Hana Puchová, Kitty Crowther, Joëlle Jolivet. Zadání zní: ukaž nám 20 obrazů, které tě nasměrovaly, ovlivnily, formovaly, zasáhly, otevřely ti oči. Na komentář máš 20 minut.
oko do světa
DON klub

15.20–15.40 Divadlo manželů Čejkových: HUS PLUS DŽUS
Cirkus Hus Plus Džus je miniaturní představení, přesně na stůl do vašeho obýváku. Artisti, muzika a atmosféra. Nic víc a zároveň nic míň než kouzlo-nekouzlo… KAPACITA NAPLNĚNA.
divadlo
U Staňků

16.00–16.45 Nakladatelství WO-MEN
Nakladatelství wo-men představí na Tabooku tři autorky a jednoho autora literárně-výtvarných dokumentů – Adélu Marii Jirků, Martinu Lupínkovou, Barboru Baronovou a Hervého Jakubowicze. Adéla Marie Jirků je ilustrátorka a spisovatelka, autorka literárně-výtvarného inkluzivního dokumentu Mařka o hluchoněmé tetě z Valašska, která kreslila artbrut. Martina Lupínková je básnířka, překladatelka a novinářka, autorka knihy Toho dna se dotýkám už málo přinášející příběhy za poruchami příjmu potravy. Barbora Baronová je nakladatelka a literární dokumentaristka, autorka desítky knih non-fiction, mimo jiné Hlasy žen: Austrálie představující významné feministické ženy z různých koutů světa. Hervé Jakubowicz je francouzský filmař, castingový režisér a spisovatel, autor autofikčního románu Orel z Diyarbakiru vyprávějícího o pravděpodobnosti a náhodách.
nakladatelský / čtení
Maringotka

16.00–17.00 MISS HOUBA
Pomozte nám najít Miss Houbu!
Už tento víkend proběhne slavnostní finále prvního ročníku soutěže Miss Houba, kde bude hlasováním široké veřejnosti zvolena královna krásy. Chybí mezi soutěžícími tvoje favoritka? Nakresli ji a napiš o ní. Dílna s ilustrátorkou Danielou Olejníkovou je vhodná pro všechny, kteří rádi stříhají a lepí.
dětem / dílna
Střelnice (dvůr)

16.30–17.45 Vydavnyctvo Staroho Leva, Liels un mazs, Articho
Jaká úskalí dnes překonává malý nakladatel, čemu musí čelit, jak zůstat jedinečným v globalizované době a kdo jsou hrdinové, kteří vtiskli podobu jejich nakladatelství. Moderuje Michaela Čičváková.
oko do světa
DON klub

16.30–18.00 Jan Antonín Pitínský: Domácí potřeby
Režisér, dramatik, básník, spisovatel, člověk jemných způsobů, který jazyk používá důvtipně a jinak, než se očekává… Jeho hrdinové v povídkách Domácí potřeby, které letos vyšly ve Větrných mlýnech, jsou i nejsou z tohoto světa, jako on sám. Začínal jako knihovník v Moravské galerii. Prošel mnoha zaměstnáními, dělal i pomocného dělníka, závozníka, zahradníka, vychovatele, obtahovače v tiskárně a inspicienta v divadle, ve kterém později režíroval. Moderuje Tereza Horváthová.
here come the heroes
Zahrada ve vilové čtvrti, Zbyňkova 785

16.30–18.00 „Slovenská politika, to je lyžovačka po hovně.“ Daniela Olejníková, 2024
O zakleté zemi, kde na pokladu leží drak s přilepenými plastovými drápy, který místo ohně chrlí fake news, a výpary vycházející z jeho sluje jsou staré zatuchlé resentimenty. Kde jsou hrdinové, kteří toho draka porazí? V debatě o současné situaci na Slovensku se setkají: básnířka a esejistka Juliana Sokolová, hudební skladatel a saxofonista Miro Tóth a sociolog, spisovatel a politický aktivista Fedor Gál. 
debata
Truhlárna

16.30–18.00 Čtení Dagmar Urbánkové: Z domů a zahrad 
Dagmar Urbánková své křehké básnické i prozaické texty často loví z hlubin své paměti. Někdy pracuje s intimními rodinnými motivy nebo se dívá ještě blíž, na věci kolem sebe, v kuchyni, na svém stole… Hrdiny jejích básní se tak stanou i cedníky, koláče nebo šlahouny ostružiní… Je skvělá pozorovatelka a svá pozorování nám předkládá s potutelným výrazem a někdy i těžko zadržovaným smíchem. A jelikož se vyučila u Ivana Vyskočila, její čtení vždycky stojí za to. Uvede Petr Borkovec.
čtení
Knihovna (dvůr za poštou)

16.45–17.30 Nakladatelství KHER
Nakladatelství romské literatury KHER představí horkou novinku, román Černý motýl od finské spisovatelky a světově známé výtvarnice Kiby Lumberg. Syrový obraz romské skupiny Kale s její krevní mstou, bezohledným machismem a častým násilím jde často až na dřeň čtenářské snesitelnosti. O to víc vyniknou okamžiky introspekce a něhy zprostředkovávané hlavní hrdinkou Memesou, rychle dospívající dívkou, kterou okolnosti tlačí do přijetí podřízené ženské role, aniž by na ni její vzpurná povaha byla stavěná.
Úryvky z románu přečte Karolína Ryvolová (1977), redaktorka nakladatelství KHER, publicistka a překladatelka, která se dlouhodobě věnuje popularizaci romského písemnictví.
nakladatelský
Maringotka

17.00-18.00 David Pevný
Prostorová algoritimická improvizace, spektrální zvukové krajiny, zkroucené samply, industriální polyrytmy, záplavy hluku, ambientní planiny.
hudba
Osvěžovna

17.00–18.00 HRDINOVÉ
„Znáš nějakého hrdinu?“
„Jo, v knížce, filmu, mají nadpřirozené vlastnosti, někoho zachrání, obětují se. Ale osobně žádného neznám…“
„Ale znáš… a není jich málo.“
I ty můžeš být hrdinou! Komponované představení dramatického a výtvarného oboru ZUŠ Sezimovo Ústí.
divadlo
Cesta (Stodola)

17.00–18.00 Le Cabaret Nomade: Cesta s podivnými předměty
Máte doma předmět, který vám – když jste ještě byli malé děti – přišel fakt divný? Má podivný tvar, štětiny, zuby, záhyby? Ale, bacha, není to hračka ani plyšák, prostě nějaká podivná věc… Vezměte ji s sebou a nikomu ji neukazujte. Vydáme se na cestu s podivnými předměty v našem šapitó. (Když ji náhodou zapomenete doma, přijďte i tak, budeme mít náhradní z naší sbírky.)
Workshop pro starší děti (9–12 let) zaměřený na práci s objektem a pohyb. Pohybujeme se my, pohybují se objekty, hýbe se celý svět. Kapacita 15 dětí, pro rezervaci pište na tel. 731 648 687.
dětem / dílna / divadlo
Střelnice (šapitó)

17.00–18.00 Květiny, ptáci a jiné bytosti...
Křehkost, květiny, ptáci, barvy, Klára Zahrádková, Daniela Berti anebo Daniela Giardini a Berta Světlá? Italsko-český dialog, u kterého se nemusí mluvit. Přijďte si kreslit a spočinout na farní zahradu.
dílna
Farní zahrada

18.00–18.30 Venčení s Andreou Antinorim
Kde jinde si přečíst knihu o psech než během venčení… A komu se v Čechách poštěstí venčit psa s italským ilustrátorem, který je stejně plachý jako hrdina jeho knihy Dobře schovaný chrt.
čtení / procházka
Sraz před Základní uměleckou školou Oskara Nedbala

18.00–19.00 Helena Honcoopová a Petr Borkovec: Světlušky v rukávech
Fuj! Musí to štípat!
Ale ne zas tak moc.
V Japonsku se v létě odedávna světlušky do rukávů chytají pro letní povyražení. Také o nich si budou povídat Helena Honcoopová a Petr Borkovec, kteří právě dokončili překlad 220 japonských básní o hmyzu, napsaných od 8. do 20. století. Antologii uspořádala a 70 tematických ilustrací vybrala Helena Honcoopová. Knihu vydává v letošním roce nakladatelství DharmaGaia. V pořadu zazní ukázky z básní waka a haiku o motýlech, světluškách, cikádách, cvrčcích, kobylkách a komárech, ale také o žábách – velkých predátorech hmyzí říše.
here come the heroes / čtení
Osvěžovna

18.00–19.00 Zahájení výstavy Paula Coxe „Miscellanea #1“ a přechod do galerie Okraje: „Miscellanea #2“
Výstavy „Paul Cox – Miscellanea #1“ a „Paul Cox – Miscellanea #2“ přinášejí rozsáhlý soubor děl prezentovaných v záměrně hutné instalaci a bez označení, ve směsici období a žánrů, která odráží různorodé aktivity tohoto multidisciplinárního umělce: dětské knihy, umělecké knihy, malby, sešity, scénografické návrhy, hry, grafické práce, ilustrace, divadelní plakáty atd. Na vernisáži zahraje Martin Debřička a Tobiáš Horváth.
výstavy
Divadlo Oskara Nedbala

18.00–19.30 Nakladatelství HOST: Cesta je pes
Jaké je cestování očima psa? Dobrodružné a veselé! Přijďte si poslechnout příběh o Barnabášovi, který se svými páníčky procestoval kus světa. Povídání a čtení z knihy Petra Šestáka doprovodí workshop koláží s ilustrátorkou knihy Františkou Iblovou. Vhodné pro děti od pěti let.
nakladatelský / dětem
Maringotka

19.00–20.15 Pavel Klusák: A proto odpouští má láska mému překladateli. Zábrana, Kundera a spol. do popu a punku unesení
S volbou poezie občas čeští a slovenští hudebníci přetáhli do svých písní i dílo překladatelů. Tak vznikly songy se slovy, jak je formulovali Jan Zábrana, Milan Kundera, Ludvík Kundera, František Fröhlich, Jan Vladislav, Prokop Voskovec, Stanislava Pošustová a další. Mnohdy o jejich podílu obal alba nic neříká. Vybral, pouští a komentuje Pavel Klusák.
here come the heroes
Osvěžovna

19.00–20.15 Tak i Tak
Hodinová kreslicí reality show: 12 ilustrátorů, 3 týmy, 10 časově omezených úkolů. Přísná porota, přející publikum a samozřejmě hodnotné výhry.
show
Truhlárna

19.30–20.30 Klára Krásenská: Veni, veni
Klára Krásenská bude číst ukázky ze skladby Veni, veni, kterou momentálně dokončuje a připravuje k vydání. Báseň o rozchodu s bohem smrti a strachu, báseň jako veliké čekání na Jiného. Černé dítě puštěné po vodě, semena v ústech i zahradě, sklenice od okurek náhle plné světla.
Moderuje Libor Staněk II.
here come the heroes / čtení
Zahrada Janíček

19.30–20.00 Le Cabaret Nomade: Plume
Vzhůru / naše začátky / vysoko / vysoko nad námi / a ptáci co víří tak, / že mi jde hlava kolem / A Ona tě chrání / za ostrými tesáky / nejněžnější srdce / Pod vzrostlými stromy / naše kořeny / v hlubinách / v hlubinách moří / a medúzy / co víří tak, / až se mi chvějí útroby / A Ona tě chrání / ještě stále u sebe  / čekání  / Hlouběji  / naše podstata / rozsypaná / rozsypaná v prach / a brouci / co víří tak / že mě lechtají konečky / A já tě ochráním / ostřím si tesáky / zněžnělo mi srdce / tvou křehkostí / mně svěřenou / do rukou.
Loutková báseň divadelního kolektivu Le Cabaret Nomade Plume je
osobní výpovědí performerky Aude Stulírové Martin o křehkosti a
síle zrození. Rozhovor matky se vším, čím si její tělo a ona sama
prochází v této nové, dosud neobjevené zodpovědnosti.
divadlo pro dospělé
Cesta (Zahrada)

20.00–20.45 Nakladatelství EUSKALDUN
Euskaldun je mladé nakladatelství z Plzně, které se zaměřuje na překladovou literaturu z malých jazyků (katalánština, dánština, rumunština atd). Zároveň pak na literaturu českou, jazykově zajímavou. Šéfredaktor Vít Groesl a autor Martin Holý představí nakladatelství, krátce promluví o své vizi a edičním plánu. Na konec programu zařadí čtení ukázky z knihy Martina Holého Hostina Uroborova.
nakladatelský
Maringotka

20.30–21.15 ŽAS
Ženský amatérský sbor z Tábora pod vedením houslisty a hudebního experimentátora Bena Lovetta a tentokrát občas i skřípot a hvizd příležitostné kapely. Písně lidové východní i západní, pár songů na pomezí žánrů, několik starých vypalovaček a čtyři nové kousky, jejichž hrdinové bzučí, lezou hlínou, cvrkají a lesknou se v poledním slunci. 
hudba
Osvěžovna

20.30–22:00 Petr Borkovec a Matyáš Havrda: Médea – známá-neznámá hra
Setkání s autory nového překladu Eurípidovy tragédie (premiéra duben 2024) a překladateli dalších antických tragédií (Oresteia, Král Oidipús, Bakchantky). Manipulativní mrcha, nebo bojovnice za práva žen a běženců? Bezcitná mstitelka, nebo oběť, která se obětuje pro vyšší spravedlnost? Kolika řečmi mluví Médea? Těmto nebo zcela jiným otázkám se budeme věnovat při posezení nad novým překladem Eurípidovy Médey. Součástí večera bude také čtení nového překladu v češtině i řečtině. Moderuje Juliana Sokolová.
čtení
Truhlárna

20.45–21.30 Radek Gális
Novinář a publicista Radek Gális přečte ukázky z autorských rozhovorů s lidmi majícími vazbu na Tábor ze svých knih Černí baroni od Černé věže (pétépák Petr Frank, syn majitele Frankovy tiskárny), Pravdu říkat, pravdu žít (Josefina Napravilová, exulantka, filantropka, po válce hledala po Evropě lidické děti) a Věda je život, život není věda (Milan Nakonečný, psycholog, vysokoškolský pedagog).
nakladatelský
Maringotka

21.15–22.15 Drť & Fedor Gál
V září 2022 zahrála Drť s Fedorem Gálem svůj první koncert v pražském klubu Punctum, což mělo silnou odezvu, a začala pracovat na albu Kruh alebo špirála? Album letos získalo Cenu Dominika Tatarky. Skladby jsou podané se zažitou zkušeností Fedora Gála, který se narodil roku 1945 v koncentračním táboře Terezín, byl jedním z lídrů sametové revoluce a dodnes je občanským aktivistou, spisovatelem a kritickým intelektuálem. Jednotlivé koncerty jsou o otázkách role a funkce paměti ve společnosti a reagují na dramaticky se měnící společenské a vojenské události u nás. Hudbu složil Miroslav Tóth, se kterým Fedor Gál spolupracoval na několika projektech, jako např. Black Angels Songs nebo Bliky pro orchestr.
Fedor Gál – hlas
Miroslav Tóth – tenor a baryton saxofony
Eva Sajanová – klávesy
Marek Buranovský – el. kytara
Tomáš Bateško – baskytara
Jozef Krupa – bicí
hudba
Cesta (Stodola)

21.30–22.15 Ensemble Terrible
Fenomenální saxofonista Martin Debřička a ansámbl pro soudobou hudbu Ensemble Terrible zahraje skladby mladých skladatelů Matouše Hejla, Patrika Hermana, Tobiáše Horvátha a Martina Debřičky. Zvuk v prostoru, prostor ve zvuku, saxofon, čas, ticho.
Matouš Hejl – Koncert pro saxofon
Patrik Herman – Grisaille
Tobiáš Horváth – Abyrlev
Martin Debřička – Grafická partitura
hudba
Osvěžovna

22.30–23.30 Gřímězupť and the Důleryns
Pražská bizárfolková kapela hrající písničky o lyrických subjektech, psech a koních.
hudba
Cesta (Stodola)

22.30–00.00 Rally Televize estráda
At a time of darkness, only a chosen few can make the journey. Every step could be your last. Every friend could turn against you. The chance of success… so small.
Výron tvůrčí energie individualit se slévá v proud volně na sebe navazujících příběhů. Roky organické práce pěti autorů daly vzniknout zvrácené filmové koláži, ve které zaměstnanci Televize Estráda prožívají během firemního závodu svou osobní duchovní očistu. Rally je celovečerní debut z dílny internetové Televize Estráda, kterou založili v roce 2018 mladí tvůrci a studenti animovaného filmu. K vytváření originálních, provokativních a zároveň znepokojivých obsahů využívají kombinaci voděných loutek, počítačové animace, postprodukčních efektů a reálných záběrů a pozadí.
kino
Truhlárna

23:30-ráno DJ Storucí 
„Hudba je jako mykorhiza pronikající svými vlákny časem k těm před námi a promlouvající k těm, co teprve přijdou.“​                                                            
tanec
Cesta (Sklep)

Sobota 7.9.2024

10.00–19.00 Knižní trh Pražská
Přijďte si nakoupit, listovat, povídat, rozkládat a zírat.
Pražská ulice a Před Střelnicí

10.0016.00 Čtenářské hnízdo 
Zašívárna pro ty, kteří zatouží po klidné chvilce s knihou pro děti.
Střelnice (dolní sál)

10.00–13.00 a 14.00–17.00 Dílna hrdinů
Jsem rychlý zajíc. Jsem medvědí žena. Jsem bystrozrak. Jsem žabomužrád. Jsem tvůj rituál, tvoje obrana, tvoje nová role. Pojď za mnou. Plášť nám vlaje. Dokážeme všechno.
Aspoň dneska.
Dílna masek a převleků Alžběty Zemanové, Čarokrásno a spol. Stříháme, lepíme, šijeme, recyklujeme. Zúčastnit se může každý.
dětem
Střelnice (dolní sál)

10.00–18.00 Tabor Super Speedway
Závodní dráha! Nevíme, jak dlouhá. Nevíme, kolik má zatáček. Nevíme ani, kolik vteřin potrvá ji projet. To musí zjistit každý návštěvník sám. Víme ale, že je vytvořena ze zbytků papírů a krabic, které by skončily v kontejnerech. A je vytvořena výhradně pro autíčka velikosti 1:64. Pro mečboxy, hotwheelsy, majsta, mažorety, prostě pro angličáky. Kdo nemá vlastní auto, může si zapůjčit na místě. Nejlepší časy se zapisují. Jezdec s nejrychlejším časem na konci festivalu vyhraje další autíčka. Součástí programu bude workshop rychlé tvorby plakátů pro lokální auto a pneuservisy.
Dráhu chystají a workshop vedou Zuzana Bramborová a Jindřich Janíček, spolužáci z ateliéru ilustrace pražské UMPRUM, kteří do této chvíle nikdy nic společného nedokončili.
13.00–15.00 kreslení plakátů závodních aut
dětem
Střelnice (dolní sál)

10.0016.00 Knihoráj aneb Tabook muzejní
Čtvrtý ročník prodejní přehlídky vydavatelské činnosti muzeí, galerií a regionálních nakladatelství. Knihoráj se letos uskuteční ve spojení s Tabookem. Knihoráj aneb Tabook muzejní se koná v rajském dvoře bývalého augustiniánského kláštera (nyní sídla Husitského muzea v Táboře), za nepříznivého počasí v klášterním ambitu. Prohlédnout, prolistovat a zakoupit si můžete nejen regionální knihy z jižních Čech, ale i publikace historické, umělecké či přírodovědné. Zároveň máte ojedinělou možnost nahlédnout do rajského dvora, který ve spojení s knihami nabízí oázu uprostřed historického centra Tábora.
off program  muzeum
Husitské muzeum – Náměstí Mikuláše z Husi

9.00–11.00 Hudebně-příběhová dílna s Adélou Slachovou
Pomocí netradičních nástrojů, jejich zvuku a rytmu slov necháme ožívat před očima příběhy. Slova rozsekáme na kousky, rozhýbeme tělo, probudíme hlas. Dílna se zpěvačkou, hlasovou lektorkou a muzikoterapeutkou Adélou Slachovou pro děti od osmi let.
Kapacita 15 dětí od 8 let, pro přihlášení prosím pošlete sms ve tvaru Lastovka na č. 731 648 687.
dětem / dílna
Obývák

9.30–10.45 Pavel Kořínek: Comics will break your heart, kid
Tucet hrdinů světového i domácího komiksu
Nikdo z dvanácti hrdinek a hrdinů, o kterých bude řeč, nepochází z planety Krypton, nikoho z nich nekousl radioaktivní pavouk a nikdo z nich nežije v městečku Třeskoprsky. Všichni a všechny se ale svým nadáním, svou zaťatostí, svými nápady a vtipem zasloužili o to, že v komiksu a jeho historii je pořád co objevovat a z čeho se těšit. Dvanáct komiksových tvůrců a tvůrkyň v šedesáti minutách. Ani ne tak přednáška, jako spíš polořízený úprk hromadou neodolatelných obrázků.
DON klub

9.30–10.30 Nakladatelství PINK BOX: Kierkegaard a mořská panna
Trocha filozofie po ránu nikomu neuškodí! Přijďte si poslechnout ukázku z knihy Kierkegaard a mořská panna.
„Hluboko v moři žila princezna. Rodiče si jí vážili a zasnoubili ji s nejkrásnějším z mloků, říkalo se, že byla nejšťastnější ze všech mořských panen. A přesto byla mladá princezna zoufalá…“
Kniha patří do edice Monáda, která zpřístupňuje filozofii malým i velkým čtenářům. Kromě vydávání knih se v platformě Pink Box věnujeme filozofování ve veřejném prostoru a po četbě vám rádi odpovíme na jakékoliv dotazy.
dětem / nakladatelský / čtení
Maringotka

10:00–11:00 Fánek hvězdoplavec
Čtenářská dílna s knihou Fánek hvězdoplavec (Jana Šrámková, Běžíliška), lektorka Marika Zadembská (knihovnice).
dětem / hnízdo
Čtenářské hnízdo

10.00–11.00 Loutky v nemocnici: Tajemná skříň
Někdo ji chce jenom prozkoumat, někdo se chce schovat před nepříjemnými úkoly, ale kdo do ní nahlédne, nevyjde stejný a dost možná se dokonce stane králem. Jen pozor, na kterou stranu se dáte. Jen mít touhu a odvahu. Na motivy Letopisů Narnie C. S. Lewise zpracovali Marka a Matyáš Míkovi. Pro děti od 5 let a jejich rodiče.
dětem / divadlo 
Střelnice (šapitó)

10.00–12.00 Tabooková školka
Hlídání vašich ratolestí. Kapacita max. 12 dětí. Volejte nebo pište na tel: 737 149 700.
Janíček

10.30–12.00 Nakladatelství Novela Bohemica a Akropolis
Společný program nakladatelství Novela Bohemica a Akropolis. Představení profilů nakladatelství, debata o podmínkách a aktuálním dění na současném knižním trhu. Za nakladatelství Novela Bohemica: zakladatel Zdenko Pavelka, literární publicista a redaktor, dlouholetý editor Salonu, literární přílohy deníku Právo. Za nakladatelství Akropolis: Filip Tomáš, nakladatel, editor a bohemista. Působil v Masarykově ústavu AV ČR, od roku 2003 se plně věnuje svému nakladatelství.
nakladatelský
Maringotka

10.30–12.00 Mariachiara Di Giorgio: Polévka pana Leprona
Kdo z vás připravuje nebo pomáhá rodičům připravovat jídlo? Máte rádi polévku? Vaříte ji? Co musí v polévce být, aby byla vynikající? Na dílně italské autorky Mariachiary Di Giorgio si může každý vytvořit svůj unikátní recept na tu nejlepší polévku na světě. Inspirací vám k tomu budou nádherné ilustrace z její autorské knížky Polévka pana Leprona.
Dílna je vhodná pro děti od pěti let. KAPACITA NAPLNĚNA
dětem / dílna ke knížce
Galerie Okraje

10.45–12.15 Hamelin
Asociace Hamelin je parta přátel z Boloně, teoretiků, kteří svůj profesní život zasvětili obrazovým knihám, komiksu a ilustraci. Pořádají festivaly, výstavy, přednášky, učí na vysokých školách, vydávají malé monografie, pořádají rezidenční pobyty a s neutuchající vervou bojují za knihy nejrůznějších podob, které spojuje především jedinečný autorský pohled na svět a obraz. V Táboře s námi prolistují knihy svých oblíbených současných autorů a povyprávějí nám o svých nejoblíbenějších komiksových (nebo ilustrovaných) hrdinech.
oko do světa
DON klub

11.00–12.00 Juliana Sokolová: Domáce práce
Moderuje Libor Staněk II.
Kniha o tom, čeho se dotýkáme při domácích pracích: zvláštní temnoty, která je pravěká a čeká. V neustále opakovaném ustanovovaní pořádku je přítomné obrovské napětí. Básně v knize vycházejí ze soustředěného zájmu o toto napětí, jeho povahu a dějiny, a z pozorovaní různých situací, ve kterých nachází vyjádření. Domáce práce (Literárna bašta, 2023) jsou druhou knihou poetky Juliany Sokolové a vycházejí deset let po jejím debutu My house will have a roof / Môj dom bude mať strechu (Fra, 2013). Omezená kapacita 20 diváků, pro přihlášení pište tel. 731 648 687. 
here come the heroes / čtení
Dvorek u Krausů

11.00–12.30 Jan Machonin: Kronika Nikolaje Leskova
Kronika Nikolaje Leskova Až se hnou vody (Academia, 2024) vypadla řízením osudu na téměř sto padesát let z kánonu klasické ruské literatury. Třebaže toto Leskovovo vrcholné dílo může směle konkurovat nejslavnějším knihám Tolstého, Dostojevského či Turgeněva, v Rusku ho znají jen nemnozí a u nás téměř nikdo. V čem se „stargorodská kronika“ vymyká tradici ruské klasiky a v čem ji převyšuje? Proč zůstává i půldruhého století po svém vydání navýsost aktuální? A proč si Leskova cenili Walter Benjamin či Viktor Šklovskij? Na tyto a další otázky odpoví autor překladu a doslovu ke knize Jan Machonin. Moderuje Libor Dvořák.
překladatelé / čtení / debata
Truhlárna

11.00–12.30 Procházka po výstavách s Ladislavem Čumbou
Tradiční sobotní procházku po výstavách tentokrát povede Ladislav Čumba, spisovatel, performer a věrozvěst, na jehož intelekt i vtipy jsme všichni krátcí. 
výstavy
Sraz Divadlo Oskara Nedbala

11.00–13.00 Džumelec: špagetová dílna
Neuvařená špageta rovnou z balíčku se snaží být ukázkově rovná a úplně stejná jako ostatní. Ale když necháte špagetu zdivočet v přírodě, začne se tvarovat a ohýbat podle toho, jak ji umístíte. Každá špageta je jako čára vaší kresby v spoluautorství s krajinou. Dílnu vede slovenský výtvarník a muzikant Džumelec.
dětem / dílna / procházka
Před Střelnicí

11.30–12.30 Divadlo Šutr: předpremiéra představení POLO 
Co se stane, když vás ztracený kocour zavede na jižní pól? Marko se vydává na cestu nekonečné bílé prázdnoty a chladu. Co ho čeká za dobrodružství? Loutkové představení s živou hudbou pro děti od 4 let a celou rodinu, které vzniklo díky podpoře Nové sítě a Sladovny Písek. 
tvůrčí tým: Jana Nunčič, Luan Goncalves, Zbyněk Rohlík a Domen Šuman
hrají: Zbyněk Rohlík a Luan Goncalves
divadlo
Cesta

11.30–12.30 Le Cabaret Nomade: Cesta s podivnými předměty
Máte doma předmět, který vám – když jste ještě byli malé děti – přišel fakt divný? Má podivný tvar, štětiny, zuby, záhyby? Ale, bacha, není to hračka ani plyšák, prostě nějaká podivná věc… Vezměte ji s sebou a nikomu ji neukazujte. Vydáme se na cestu s podivnými předměty v našem šapitó. (Když ji náhodou zapomenete doma, přijďte i tak, budeme mít náhradní z naší sbírky.)
Workshop pro mladší děti (6–9 let) zaměřený na práci s objektem a pohyb. Pohybujeme se my, pohybují se objekty, hýbe se celý svět.
Kapacita 15 dětí. Pro přihlášení prosím pošlete SMS ve tvaru NOMADE_WORKSHOP_SOBOTA na tel: 731 648 687.
dětem / dílna / divadlo
Střelnice (šapitó)

12.00–13.00 Rajčaťáci a Banáni 
Čtenářská dílna s knihou Rajčaťáci a Banáni (Petr Váša, Host), lektorka Jana Fialová (knihovnice).
Čtenářské hnízdo

12.00–13.30 Cesta k pirátské svobodě – hra po městě
Literární site-specific hra v ulicích Tábora na motivy knihy Marka Tomana Dvě pirátky, aneb pozoruhodné skutky a dobrodružství Mary Read a Anne Bonny. Vedou: spisovatel Marek Toman a knihovnice Edita Vaníčková Makosová. Pro děti od 12 let včetně. Ideální pro dětské skupiny, party a rodiny, i pro osamělé děti a dospělé. 
dětem / hra
Sraz před Střelnicí

12.45–13.30 Hana Puchová: komentovaná prohlídka
Komentovaná prohlídka výstavy s legendární ostravskou malířkou a učitelkou, která nad nikým neláme hůl a nejraději maluje své žáky…
výstavy
Truhlárna

13.00–14.30 Nakladatelství 65. pole: Aliance udatných
Jaká je tvoje hranice mezi skutečností a kyberprostorem? Necháš se chytit příběhem? Vytvoříš si unikátní herní charakter? Ester Stará představí svou novinku Aliance Udatných. Knihu s komiksy pro holky a kluky od 10 let ilustroval Jiří Franta.
nakladatelský
Maringotka

13.30–15.00 Eliška Šolcová a Jiří Pelán: Listy heroin a Píseň o Rolandovi
Médeie bych byla Médeiou. Čtení z dopisů Hypsipilé Iásonovi a Médey Iásonovi z Ovidiovy sbírky Listy heroin. Četba exemplifikuje způsob, jakým Ovidius své listy antických hrdinek konstruuje, jeho práci s intertextualitou a jedinečný způsob, jakým se mu podařilo dát slovo ženám ve světě, kterému vládnou muži.
překladatelé
Vinotéka U Černého kocoura a zeleného stromu

13.30–15.00 Jarmila Johnová, Hana Puchová, Saša Uhlová: Hrdinství všedního dne
Hrdiny a hrdinkami se již několik století nerodíme, ale stáváme; a ještě nám to druzí musejí potvrdit. Dovedeme ale hrdinství doopravdy docenit, nebo dokonce rozpoznat? Kdo jsou hrdinové či hrdinky všedního dne a jde vůbec všednodennost dohromady s hrdinstvím? Má hrdinství co dělat s hrdostí nebo, lépe řečeno, s důstojností? Jaké hrdinky a hrdiny vlastně vychovává současná společnost a jak vnímáme hrdinství v souvislosti s výkonem práce či fungováním v kolektivu? Pozvání do debaty přijala novinářka Saša Uhlová, výtvarnice Hana Puchová a aktivistka Jarmila Johnová. Debatou hosty provede literární a divadelní kritička Josefína Formanová.
here come the heroes / debata
Truhlárna

13.45–15.00 20 obrazů, které změnily tvůj život: Daniela Olejníková, Michaela Kukovičová a Tereza Říčanová
Kondenzovaná výpověď hostů Tabooku. V tomto kole: Daniela Olejníková, Michaela Kukovičová, Tereza Říčanová. Zadání zní: ukaž nám 20 obrazů, které tě nasměrovaly, ovlivnily, formovaly, zasáhly, otevřely ti oči. Na komentář máš 20 minut.
oko do světa
DON klub

14.00–16.00 Eva Volfová, Flávia Bomfim: Sedět u stolu, vyšívat a vyprávět si
Setkání jedné brazilské a jedné české ilustrátorky, které se naživo ještě nikdy neviděly, přesto mají něco společného: vyšívají obrazy… Můžete přijít, pozorovat a poslouchat anebo vzít sami jehlu a nit a pracovat společně s nimi. 
dílna / oko do světa
Dvorek v Zelenářské č.p. 60

14.00–17.00 Tajemství neviditelného – hra po městě
Vydejte se po stopách inspirativních osobností, které dokázaly vidět dál než ostatní. Zahrajte si na umělce, vědce a filosofy v zákoutích starého Tábora. Hra na 60–90 min. pro děti i dospělé na motivy knihy Jak vidět neviditelné.
Zahájení ve 14.00 h před Střelnicí. (Zapojit se můžete i později a průběžně, informace u Střelnice u člověka v klobouku.)
dětem / hra
Sraz před Střelnicí

15.00–15.30 Le Cabaret Nomade: Kaleido – pohlednice z cesty kolem světa
Cesta tam a zase zpátky, cesta dovnitř a zase ven, cesta zpátky anebo tam. Když jsem se jí dotkla, vypadala jako já. Jako já? Zjistila jsem, že na světě existuje opravdu hodně lidí! Vítejte, naši lidé, v našem světě! Cesta kolem světa, to není jen tak! A odkud jste přišly vy? Zveme vás a další lidi (!) na malou skladnou pohádku do malého skladného šapita, kde se pro tentokrát vejdete určitě všichni.
divadlo
Střelnice (šapitó)

15.00–15.30 Venčení s Kitty Crowther
„Já myslím, že venčení psů s Kitty Crowther, při kterém jen tak mimochodem přečteme její novou knihu Chci psa a je mi fuk, co bude zač, by mohlo být jedním z pomyslných vrcholů festivalu. Nebude to daleko, ale bude legrace.“ Tereza Horváthová
Psy všeho druhu, živé, plyšové i nakreslené, s sebou.
dětem / procházka
Sraz náměstí Mikuláše z Husi

15.00–16.00 Co by se stalo, kdyby…
Čtenářská dílna s knihou Co by se stalo, kdyby… (Daisy Mrázková, Baobab), lektorka Edita Vaníčková Makosová (knihovnice).
Čtenářské hnízdo

15:00–16:30 Petr Váša: dílna fyzického básnictví a čtení z knihy Rajčaťáci a Banáni
Autorské čtení, deklamování a prozpěvování z knihy, která je určená stejně tak dětem, jako zvídavým dospělým. Prázdninové příhody malých performerů (autorů-aktérů-režisérů) vynalézajících různé druhy umění jakoby od nuly. „Čtení“ se může podle potřeby přelévat v přednášku o filosofii a dílnách fyzického básnictví. Nebo ve workshop pro začátečníky i pokročilé jakéhokoliv věku. Nebo v rozmáchlejší vystoupení fyzického básnictví věnované především „dětským“ tématům.
dětem / dílna
Sraz před Truhlárnou

15.00–16.30 Václav Jamek a Vlasta Dufková: Hrdinství – láska – autocenzura
Dva celoživotní přátelé, portugalistka a básnířka Vlasta Dufková a romanista Václav Jamek, mluví o svých nedávných překladech i svých oblíbených hrdinech...  Je hrdinství vydat čtenářům obnažený cit, nebo obnažené tělo? Je autocenzura slabost? Tyto otázky si bude Václav Jamek a Vlasta Dufková klást v souvislosti s česky dosud nevydanými milostnými texty Henriho Michauxe a Osmana Linse. Omezená kapacita, přijďte včas!
překladatelé
Obývák

15.00–16.30 První debata Ceny literární kritiky
Co se dnes děje v české poezii? Které básnické sbírky vydané dosud v roce 2024 jsou nejvýraznější a proč? Je větší hodnota v autentičnosti a svědectví, nebo ve vědomé básnické práci se slovem? Co zakládá básnickou angažovanost a je to dnes věc pro poezii riskantní, nebo naopak bezpečná? Nejen o tom budou diskutovat a svá kritická východiska představí porotci nové Ceny literární kritiky Jitka Bret Srbová, Roman Polách, Jakub Vaněk, Jiří Zizler a Martin Lukáš. Moderuje Petr Šrámek.
here come the heroes / debata
Truhlárna

15.00–16.30 Ivan Foletti: Moje hrdinky jdou proti proudu (400–2024)
Od 5. do 21. století je možné se ve vizuální kultuře a umělecké produkci setkat s velkým množstvím naprosto výjimečných žen (a to navzdory tomu, že se je patriarchální dějiny snaží systematicky upozadit). Představit jich byť jen zlomek by bylo samozřejmě nemožné, pokusím se ale zamyslet nad mechanismy, které považuji za „systémové“ a které je možné potkat napříč časem a prostorem. Od Ceruly z Katakomb San Gennaro v Neapoli přes jediný známý portrét Marie Srbské z rotundy Svaté Kateřiny ve Znojmě po čtyři hrdinné ženy – punkovou skupinu Pussy Riot –, které se na pozadí neo-neo-byzantského chrámu Krista Spasitele modlí za budoucnost Ruska.
here come the heroes
Husitské muzeum – Náměstí Mikuláše z Husi

15.00–16.30 Nakladatelství Incipit
Krátce představíme naši dosavadní produkci (překlady románů Pauline Delabroy-Allard Taková je Sarah a Kdo ví a povídkové sbírky Vanessy Onwuemezi Temné končiny). Společně s překladatelkou Martinou Kutkovou pak uvedeme překlad románu Jedináček (La hija única) mexické autorky Guadalupe Nettel, který u nás vyjde tento podzim, a nastíníme plány na rok 2025.
nakladatelský
Maringotka

15.00–16.15 Paolo Canton
Paolo Canton působí jako trochu vážný, velice seriózní italský nakladatel, který dá na ekonomickou stránku věci, jak o sobě říká. Ovšem jen dokud se ho nezeptáte na různé malé detaily z jeho života, na jeho autory a na jeho knihy. Paolo je skvělý vypravěč a nakladatel a leccos už zažil, zná nakladatelský trh jako své vlastní boty a rád vám odpoví na dobře mířené otázky. O tom, jak se stal nakladatelem, a o jeho nejoblíbenějších dětských hrdinech si s ním bude povídat Tereza Horváthová. A mimochodem, nakladatelství Topipittori si adoptovali v knihovně v Sezimově Ústí.
oko do světa
DON klub

15.3016.00 Charms Kids Matus O. 
Medzinárodný hudobný projekt Charms Kids reštartuje s vokalistom Matúšom Oravcom. Melancholické piesne definuje krehká intimita. Kompozície na orbite lásky – temnej, žiarivej, pominuteľnej aj nekonečnej. Projekt sa predstavil aj na minuloročných festivaloch Sharpe, Pohoda, Alles Gute a Slovenské alternatívne leto.
off program  hudba
Galerie Okraje

16.00–16.45 Pitva
Divadlo 15+
Loutkové divadlo ku chvále geniálních lékařů a ranhojičů. Kdo ze smrtelníků bude tak netečný, aby nepřistupoval k prohlídce nitra lidského těla s jakousi zvláštní touhou. Divadelní vanitas jednoho animátora a zároveň patologa, který oživuje i pitvá svět věcí a loutek, dále stůl s dřevěným korpusem jako svého druhu schránkou plnou ostatků různého skupenství i rodu a neustále hrající magnetofon. Vstup do těla je vždy prolomením tabu, neboť narušuje kosmickou jednotu. O makrokosmos i mikrokosmos zde jde především. Absolutní unpacking. K této štrapáci v prosektuře zní pečlivě vybrané texty Jana Jesenia, Jindřicha Štyrského, Jaroslava Durycha a hudba Václava Karla Holana Rovenského. 
Připravili: Lukáš Jiřička, Veronika Svobodová a Robert Smolík
Nahrávka: hlas – Zdeněk „Hmyzák“ Novák, zpěv – Dívčí sbor Lada, poděkování Tomáši Procházkovi
Kapacita 15 lidí. Pro rezervaci pište na tel. 731 648 687.
divadlo
Cesta (Stodola)

16.00–18.00 Tabooková školka
Hlídání vašich ratolestí. Kapacita max. 12 dětí. Volejte nebo pište na tel: 737 149 700.
Janíček

16.00–17.00 Michaela Kukovičová: Dívej, ulice
Taky se rádi díváte do výloh obchodů, krámků, kšeftů? Některé jsou nablýskané, samý exkluzivní design opulentních tvarů a barev, jiné jsou zaprášené s vybledlými tapetami zkroucenými od sluníčka. Ale vedle to voní i přes sklo. Nebo spíš trochu smrdí uzenou makrelou! A tady je fronta od vchodu až za roh. No jo, na hlavní poště je frmol pořád. I v sobotu. Projdeme se spolu po táborských výlohách a vytvoříme obchodní výlohu svých snů! Kapacita omezena na 20 dětí, přijďte včas!
dětem / literárně-výtvarná procházka
Střelnice (dvůr)

16.00–17.00 Malé čtení Dory Dutkové z knihy Alice
Alice a Max jsou kamarádi. Alice je o pár měsíců starší a o pár centimetrů vyšší, ale Max je silnější a směje se hlasitěji. Právě teď spolu sedí na posedu, kývou nohama nad podlahou z borových prken a vyhlížejí do krajiny. Liják přiletěl bez varování, taktak že stihli vylézt sem nahoru a nezmoknout od hlavy až k patě. Mají jenom tenké bundy, dopoledne bylo ještě teplo, málokdo by řekl, že je říjen. Konečně se mračna odvalí, lijavec už kropí jinou louku, tahle dlouhá (a prohnutá jak U-rampa) už je jenom jejich, můžou dolů, běhat, skákat, a třeba křičet na lesy… 
dětem / čtení
Knihovna (dvůr za poštou)

16.00–17.00 Je to jízda? Aneb o odvaze žít a tvořit město pro lidi
Jsou města, ve kterých žijeme, přátelská k lidem? Můžeme se zde svobodně a bezpečně pohybovat? Je veřejný prostor příjemné a zdravé místo k setkávání? O tom si budou povídat vedoucí Kanceláře architekta města Tábor Kateřina Čechová, Karolína Staněk Koubová a Hana Kumštová z táborské iniciativy AutoMatky, Martin Mareček z pražského spolku Automat a spisovatel Petr Šesták. Moderovat diskuzi bude spisovatel Ondřej Buddeus.
here come the heroes / debata
Náměstí Tomáše Garrigua Masaryka

16.15–17.30 20 obrazů které změnily tvůj život: Paul Cox, Flávia Bomfim, Mariachiara Di Giorgio
Kondenzovaná výpověď hostů Tabooku. V tomto kole: Paul Cox, Flávia Bomfim, Mariachiara Di Giorgio. Zadání zní: ukaž nám 20 obrazů, které tě nasměrovaly, ovlivnily, formovaly, zasáhly, otevřely ti oči. Na komentář máš 20 minut.
oko do světa
DON klub

16.30–17.30 Linorytová dílna s Joëlle Jolivet, Paľem Čejkou a Terezou Říčanovou
Tak tohle je výbušná trojice a jsme zvědaví, jak to dopadne. Ivry, Modra a Mezná. Nic nemůže být vzdálenějšího, ani bližšího… Stůl a tři umělci, kteří ve svém životě rádi zacházejí s linorytem. Přijďte přisednout a něco si s nimi udělat, všichni rádi vyprávějí a možná se i něčemu přiučíte.
oko do světa / dílna
Farní zahrada

16.30–18.00 Pavel Kolmačka: Canto ostinato
Listopad, prožitky blízké zimy: román o životě a jeho konečnosti, o duši, hudbě, dětech, budoucnosti. Lidi chtějí pořád dokola to samé. Kolem nás jsou hory hudby, ale spí zahrabané v partiturách. Werner je někdy v noci slyší. Volají: Hrajte nás! Vyslechněte nás! Tak proč děláme to, co děláme? Moderuje Robert Krumphanzl. 
here come the heroes / čtení
Truhlárna

16.30–18.00 Saša Uhlová: Jak souvisejí pracovní podmínky válečných běženců s životem gastarbeiterů?
Dva roky od začátku války je čím dál víc jasné, že část lidí, kteří sem utekli před válkou, zde už zůstane. Jak se Česku daří integrovat tyto lidi na trh práce? Jaké jsou největší překážky? A jak souvisí situace těchto lidí s tím, jakým pracovním podmínkám tu čelí lidé, kteří do Česka přišli v minulých desetiletích za prací?
here come the heroes / debata
Jednota

16.30–17.30 Stříbrný štít Gruzie: Svanetie a její skryté poklady
Dokumentární snímek vypráví příběh o obrovském kulturním bohatství skrytém v nenápadných kostelích nejodlehlejších částí Kavkazu. Obyvatelé gruzínského regionu Svanetie tyto poklady po generace chrání, díky tomu přežily i nelehká historická období. Navštivte tato nedostupná místa se skupinou vědců, kterým místní lidé doslova odemkli dveře do minulosti.
nakladatelský / centrum raně středověkých studií
Husitské muzeum – náměstí Mikuláše z Husi

16.45–17.30 Orchestro-sbor
Vystoupení školního orchestro-sboru z waldorfské ZŠ Mistra Jana. Těšit se můžete na písně z různých koutů světa i na pár instrumentálek.
hudba
Střelnice (šapitó)

17.00–18.00 Ondřej Buddeus, Jindřich Janíček: pomalé uvedení knihy Kolo. Dopravní prostředek budoucnosti
Kolo není o rychlosti, ale o prožitku, není o kilometrech, ale o horizontech. Na kole je člověk jen jedno šlápnutí od vzletu. Skoro každý si vzpomene, jaké to bylo, když se poprvé rozjel sám. Čím to je? Co vlastně kolo dělá s naším tělem a pocity, s našimi cestami krajinou i městy, ve kterých žijeme? A jak vůbec nápad vyrobit kolo vznikl? Uvedení knihy o kultuře cyklistiky Ondřeje Buddeuse a Jindřicha Janíčka proběhne jako malé klání beze spěchu – závod o nejpomalejší jízdu na pár metrů a něco navíc. Kdo ve své kategorii zvítězí, získává lízátko a možná i něco víc. Jaká je vaše kategorie? Základní vybavení bude na místě. Pro všechny napříč kategoriemi.
nakladatelský
Náměstí Tomáše Garrigua Masaryka

18.00–18.45 Pitva
Divadlo 15+
Loutkové divadlo ku chvále geniálních lékařů a ranhojičů. Kdo ze smrtelníků bude tak netečný, aby nepřistupoval k prohlídce nitra lidského těla s jakousi zvláštní touhou. Divadelní vanitas jednoho animátora a zároveň patologa, který oživuje i pitvá svět věcí a loutek, dále stůl s dřevěným korpusem jako svého druhu schránkou plnou ostatků různého skupenství i rodu a neustále hrající magnetofon. Vstup do těla je vždy prolomením tabu, neboť narušuje kosmickou jednotu. O makrokosmos i mikrokosmos zde jde především. Absolutní unpacking.
K této štrapáci v prosektuře zní pečlivě vybrané texty Jana Jesenia, Jindřicha Štyrského, Jaroslava Durycha a hudba Václava Karla Holana Rovenského. 
Připravili: Lukáš Jiřička, Veronika Svobodová a Robert Smolík
Nahrávka: hlas – Zdeněk „Hmyzák“ Novák, zpěv – Dívčí sbor Lada, poděkování Tomáši Procházkovi
Kapacita 15 lidí. Pro rezervaci pište na tel. 731 648 687.
divadlo
Cesta (Stodola)

17.00–18.00 Jakub Plachý: Bezvětří
Vystřihovací a kreslicí dílna pro děti.
Vlajky jsou pro většinu lidí velice významné a důležité. Každému státu přísluší jedna, ale svoje vlajky mají také sportovní kluby, piráti, autobazary nebo skauti. Jednu dokonce lidé zapíchli do Měsíce. Budeme z papíru vyrábět vlajkonoše/ky a jejich vlajky. Dílnu povede ilustrátor a autor dětských knih Jakub Plachý a je volně inspirovaná jeho knihou Bezvětří z nakladatelství Baobab. Ať vlajou vlajky!
dětem / dílna
Střelnice (dvůr)

17.30–19.00 Nakladatelství Utopia Libri: Jestli mám zemřít, ať je to příběh
Palestinec, židovka a Češka přečtou úryvky ze svých životů ze sborníku Jestli mám zemřít, ať je to příběh. Sborník vypráví o minulosti, současnosti i budoucnosti, o Česku a jeho vztahu k válce v Gaze. Čtou Markéta Hrbková, editorka sborníku Tereza Langrová a sociální antropolog působící na Katedře sociální a kulturní antropologie FHS UK Yasar Abu Ghosh.
nakladatelský
DON klub

18.00–19.30 Alena Machoninová: Hella
Vypravěčka autofikční prózy Aleny Machoninové putuje po stopách Helly – české německé Židovky Heleny Frischerové, která byla předobrazem hrdinky románu Jiřího Weila Moskva-hranice. Pátrá po důkazech, s jejichž pomocí by mohla poskládat Hellin portrét a doložit rozhodující okamžiky její pohnuté biografie. Ale dokumenty, byť shromážděné s vypětím všech sil, na rekonstrukci lidského života nestačí. Aby se dostala ze slepé uličky, začíná Helliny osudy stále víc prověřovat vlastní životní zkušeností. A společných momentů je dost na to, aby s ní mohla vést pomyslný dialog: o letech strávených v Rusku, které se neúprosně propadá do nesvobody, o stalinských lágrech, které si Hella prožila na vlastní kůži a které jsou dávno předmětem autorčina bádání, o návratech či jejich nemožnosti, o domově a nostalgii, o literatuře a překladu. A především o společném prostoru paměti, který nakonec autorce umožní setkat se s hrdinkou svého příběhu tváří v tvář. Moderuje Hana Kosáková.
here come the heroes / čtení
Truhlárna

18.00–19.00 Džumelec
Vědecké pokusy testující tento svět zkomponované do písniček. S kytarou a tanečními samply k roztančení těla, se slovními hrátkami k roztančení rozumu. Džumelec hraje nejen existující dokumentaristické písničky, ale i neexistující, vymyšlené na místě a na míru.
hudba
Střelnice (šapitó)

18.30–20.00 Nakladatelství Nautilus
Nautilus je malonákladové nakladatelství, které se zaměřuje na filosofickou esejistiku, dílo a osudy pozapomenutých inspirativních osobností. Jeho zakladatelé výtvarnice, knihovnice, překladatelka a historička umění Jarmila Štogrová a publicista, filozof, básník a redaktor Josef Štogr uvedou pásmo autorského čtení prózy i poezie z knižní produkce nakladatelství, doprovázené vlastní písňovou tvorbou.
nakladatelský
Maringotka

19.00–20.30 Hrdinství a jeho rub. Indonéská literatura
Co vše je možné vydávat za hrdinství a jak snadno se z lidí stávají oběti činů těch, kdo se za hrdiny pokládají, ukazuje se smutnou barvitostí literatura Indonésie. Věnuje se jí aktuální číslo časopisu Plav, které připravila indonésistka Kateřina Sládková. Spolu s překladatelem Filipem Lexou a redaktorem Milanem Pavlovičem přiblíží novodobou indonéskou historii, překlady z indonéské literatury do češtiny a také historii česko-indonéských vztahů.
nakladatelský / debata / čtení
DON klub

19.30–21.00 Magdalena Jehličková a Martin Pokorný: čtení a rozhovor
Magdalena Jehličková promluví o palestinsko-izraelském spisovateli píšícím hebrejsky Sajjidu Kašuovi a jeho prózách. Martin Pokorný zas přečte ze svých překladů Mavis Gallantové. Co je hrdinského na tom, když se Arab snaží stát Židem – a proč jeho vnitřní svět tolik připomíná postavy židovské diasporní literatury? Co přispělo k tomu, že je Mavis Gallantová považována za kanonickou autorku, která se stále vydává a překládá, a zároveň její jméno není běžně známé?
překladatelé
Obývák

21.00–22.30 Čavalenky
Nemůžeme než zopakovat: raper Rudo Danihel aka ČAVALENKY je zjevením, kterému uvěříte každé slovo. Na nic si nemusí hrát, vše je podložené reálnými zkušenostmi – k tomu originální projev, skvělé flow a výborné podklady. Čavalenky rapuje záhorácky o drsném životě na ulici, rasismu, gamblingu, hazardu, drogách, zadluženosti i exekucích. Na novou desku se netrpělivě čeká (a v rozhovoru pro baedekr se dozvíte proč). Doprovází ho jeho věrný DJ Hallabeat.
hudba
Cesta (Stodola)

21.00–22.00 Alexej Sevruk: Evropanka
Evropanka, kritikou ceněný román, evokující nedávné ukrajinské dějiny pomocí fragmentárních, navzájem propletených příběhů z nedopsané rodinné kroniky, který strhává čtenáře svou divokostí a bezprostředností. Formou četby ukázek a diskuse s moderátorem i s publikem představí autor Alexej Sevruk.
Moderuje Tomáš Feřtek.
čtení
Truhlárna

22.30–23.30 S. d. Ch.: Strážce památníku
Nepominutelný dramatický text o úspěšném hledání ztraceného typu demokracie čili vaňkovka o jednorožci – scénické čtení v podání těch nejpovolanějších táborských interpretů, hlavní postavu jednorožce Vaňka ztvární Antonín Novotný.
divadlo
Truhlárna

22.30–ráno DJ Reverend
Linorytec, učitel a DJ Paľo Čejka a jeho neortodoxní hudební mix. Bývalý kytarista Hondurasu a Piecky, v historii znám taky jako DJ Kefirman, DJ Če a dnes DJ Reverend, přijíždí do Tábora z Harmónie.
tanec
Cesta (Sklep)

Neděle 8.9.2024

10.00–11.00 Džumelec špagetová dílna
Neuvařená špageta rovnou z balíčku se snaží být ukázkově rovná a úplně stejná jako ostatní. Ale když necháte špagetu zdivočet v přírodě, začne se tvarovat a ohýbat podle toho, jak ji umístíte. Každá špageta je jako čára vaší kresby v spoluautorství s krajinou. Dílnu vede slovenský výtvarník a muzikant Džumelec.
dílna / procházka
Sraz před Truhlárnou

11.00–11.45 Komentovaná prohlídka výstavy Miscellanea #1 a Miscellanea #2 s Paulem Coxem
výstava
Sraz Divadlo Oskara Nedbala

11.45–13.00 Procházka po výstavách s Jurajem Horváthem
výstava / procházka
Sraz před Truhlárnou

Změna v programu vyhrazena!

Délka trvání programů se může měnit.